Ciąża po terminie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciąża po terminie powinna być natychmiast objęta opieką medyczną. Należy podkreślić, że u zdecydowanej większości kobiet poród rozpoczyna się między 38 a 41 tygodniem. Zwykle opóźnienia z rozwiązaniem ciąży nie są częste, szacuje się, że zjawisko to dotyczy od 3 do 10% kobiet.

Ciąża po terminie

Czym jest ciąża po terminie?

Czas prawidłowej ciąży wynosi 40 tygodni. Z kolei za fizjologiczny termin jej rozwiązania uważa się taki, który nie odbiega więcej niż 14 dni, w żadną stronę. Jeśli więc termin porodu przekroczy okres 42 tygodni wówczas mamy do czynienia z ciąża po terminie (ciążą przeterminowaną).

Jak obliczyć termin ciąży?

Ciąża człowieka trwa 266 dni. Mimo to niewielki odsetek przyszłych rodziców jest w stanie podać dokładną datę zapłodnienia. W związku z tym, lekarz datę rozwiązania ciąży podaje na podstawie terminu ostatniej miesiączki.

Ciąża po terminie

Ciąża po terminie (przeterminowana) dotyczy przede wszystkim ciężarnych, u których data porodu została przesunięta więcej niż 14 dni. Stan ten nie zagraża bezpośrednio dziecku, jednak ze względu na starzenie się łożyska, a także zmniejszenie jego wydolności kobieta wymaga regularnej opieki medycznej.

Wskazówka

Ciąża przenoszona to stan, w którym następuje niewydolność maciczno-łożyskowa bez względu na czas w jakim ona występuje. W związku z tym z ciążą przenoszoną można spotkać się nawet w 38 tygodniu.

Wywołanie porodu

Jedną z głównych zasad położnictwa jest fakt, że porodu nie wywołuje się na „zimno”. Oznacza to, że powinien on odbyć się w momencie kiedy dziecko jest gotowe przyjść na świat. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza w momencie kiedy płód zagrożony jest niedotlenieniem. W takiej sytuacji poród wywołuje się wykonując wlewy kroplówkowe pobudzając w ten sposób czynność skurczową macicy. Zadanie to spełnia oksytocyna.

Naturalne sposoby na przyspieszenie porodu

W celu wywołania akcji porodowej zaleca się:

  • długie kąpiele – długa kąpiel w wannie rozluźnia mięśnie, a także zmniejsza strach przed samym rozwiązaniem;
  • aktywność fizyczna – mowa tu przede wszystkim o dłuższych spacerach lub marszu po schodach;
  • seks – współżycie w ciąży powoduje uwalnianie oksytocyny, która powoduje skurcze macicy. Dodatkowo w szyjce macicy wzrasta poziom prostaglandyn – naturalnych związków, które odpowiadają za zmiękczenie szyjki macicy i dolnych jej części przygotowując ją w ten sposób do porodu;
  • stymulacja piersi – przyczynia się do uwalniania oksytocyny;
  • akupresura – uciskanie bądź masowanie poszczególnych partii ciała wpływa na przyspieszenie akcji porodowej.

Uwaga!

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jeśli ciąża nie jest zagrożona wówczas seks nawet w początkowych jej etapach nie stanowi zagrożenia dla poronienia.

Nie zaleca się natomiast:

  • aktywności fizycznej w formie dźwigania ciężarów, biegania czy skakania na skakance;
  • picia alkoholu;
  • spożywania ostrych przypraw, ponieważ mogą podrażnić żołądek i wywołać zgagę;
  • nadmiernie się stresować – lekarze psycholodzy często stwierdzają, że przyczyną opóźnienia akcji porodowej są czynniki emocjonalne;
  • łyżka oleju rycynowego – olej rycynowy nie należy do przyjemnych produktów w spożyciu, jednak zwiększa perystaltykę jelit, dzięki czemu może wywołać skurcze porodowe.

Zobacz również: Zgaga w ciąży.

Sztuczne metody wywołania porodu

Jeśli naturalne sposoby wywołania porodu zawodzą, wówczas pozostaje rozwiązanie w postaci zastosowania sztucznego wywołania akcji porodowej. Istnieje kilka metod, o których lekarz powinien poinformować przyszłą matkę. Należy do nich:

  • odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego;
  • masaż szyjki macicy;
  • oksytocyna;
  • żel prostaglandynowy podany dopochwowo;
  • przebicie pęcherza płodowego (amniotomia);
  • założenie cewnika Foleya.

1. Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego.

Należy do metod najmniej inwazyjnych, jednak można ją wykonać w momencie kiedy nastąpiło rozwarcie szyjki macicy. Sprawdza to lekarz lub położna, a także bada czy szyjka macicy jest miękka. Jeśli rozwarcie nastąpiło wówczas można odkleić dolny biegun pęcherza płodowego od ściany macicy.

2. Masaż szyjki macicy.

Obejmuje ręczną stymulację kanału rodnego w wyniku masażu szyjki macicy. Dzięki tego rodzaju zabiegowi organizm kobiety zostaje pobudzony do produkcji hormonów prostaglandyn, które odpowiedzialne są za rozpoczęcie akcji porodowej.

3. Oksytocyna.

Oksytocyna to hormon, który przyczynia się do wywołania skurczów porodowych. Podaje się go zwykle w formie kroplówki kobiecie ciężarnej. Powoduje ona skurcze dłuższe i mocniejsze w wyniku, których dziecku oraz macicy niekiedy trudno jest sobie poradzić. Oznacza to, że rozwiązanie może być dłuższe oraz bardziej bolesne.

4. Żel prostaglandynowy podawany dopochwowo.

Podawany jest w przypadku gdy ciężarna nie reaguje na oksytocynę. Zastosowanie tej metody przyczynia się do wzrostu aktywności kolagenazy, co z kolei powoduje stopniowe rozwieranie się szyjki macicy. Metoda niewskazana jest kobietom z nadczynnością tarczycy, astmą oskrzelową czy jaskrą.

5. Przebicie pęcherza płodowego.

Jest metodą bardzo powszechną w szpitalach. Przyczynia się do pojawienia się mocnych niefizjologicznych skurczów, które są trudne zarówno dla matki jak i dziecka. Należy podkreślić, że metoda ta niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań po porodzie. Nagłe przebicie pęcherza płodowego nie daje możliwości odpowiednio zaadaptować się dziecku z nowym otoczeniem.

6. Założenie cewnika Foleya.

Metoda charakteryzuje się prostotą, niskim kosztem oraz niskim odsetkiem działań niepożądanych. Cewnik Foleya posiada formę długiej rurki, która zakończona jest balonikiem. Cewnik wprowadza się do szyjki macicy po czym powoli wypełnia solą fizjologiczną. W momencie rozciągania się balonika jednocześnie dochodzi do rozpierania szyjki macicy. Efektem tego jest pojawienie się rozwarcia oraz uwolnienie prostaglandyn.

Ciąża po terminie a dziecko

Dzieci, które zbyt długo znajdują się w brzuchu matki wykazują objawy przenoszenia ciąży. Należy do nich sucha, łuszcząca się skóra na stopach, dłoniach, są szczuplejsze, a także posiadają dłuższe paznokcie. Warto jednak podkreślić, że dzieci urodzone po terminie wymagają opieki kontrolnej, jednak w większości przypadków rozwijają się prawidłowo, nawet jeśli urodzą się w zielonych wodach płodowych.

Bibliografia

  1. Bręborowicz H., Ginekologia i Położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

8 odpowiedzi

  1. Z tego, co czytalam, coraz wiecej dzieci rodzi sie przed terminem z powodu duzej aktywnosci kobiet. Wyjatek stanowila chyba kwarantanna. Moj syn urodzil sie dwa tygodnie przed terminem, zapewne z powodu naszej przeprowadzki. Pozdrawiam!

  2. Bardzo się bałam przenoszenia ciąży, na szczęście akcja zaczęła się 2 dni przed terminem, także bez żadnych nerwów. A te wszystkie sposoby na wywołanie porodu to chyba tylko po to, żeby mieć świadomość, że coś się robi, bo nie wydaje mi się żeby naprawdę działały 😉

  3. Wszystkie kobiety z mojego otoczenia urodziły przed terminem. Byłam przekonana, że ze mną będzie dokładnie tak samo. Zdziwiłam się mocno, kiedy urodziłam w 38 tygodniu.

  4. ja rodziłam w terminie i nie miałam do czynienia z żadnym z tych sposobów, ale warto wiedzieć i wysłać tę wiedzę dalej w świat 🙂

  5. Temat ciąży mnie akurat nie dotyczy i niespecjalnie interesuje,ale taki wpis na pewno okaze się bardzo cenny i pomocny dla wielu przyszłych mam.

  6. Ach, myślałam, że będę musiała kombinować z pospieszaniem młodego na świat, a on sam się pospieszył trochę za bardzo i urodził w 36 tc. Na szczęście nie było z tego powodu tak wielu problemów, jak to bywa z młodszymi wcześniakami, ale jednak trochę stresów nas to kosztowało. I tak źle, i tak niedobrze, mogłyby się w terminie rodzić te dzieciaki 🙂

  7. ciąże i porody już za mną (chyba ;-), oboje moich dzieci urodziły się przed terminem, ale leżac w szpitalu poznałam różne mity i legendy na temat porodu po terminie ;-). Dlatego taki merytoryczny wpis jest bardzo ważny.

  8. Moja dwójka urodziła się 14 dnia po terminie – bez wywoływania 🙂
    Natomiast dobrze wiedzieć jakie kobieta ma możliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *