Naturalny kolagen na skórę

Przetłuszczające się włosy to nie tylko problem estetyczny. Mogą również sygnalizować zaburzenia w naszym organizmie związane ze sposobem odżywiania, a także z ich pielęgnacją. Na kondycję włosów ważny wpływ mają również hormony, a także istniejące stany chorobowe organizmu.

Przetłuszczające się włosy - jak temu zaradzić?

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Jak wiadomo każdy włos u swojej podstawy, w skórze właściwiej posiada gruczoł łojowy. Produkuje on wydzielinę nazywaną potocznie łojem lub sebum skórnym. Głównym celem jest nawilżanie całej struktury włosa oraz owłosionej skóry głowy. Oznacza to, że im więcej włosów występuje na głowie tym większa jest ilość gruczołów łojowych i substancji nawilżającej. Tak naprawdę aktywność gruczołów łojowych zależna jest od gatunku włosa, jednak zmienia się ona w trakcie całego naszego życia. Problem przetłuszczania bardzo często występuje u osób z ciemnymi i prostymi włosami. Z kolei włosy blond oraz rude, a zwłaszcza włosy kręcone wykazują tendencję do przesuszania się.

Ze zjawiskiem przetłuszczania się włosów mamy do czynienia wówczas gdy konieczność ich mycia następuje już po jednym dniu. Przyczyną jest oczywiście nadmierne wydzielanie sebum. Na skutek tego może pojawić się również łupież oraz wypadanie włosów.

Do najważniejszych przyczyn przetłuszczania się włosów należy:

 • permanentny stres
 • ogólny zły stan zdrowia
 • zaburzenia hormonalne (policystyczne jajniki, nadczynność tarczycy)
 • niewłaściwe odżywianie
 • brak odpowiedniej pielęgnacji włosów
 • czynniki genetyczne
 • łupież
 • upalne dni
 • łojotokowe zapalenie skóry

Jak rozpoznać tłuste włosy?

 • są błyszczące i sklejone przy skórze głowy
 • często posiadają suche końcówki
 • są oklapnięte i płaskie
 • wymagają codziennego mycia, ponieważ nie wyglądają estetycznie

Sprawdzone sposoby na przetłuszczające się włosy

Ważną kwestią w przypadku przetłuszczających się włosów jest dobór odpowiedniego szamponu. Jeśli jesteśmy posiadaczkami włosów tłustych, warto zdecydować się na wybór szamponów ziołowych. Posiadają one lżejszą formułę oraz naturalne składniki, dzięki czemu nie obciążają włosów. Oprócz tego, bardzo ważna jest również technika mycia włosów i skóry głowy. Szampon należy delikatnie wmasowywać w skórę głowy i spłukiwać letnią wodą, która automatycznie zamknie ich łuski. Odżywkę natomiast warto nakładać tylko na końcówki włosów, ponieważ to one najczęściej narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Kolejnym krokiem w zapobieganiu przetłuszczania się włosów jest unikanie zbyt częstego przeczesywania, bawienia się nimi, ponieważ te wszystkie czynności pobudzają pracę gruczołów łojowych. Warto również ograniczyć nadmierne stosowanie prostownicy oraz suszenie włosów przy użyciu suszarki.

Nie od dziś wiadomo, że na przetłuszczające się włosy duży wpływ ma wysoka temperatura otoczenia. W związku z tym należy dbać o temperaturę powietrza w mieszkaniu, szczególnie w sypialni, aby nie było zbyt gorąco. Należy również często zmieniać poduszkę.

Dobrym rozwiązaniem jest też wykonywanie płukanek. Ich zaletą jest to, że można je wykonać nawet samodzielnie w domu. Mogą to być płukanki np. z cytryny, szałwii czy pokrzywy.

Duży wpływ na kondycję włosów ma sposób odżywiania się. Przetłuszczaniu włosów sprzyja spożywanie dużej ilości lipidów oraz węglowodanów. Z kolei korzystny wpływ na wygląd włosów posiadają witaminy z grupy B, cynk oraz białko.

Jaki wybrać szampon dla włosów przetłuszczających się?

Przetłuszczające się włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też wybór kosmetyków nie powinien być przypadkowy. Najlepszym wyborem będą więc szampony z zawartością siarki, cynku, kwasu salicylowego oraz z wyciągów ziołowych (pokrzywa, czarna rzepa, łopian czy chmiel). Zarówno szampony jak i inne preparaty do pielęgnacji włosów przetłuszczających się powinny mieć łagodne działanie. Te z zawartością silniejszych detergentów stymulują skórę do większej produkcji łoju.

Jeżeli uciążliwy problem przetłuszczających się włosów nie zmniejsza się pomimo odpowiedniej pielęgnacji, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub trychologiem. Wówczas specjalista może wykryć, że objaw przetłuszczających się włosów to zwiastun choroby i włączyć odpowiednie leczenie przed jej rozwinięciem.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław