Ceramidy – synteza i funkcje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ceramidy to tzw. cement międzykomórkowy, który wraz z korneocytami tworzy nieprzepuszczalną warstwę dla wody, jednocześnie mając wpływ na elastyczność powierzchownych warstw naskórka. Ich nadrzędną rolą jest utrzymywanie homeostazy skóry.

Ceramidy - synteza i funkcje

Ceramidy

Ceramidy może produkować każdy organizm oraz każda z jego tkanek. Ich prekursorem są zarówno glukozyloceramidy oraz sfingomieliny. Ich produkcja następuje trzema drogami, które biegną w różnych organellach komórkowych. Dzięki temu ceramidy wykazują różne właściwości biologiczne, a także pełnią odmienne funkcje.

Ceramidy powstają na skutek:

  • syntezy de novo – proces odbywa się w siateczce śródplazmatycznej. Pierwszy etap obejmuje produkcję 3-ketosfinganiny, gdzie następnie związek ten redukowany jest do sfinganiny, która acylowana jest do dihydroceramidu. Końcowy etap obejmuje utlenienie dihydroceramidu do czystej postaci ceramidu;
  • cyklu sfingomielinowego – podczas hydrolizy sfingomieliny, w obecności odpowiedniej sfingomielinazy powstaje ceramid;
  • szlaku ratunkowego – zachodzi on w endosomach i lizosomach gdzie procesowi rozkładu ulegają złożone glikosfingolipidy. Następnie uwolnione ceramidy przy udziale kwaśnej ceramidazy zmieniane są do formy sfingozyny. Sfingozyna może opuścić lizosom i być metabolizowana do ceramidów lub też ulegać fosforylacji do sfingozyno-1-fosforanu.

Funkcje ceramidów

Początkowo uważano, że ceramidy to fizjologiczny film tłuszczowy skóry, który chroni ją przed czynnikami środowiska zewnętrznego, a także utratą wilgoci. Jednak wraz z cholesterolem oraz kwasami tłuszczowymi tworzą cement międzykomórkowy, który spaja ich struktury. Ponadto ceramidy stanowią ważny regulator sygnalizacji komórkowej warunkując m.in. planowaną śmierć komórek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do najważniejszych funkcji ceramidów zalicza się:

  • utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry;
  • ochrona skóry przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego (promieniowanie UV, wiatr, mróz);
  • zapewnienie elastyczności skóry;
  • zapobieganie nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka;
  • spowolnienie procesu starzenia się skóry;
  • przyspieszenie regeneracji naskórka;
  • łagodzenie podrażnień.

Należy zaznaczyć, że ilość ceramidów w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, na skutek stresu oksydacyjnego, a także niekorzystnych czynników środowiskowych (promieniowanie UV). Szczególnie u kobiet zmniejszeniu ich ilości sprzyja przekwitanie, a także związane z tym zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Niedostateczna ilość ceramidów w skórze przyczynia się do jej przesuszenia, utraty jędrności i obniżonego poziomu nawilżenia.

Wskazówka

Kosmetyki na bazie ceramidów polecane są szczególnie osobom posiadającym cerę suchą, dojrzałą, wrażliwą oraz uszkodzoną działaniem promieni UV.

Bibliografia

  1. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Kosmetologia Estetyczna, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, 4/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *