Lawenda w kosmetyce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lawenda to najczęściej spotykany surowiec zarówno w kosmetyce jak i aromaterapii. Od dawna wykorzystuje się ją jako dodatek do aromatycznych kąpieli, a także do odświeżania ubrań. Obecnie największe zapotrzebowanie posiada w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a także spożywczym.

Lawenda w kosmetyce

Lawenda

Lawenda (lawenda lekarska) zalicza się do rodziny jasnowatych i osiąga wysokość od 50 do 90 cm. Charakteryzuje się wzniesionymi pędami, które w dolnych częściach są nieco zdrewniałe, z kolei u góry są zielone i pokryte szarymi włoskami. Liście natomiast posiadają wąski kształt z srebrnoszarymi włoskami. Kwiaty lawendy występują w różnej kolorystyce, od purpurowej przez fioletowy i niebieski nawet do różowego i białego. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach, który wykazuje działanie uspokajające i relaksujące.

Naturalnie lawenda występuje na terenach Morza Śródziemnego. Hoduje się ją natomiast w południowej części Europy, również w Polsce.

Co kryje w sobie lawenda?

Jednym z najbardziej wartościowych składników kwiatów lawendy jest olejek eteryczny w stężeniu 3%. W jego skład wchodzą m.in.:

  • flawonoidy;
  • kumaryny;
  • garbniki;
  • fenolokwasy;
  • fitosterole;
  • geraniol;
  • związki trójterpenowe.

Lawenda w kosmetyce

Lawendę w kosmetyce wykorzystuje się głównie w celach aromaterapeutycznych m.in. do kąpieli, masaży, a także jako składnik kosmetyków (kremy, balsamy, mydła), którym nadaje przyjemny, świeży, wyciszający zapach. Z tego względu zaleca się je osobom ze stanami napięcia nerwowego, przebywających w ciągłym stresie oraz miewających problem z bezsennością oraz depresją. Lawenda pozwala nie tylko zrelaksować ciało, ale i umysł. W związku z tym wykorzystuje się ją w przemyśle perfumeryjnym oraz kosmetycznym, w celu poprawy zapachu niektórych produktów np. zmywaczy do paznokci.

Lawenda w kosmetyce znalazła zastosowanie także w produktach do pielęgnacji różnych typów skóry. Szczególnie zaleca się je cerom dojrzałym ze względu na właściwości regeneracyjne, wygładzające i antyoksydacyjne. Dodatkowo dzięki działaniu antybakteryjnemu lawendę często stosuje się w preparatach do cery tłustej, cery trądzikowej i problematycznej. Reguluje produkcję sebum skóry, zwęża pory oraz przyspiesza jej procesy regeneracyjne.

Lawendę stosuje się również w preparatach przeciwobrzękowych tj. krem pod oczy, które likwidują cienie i worki pod oczami. Często wzbogacane w lawendę są również preparaty do stóp (kremy, maseczki, sole do kąpieli) oraz preparaty antycellulitowe, ponieważ pobudzają krążenie krwi i limfy.

Lawenda zapobiega również wypadaniu włosów pobudzając ich proces wzrostu. Szczególnie poleca się ją przy łysieniu plackowatym. Ze względu na to, że ogranicza wydzielanie sebum, stanowi również składnik szamponów dla włosów przetłuszczających się.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto wiedzieć, że ekstrakty z lawendy powyżej 15% wykazują działanie estrogenne, które wynika z wysokiej zawartości estrogenów.

Kosmetolodzy szczególną uwagę zwracają na jej działanie:

  • antyoksydacyjne;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwgrzybicze;
  • sebostatyczne.

Domowe kosmetyki lawendowe

Kosmetyki na bazie lawendy można przygotować samodzielnie w domu.

1. Lawendowa mgiełka do twarzy.

Jest to bardzo dobry i przede wszystkim naturalny sposób na odświeżenie i nawilżenie cery. Preparat ten wykazuje właściwości antybakteryjne, w związku z tym poleca się go szczególnie skórze tłustej z tendencją do zmian trądzikowych.

Składniki

  • 1/2 szklanki wrzącej wody;
  • kilka kropel gliceryny;
  • suszona lawenda.

Przygotowanie

Do szklanki należy wsypać 2 łyżeczki lawendy, zalać ją wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 20 minut. Następnie należy pozostawić napar, aby ostygł i przelać go do ciemnej, szklanej butelki. Na koniec należy dodać 15 kropel gliceryny. Tonik zaleca się przechowywać w lodówce.

2. Lawendowa maseczka z białą glinką.

Do mokrych kwiatów lawendy należy dosypać 2 łyżeczki białej glinki i dokładnie wymieszać. Tak powstałą maseczkę należy nałożyć na twarz na około 15 minut. Następnie zmyć letnią wodą.

Wskazówka

Lawendę należy stosować z umiarem, ponieważ jej przedawkowanie może skutkować zatruciem organizmu o podłożu narkotycznym. Efektem tego może być zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *