Otyłość w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Otyłość w ciąży obejmuje stwierdzenie nadmiernej masy ciała przed ciążą lub w pierwszym jej trymestrze. Należy podkreślić, że otyłość występująca u kobiet spodziewających się dziecka jest wyzwaniem zarówno dla lekarza prowadzącego, położnych jak i lekarza odbierającego poród.

Otyłość w ciąży

Otyłość to choroba, z którą powiązanych jest wiele dolegliwości, przez co może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne. Należy podkreślić, że nie zawsze musi być ona efektem spożywania nadmiernej ilości kalorii, może być również skutkiem ubocznym przemian metabolicznych. Mimo to nadmierne kilogramy w ciąży, jak się okazuje, oddziałują nie tylko na zdrowie przyszłej matki, ale także na przebieg samej ciąży, jej rozwiązanie oraz rozwój dziecka.

Otyłość w ciąży – przyczyny

Do głównych przyczyn otyłości w ciąży należy:

Otyłość w ciąży

Ciąża kobiet, u których występuje otyłość uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Dzieje się również tak, że wiele kobiet z powodu otyłości ma problem z zajściem w ciążę. Zarówno ciąża jak i poród u kobiet otyłych stanowią dodatkowe ryzyko rozwoju nadciśnienia lub cukrzycy.

Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto zjawisko występowania otyłości w ciąży niesie za sobą ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych oraz rodnych, stanu przedrzucawkowego i rzucawki, co z kolei negatywnie wpłynąć może na sam płód powodując przedwczesny poród, infekcje wewnątrzmaciczną, uraz okołoporodowy oraz poronienie.

Kiedy u kobiety w ciąży wskaźnik BMI wynosi powyżej 35 wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przez cesarskie cięcie, które z kolei jest objęte ryzykiem powikłań. Podczas otyłości w ciąży pojawiają się również zaburzenia ze strony komórek macierzystych w wątrobie płodu, które warunkują rozwój układu odpornościowego.

Należy podkreślić, że sama otyłość w ciąży nie stanowi wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, ale wywołane przez nią dolegliwości. Jednak przez utrzymanie bezpieczeństwa matki oraz jej dziecka, a także wystąpienie ryzyka komplikacji lekarze decydują się na wykonanie porodu operacyjnego. Cesarskie cięcie jednak nie rozwiązuje problemu w 100%. Duża ilość tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha może stanowić przeszkodę w wykonaniu cięcia i dostaniu się do macicy. Ze względu na zaburzone proporcje czynników krzepnięcia krwi kobieta traci dużą jej ilość, co niekiedy wymaga przeprowadzenia transfuzji. W przypadku występowania cukrzycy u kobiety ciężarnej często konieczne jest wcześniejsze wywołanie porodu.

Zobacz również: Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie.

Otyłość a diagnostyka kobiety w ciąży

Należy podkreślić, że otyłość kobiet w ciąży to nie tylko przykre konsekwencje zdrowotne matki oraz przyszłego potomka. Zjawisko to utrudnia w znacznym stopniu właściwą diagnostykę ciąży. Z powodu nadmiernych kilogramów ciężko jest wykonać diagnostykę obrazową płodu, a także pojawiają się różnego rodzaju trudności podczas badania USG. Nadmiar tkanki tłuszczowej może utrudnić również lekarzowi określenie wielkości płodu, a także jego położenie. Ponadto trudno jest wykonać badanie ginekologiczne oraz położnicze.

Otyłość w ciąży a dolegliwości

Dodatkowe kilogramy podczas ciąży negatywnie oddziałują na samopoczucie przyszłej matki. Kobieta odczuwa wówczas:

  • większe męczenie się – nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża układ krążenia w tym również serce;
  • obciążenie kości i stawów, co przyczynia się do bólu kolan oraz kręgosłupa;
  • spowolniony powrót do formy po porodzie;
  • ryzyko komplikacji – urodzenie zbyt dużego dziecka, wolniejsze obkurczanie się macicy, choroba zakrzepowa kończyn oraz miednicy mniejszej;
  • trudności w higienie osobistej – nadmierna potliwość, możliwość pojawienia się odparzeń, stany zapalne dróg moczowych.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *