Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cukrzyca w ciąży wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym wyjątkowym czasie. Zjawisko to dotyczy około 10% kobiet ciężarnych i ustępuje całkowicie po urodzeniu dziecka. Jednak wystąpienie cukrzycy w czasie pierwszej ciąży zwiększa ryzyko ponownego jej wystąpienia w kolejnej ciąży, a także zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest cukrzyca w ciąży?

Cukrzyca ciążowa to inaczej nietolerancja węglowodanów u kobiet spodziewających się dziecka, u których wcześniej poziom glukozy był uregulowany. Zjawisko to spowodowane jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Cukrzyca w ciąży może pojawić się u każdej kobiety, jednak zdecydowanie bardziej predysponowane są do tego te Panie, u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę typu II lub wcześniej borykały się z nadwagą. Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej wzrasta wraz z wiekiem oraz z kolejną ciążą.

Objawów cukrzycy w ciąży pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Jej zaniedbanie może przyczynić się do przedwczesnego porodu, niedojrzałości metabolicznej narządów dziecka, w tym układu oddechowego i mięśnia sercowego. Ponadto u kobiet ciężarnych częściej dochodzi do zgonu wewnątrzmacicznego niż u kobiet zdrowych.

Następstwem cukrzycy ciążowej jest również tzw. makrosomia, a więc zbyt duża wielkość lub masa płodu. To z kolei przekłada się na utrudnienia podczas porodu oraz na przedłużenie samego rozwiązania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Tak naprawdę nie jest do końca poznana przyczyna, dlaczego u niektórych kobiet w ciąży występuje cukrzyca, a u innych nie. Wiadomo jednak, że ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w przypadku gdy:

Jak objawia się cukrzyca w ciąży?

Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę w ciąży to:

  • wzmożone pragnienie;
  • ciągłe zmęczenie;
  • mdłości;
  • zaburzenia widzenia;
  • częste oddawanie moczu;
  • częste infekcje pochwy, pęcherza oraz skóry.

Leczenie cukrzycy w ciąży

Pierwszym krokiem w leczeniu cukrzycy ciążowej jest zmiana nawyków żywieniowych prowadząca do regulacji poziomu cukru we krwi. Istotne jest ograniczenie w codziennym menu cukrów prostych (słodyczy, soków z owoców) oraz tłuszczy. Wskazany jest natomiast nabiał, chude mięso, ryby, warzywa oraz razowe pieczywo. Dieta dostosowywana jest adekwatnie do etapu rozwojowego ciąży, masy ciała oraz aktywności fizycznej przyszłej matki. Istotne jest również kontrolowanie poziomu cukru przez ciężarną 4 razy dziennie przy pomocy glukometru (poziom cukru na czczo nie powinien przekraczać 90 mg%, a po posiłku 120 mg%). Lekarz zleca również częste badania płodu.

Ze względu na to, że dziecko w takiej sytuacji może ważyć nawet około 5 kg poród może nastąpić przed terminem lub zakończyć się cesarskim cięciem. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko komplikacji porodowych zarówno u dziecka jak i u mamy.

Powikłania cukrzycy w ciąży

Do najczęstszych powikłań w ciąży należą:



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *