Zgaga w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zgaga w ciąży pojawia się często i stanowi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele kobiet zmaga się ze zgagą przez cały okres ciąży, w związku z tym muszą bardzo ostrożnie dobierać sposoby jej redukcji.

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży – przyczyny

Zgaga w ciąży to często występująca dolegliwość. Na jej pojawienie się wpływ wywiera progesteron, który powoduje, że zastawka zasłaniająca wejście do żołądka jest dużo słabsza niż zwykle. Z kolei w zaawansowanej ciąży problem zgagi może nasilać wciąż rosnąca macica, która naciska na żołądek w jego dolnej części.

Ponadto progesteron przyczynia się do zwiotczenia mięśni przewodu pokarmowego, w związku z tym cała treść pokarmowa z kwasem solnym może cofać się do przełyku powodując nieprzyjemne uczucie kwaśnego posmaku w ustach, ból za mostkiem lub pieczenie w gardle.

Wskazówka

Zgaga w ciąży nasila swoje objawy w wyniku prowadzenia niewłaściwej diety. Nie wskazane jest spożywanie tłustych ryb oraz ostrych przypraw.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

Objawy występujące w trakcie zgagi u kobiet w ciąży są bardzo zbliżone do tych, które występują u innych. W związku z tym pojawiają się dolegliwości w klatce piersiowej, uczucie palenia i pieczenia w gardle tuż po spożyciu posiłku. Niekiedy zdarza się odczuwanie kwaśnego posmaku na tylnej ścianie gardła, a także trudności w przełykaniu.

Leczenie zgagi w ciąży

Całkowite wyeliminowanie objawów zgagi w ciąży jest bardzo trudne. W związku z tym można je jedynie zmniejszyć do tego stopnia, aby nie odczuwać nadmiernego dyskomfortu. W tym celu warto zwrócić uwagę na codzienną dietę i wyeliminować z menu owoce cytrusowe, kwaśne jabłka, słodycze, napoje gazowane, a także kawę i herbatę. Dodatkowo zaleca się jedzenie posiłków w mniejszych porcjach jednak z większą częstotliwością.

Aby zmniejszyć objawy zgagi w ciąży należy zrezygnować również z:

  • najadania się na noc;
  • palenia papierosów;
  • obcisłych ubrań;
  • spania w niewłaściwej pozycji (głowa powinna znajdować się 15 cm wyżej od reszty ciała);
  • słonych posiłków.

W sytuacji kiedy jednak pojawią się objawy zgagi warto skorzystać z naturalnych sposobów leczenia. Należą do nich ziołowe herbaty z rumianku, mięty oraz z dodatkiem imbiru. Tuż przed pójściem spać zaleca się spożycie kisielu z siemienia lnianego. Dobrym rozwiązaniem jest również żucie gumy, która potęguje produkcję śliny neutralizując w ten sposób działanie kwasów żołądkowych w przełyku. W walce ze zgagą w ciąży pomocne jest również spożywanie mleka, maślanki oraz jogurtu naturalnego.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, z problemem zgagi w ciąży warto udać się do lekarza prowadzącego, który może zalecić stosowanie środków farmaceutycznych.

Podsumowanie

Przyczyn powstawania zgagi w ciąży jest wiele. Za przykre dolegliwości odpowiadają nie tylko zaburzenia hormonalne, ale również niewłaściwy tryb życia lub dieta. Bez względu na to, sposobów łagodzenia objawów zgagi w ciąży nie brakuje. Zaleca się początkowo korzystać z naturalnych metod, ostatecznością są metody farmakologiczne.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *