Zabiegi aromaterapeutyczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zabiegi aromaterapeutyczne mają za zadanie zrelaksować ciało i umysł, ale również poprawić ogólny wygląd. Zastosowanie olejków eterycznych w tego rodzaju zabiegach bardzo przydatne jest w pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci co oznacza, że wykazują działanie odmładzające i regenerujące.

Zabiegi aromaterapeutyczne

Zabiegi aromaterapeutyczne

Zabiegi aromaterapeutyczne polegają na wprowadzeniu do organizmu olejków eterycznych poprzez skórę lub drogi oddechowe. Do tego rodzaju zabiegów zalicza się:

  • kąpiele;
  • masaże;
  • inhalacje;
  • kompresy.

1. Kąpiele aromaterapeutyczne.

Kąpiel aromaterapeutyczna łączy w sobie dwa sposoby wprowadzania olejków eterycznych. Dodane do wody przenikają przez skórę, z drugiej zaś strony ulatniając się, wdychane są wraz powietrzem do płuc.

W celu wykonania kąpieli aromaterapeutycznej wannę należy napełnić ciepłą wodą. Nie może być zbyt gorąca, ponieważ mogło by to spowodować zbyt szybkie ulotnienie się olejków, a w ostateczności ich całkowitą utratę. Kolejnym krokiem jest stopniowe dodawanie odpowiednio dobranego olejku do kąpieli lub ich mieszankę. Należy pamiętać, że nie powinna ona przekraczać ich 5 różnych rodzajów. Dodatkowo nie wskazane jest dodawanie do kąpieli płynów pianotwórczych, ponieważ wytworzona z nich piana absorbuje olejki, w efekcie utrudniając ich bezpośredni kontakt ze skórą.

Zaleca się, aby kąpiel aromaterapeutyczna trwała 15-30 minut. W czasie jej trwania warto wykonywać delikatny masaż skóry, wcierając w nią olejki znajdujące się na powierzchni wody. Po zakończeniu kąpieli ciała nie należy spłukiwać wodą, jedynie delikatnie osuszyć ręcznikiem.

Kąpiel może mieć charakter ogólny (gdy zanurzamy w wodzie całe ciało) oraz miejscowy (gdy wykonujemy kąpiel np. dłoni lub stóp).

2. Masaże aromaterapeutyczne.

Masaż aromaterapeutyczny jest rodzajem masażu klasycznego, gdzie podczas którego wykorzystuje się olejki eteryczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W zależności od zastosowanego rodzaju olejku masaż może mieć działanie antycellulitowe, ujędrniające, wyszczuplające lub odmładzające. Może również pobudzać tkanki lub wręcz przeciwnie, relaksować organizm.

Masaż aromaterapeutyczny przeprowadza się za pomocą specjalnie przygotowanego preparatu, który tworzy baza olejowa oraz specjalnie dobrany olejek eteryczny. Nośnikiem olejków eterycznych są zwykle tłuszcze roślinne, a więc oliwa z oliwek, olej z awokado, z pestek winogron czy kiełków pszenicy. Ich niebywałą cechą są właściwości pielęgnacyjne, które wywodzą się z obecności cennych składników odżywczych. Należą do nich NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), fosfolipidy, fitosterole, a także witaminy.

Preparat do masażu wykonuje się łącząc ze sobą 10 ml oleju roślinnego z 3-5 kroplami olejku eterycznego.

Oprócz działania antycellulitowego lub wyszczuplającego masaż aromaterapeutyczny może mieć charakter ogólny (kiedy całe ciało poddawane jest masażowi) lub miejscowy (gdy tylko dana okolica jest masowana).

3. Inhalacje aromaterapeutyczne.

Inhalacje aromaterapeutyczne to kolejna metoda zabiegowa mają na celu relaks oraz działanie zdrowotne i pielęgnacyjne. Podczas inhalacji olejki eteryczne wdychane są z powietrza, gdzie następnie trafiają do płuc.

Inhalacja aromaterapeutyczna odbywać się może przy pomocy:

  • kominka aromaterapeutycznego;
  • sauny aromaterapeutycznej;
  • masażu lub kąpieli;
  • kapsuły Wellness.

4. Kompresy aromaterapeutyczne.

Kompres aromaterapeutyczny służy przede wszystkim do uzyskania działania miejscowego np. w leczeniu ran lub zmian skórnych. W celu przygotowania kompresu należy czystą gazę lub watę namoczyć olejkiem eterycznym rozcieńczonym w wodzie (proporcja 5 kropel olejku na 100 ml wody). Kompres nakłada się na chore miejsce, okrywa folią oraz kocem lub szalem w celu zatrzymania jak największej ilości ciepła.

Bibliografia

1. Kaniewska M., Podstawy Kosmetologii, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *