Trądzik kosmetyczny – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik kosmetyczny to przypadłość osób po trzydziestce. Stanowi on odmianę trądziku kontaktowego spowodowaną nadmierną aktywnością mieszków włosowych na związki kosmetyczne takie jak oleje roślinne czy lanolina. Zwykle dotyczy kobiet związanych z zawodami typu aktorka, wokalistka, modelka.

Trądzik kosmetyczny - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik kosmetyczny – czym dokładnie jest?

Trądzik kosmetyczny to nic innego jak odmiana trądziku kontaktowego, która zwykle pojawia się u kobiet po 30 roku życia. Jego objawy nieco zbliżone są do trądziku pospolitego. Główną przyczyną tej dolegliwości jest nieodpowiedni dobór kosmetyków, zarówno do pielęgnacji skóry jak i kosmetyków kolorowych. Trądzik kosmetyczny powstaje w wyniku gromadzenia się składników kosmetyków jakimi są np. barwniki w porach skóry i gruczołach łojowych skutecznie je blokując. Wówczas sebum nie może przedostać się na powierzchnię skóry i dochodzi do rozwoju zmian trądzikowych.

Trądzik kosmetyczny – objawy

Objawy trądziku pospolitego zwykle ciężko odróżnić od tych występujących w trądziku pospolitym. Trądzik kosmetyczny może więc objawiać się zaskórnikami, delikatnymi guzkami lub ropnymi wykwitami skórnymi. Zdarza się, że trądzik kosmetyczny może występować wraz z trądzikiem pochodzenia hormonalnego, przez co znacznie trudniej postawić ostateczną diagnozę.

Trądzik kosmetyczny – jakie kosmetyki go wywołują?

Trądzik kosmetyczny może wywołać każdy kosmetyk. Może być to m.in. krem stosowany na dzień lub na noc, kosmetyki do pielęgnacji skóry czy kosmetyki kolorowe, które w znacznym stopniu zatykają pory skórne. Warto więc zwracać uwagę na skład kosmetyków, ponieważ to one głównie odpowiedzialne są za pojawianie się wykwitów. Zmiany w obrębie skóry mogą powodować obecne w kosmetykach silikony, barwniki, oleje roślinne czy talk kosmetyczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik kosmetyczny – leczenie

Najważniejsze w leczeniu trądziku kosmetycznego jest ustalenie, który kosmetyk mógł wywołać wykwity skórne. Kolejnym krokiem będzie jego całkowite odstawienie. Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy stosujemy sporą ilość kosmetyków rozpoznanie właściwego kosmetyku może być znacznie utrudnione.

Bardzo często dzieje się tak, że po odstawieniu kosmetyku trądzik ustępuje samoistnie. Tak jak w przypadku innych odmian trądziku, również w tym bardzo ważne jest, aby nie wyciskać zmian samodzielnie. W celu poprawy wyglądu skóry bardzo pomocna będzie wizyta w gabinecie kosmetycznym i zastosowanie peelingu kawitacyjnego. Oczyści on w delikatny sposób skórę nie rozsiewając bakterii, tak jak dzieje się to w przypadku domowych złuszczań.

Warto również zadbać o właściwą domową pielęgnację skóry. Na co dzień warto stosować kosmetyki z zawartością kwasów AHA, które będą delikatnie złuszczań martwy naskórek. Codzienne kosmetyki nie powinny jednak zawierać alkoholu ani detergentów (SLS), które mogą ją mocno podrażniać. Warto również wdrożyć w pielęgnację skóry naturalne kosmetyki, które posiadają ograniczony skład oraz są wolne od składników syntetycznych.

W przypadku stanów zapalnych i ropnych należy stosować preparaty przeciwzapalne, antybakteryjne i wysuszające, do których należy m.in. maść cynkowa. W sytuacji gdy wykwity skórne nie będą chciały ustąpić do 6 tygodni należy wybrać się do specjalisty – lekarza dermatologa.

Czy da się uniknąć trądziku kosmetycznego?

Przede wszystkim wtedy kiedy będziemy stosować kosmetyki niezatykające pory skórne, czyli o właściwościach niekomedogennych. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kosmetyków na bazie wody, które nie zawierają ciężkiej fazy olejowej obciążającej skórę. Wato również zrezygnować z ciężkich i gęstych fluidów i zastąpić je lekkimi kremami BB. Nakładanie makijażu należy ograniczać szczególnie w upalne dni, kiedy gruczoły potowe i łojowe pracują na pełnych obrotach. Nigdy nie powinno zdarzyć się nam korzystanie z przeterminowanych kosmetyków.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Niestety moja tłusta cera bardzo często miewa tego typu problemy ;-( Faktycznie w najbliższym czasie planuję udać się na peeling kawitacyjny. Staram się regularnie jeść witaminki i pić pokrzywę. Na tego typu problemy z mojej strony mogę również polecić olejek rycynowy nakładany na noc – troszkę pomaga.

  2. Na szczęście mnie ten problem nie dotknął w dużym stopniu i codzienna pielęgnacja wystarczy aby utrzymać dobry stan cery!

  3. Przeczytałam – trądzik- i pomyślałam, że to już raczej za mną, bo jestem po ” trzydziestce”.
    Przydatne informacje, bo czasem zapominam o dokładniejszym dbaniu o swoją skórę.

  4. Na szczęście ten problem jeszcze mnie nie dotknął. Jednak cieszę się, że wpis powstał. Na pewno okaże się pomocny wielu osobom. Uważajmy na to jakich kosmetyków używamy. 🙂

  5. Ostatnio zauważyłam u siebie tego typu zmiany. Powoli wymieniam kosmetyczkę na produkty w 100% naturalne i liczę, że to pomoże ?

  6. Bardzo ciekawy wpis. Sama mam bardzo wrażliwa cerę i muszę uważać wprowadzając nowy kosmetyk. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka odmiana trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *