Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wrastający paznokieć to częsta przypadłość, która dotknąć może każdego, w różnym wieku. Problem ten wynika głównie z niewłaściwej pielęgnacji paznokci jak i doboru nieodpowiedniego obuwia.

Wrastający paznokieć - przyczyny, objawy, leczenie

Wrastający paznokieć stanowi dość powszechny problem. Wynikać może z wrodzonego lub nabytego zaburzenia proporcji wału paznokciowego do samej płytki paznokcia, a także wielkością płytki paznokciowej do łożyska. Wrastający paznokieć dotyczy głównie palucha stopy, bardzo rzadko innych palców.

Problem wrastających paznokci często wiąże się bólem oraz dyskomfortem. Duży palec zazwyczaj jest zaczerwieniony, tkliwy i wrasta głęboko pod skórę. Jego zaniedbanie może wywołać stan zapalny, któremu może towarzyszyć krew, treść ropna, a także ból podczas noszenia obuwia.

Wrastający paznokieć – przyczyny

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Jednak główna to niewłaściwa pielęgnacja, która wiąże się z ich zbyt krótkim obcinaniem. Nadmierna ingerencja w płytkę paznokcia oraz pozostawianie ostrych krawędzi prowadzi do jego zawijania się w naskórek budujący wał paznokciowy. Inną przyczyną może być noszenie złego obuwia, czyli butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem. Ucisk jaki wywierany jest podczas noszenia takich butów prowadzi do ich odkształcania się oraz nieprawidłowego wzrostu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ważną kwestią są również predyspozycje genetyczne każdego z nas. A więc długie palce, paznokcie rurkowate, szeroka płytka paznokcia, a także deformacje stóp tzw. haluks, palce młotkowate czy płaskostopie. Wrastaniu paznokci sprzyja także zbyt duża masa ciała (nadwaga), która bezpośrednio wpływa na biomechanikę stopy. Gdy masa ciała gwałtownie wzrasta paznokieć wbija się w wały paznokciowe i wrasta w nie.

Inną przyczyną wrastania paznokci może być:

  • skaleczenie w trakcie wycinania skórek;
  • mechaniczne uszkodzenie płytki paznokcia;
  • grzybica paznokci;
  • czyszczenie paznokci przy pomocy ostrych narzędzi;
  • obcinanie paznokci „na okrągło”;
  • ćwiczenia fizyczne powodujące nacisk na stopę.

Wrastające paznokcie – objawy

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem wrastających paznokci jest obrzęk wału paznokciowego (zwykle tam gdzie wrasta się paznokieć). Widoczne jest również zaczerwienienie oraz ból powodujący dyskomfort podczas poruszania się. Początkowo ból palca odczuwalny jest tylko podczas jego dotyku. Jednak w miarę upływu czasu nasila się i staje się permanentny. Utrudnia więc założenie skarpetek, butów, poruszanie się i uprawianie sportu. Podczas wzrostu paznokcia i jednoczesnego wbijania się w wał paznokciowy powstaje ostry stan zapalny, co może prowadzić do gromadzenie się treści ropnej oraz krwi.

Wrastający paznokieć – leczenie

Leczenie wrastających paznokci to proces długotrwały. Jednak zależne jest to głównie od lokalizacji oraz zaawansowania stanu zapalnego wału paznokciowego. Jeśli jest on rozległy, a palec mocno spuchnięty nie należy czekać, tylko natychmiast udać się do specjalisty. W specjalistycznych gabinetach udzielą fachowej pomocy, która zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji. Podolog lub lekarz może wówczas zastosować tzw. tamponadę. Jednak metoda ta najlepiej sprawdza się w początkowych fazach wrastania paznokcia. Jest to niewielkich rozmiarów opatrunek nasączony preparatem odkażającym. Jego zadaniem jest odseparowanie tkanek otaczających paznokieć od samej płytki paznokciowej. Tamponada jest skuteczna gdy nie rozwija się jeszcze stan zapalny wału paznokciowego.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. plastikowych rurek. Przecina się je wzdłuż, a następnie nakłada na krawędzie paznokcia. Umieszczane są na dłuższy czas i nie wymagają częstej wymiany. Celem noszenia rurek jest stworzenie miejsca w wale paznokciowym na wzrost paznokcia. Stanowią także pewną formę ochrony dla brzegów płytki paznokciowej, która często jest postrzępiona i wykruszona.

Leczenie wrastających paznokci często wykorzystuje także specjalne klamry korygujące do stóp. Są one metodą skuteczną, choć nieco bolesną. Klamry stosuje się zwykle gdy proces wrastania paznokcia jest już zaawansowany. Wyróżnia się kilka rodzajów klamer, choć najczęściej wykorzystywane w gabinetach podologicznych to te, naklejane na płytkę pod postacią plastikowego paska. Są one najmniej inwazyjne, a ich zadaniem jest korygowanie wzrostu paznokcia. Klamry drutowe wykorzystywane są w przypadku paznokci rurkowatych wymagających znacznej korekcji. Zadaniem klamer jest wprowadzenie paznokcia na odpowiedni tor wzrostu. Taka terapia jest jednak wiąże się z czasem i trwa zwykle kilka miesięcy.

Wrastający paznokieć – jak  zapobiegać?

  • Zawsze obcinaj paznokcie zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.
  • Skracaj paznokcie regularnie, chociaż ran na dwa tygodnie.
  • Nie przycinaj paznokci zbyt krótko i głęboko.
  • Zadarte skórki przycinaj delikatnie cążkami.
  • Postrzępione końce płytki paznokciowej wygładzaj pilnikiem papierowym.
  • Używaj wygodnego i luźnego obuwia. Unikaj butów na wysokim obcasie z ciasnym noskiem.
  • Przed skracaniem paznokci wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Dzięki temu nie będą się łamać.
  • Nie usuwaj zanieczyszczeń spod paznokci ostrymi narzędziami. Wystarczy do tego wacik nasączony środkiem do dezynfekcji.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Ja przez bardzo długi czas zmagałam się z problemem wrastających paznokci. Próbowałam sobie z tym poradzić sama ale było niestety coraz gorzej. Koleżanka poleciła mi gabinet w Warszawie. Pani dokładnie wytłumaczyła mi jak prawidłowo obcinać paznokcie i dbać o nie, aby problem się nie powtórzył. Założono mi klamrę i teraz po paru miesiącach odczuwam zdecydowaną ulgę.
    Gorąco polecam.

  2. Uważam, że z tym problemem warto się przejść do podologa, ja tak zrobiłam, miałam zakładane specjalne klamry, które bardzo pomogły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *