Łysienie u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łysienie u mężczyzn w dużej mierze wywołane jest nadmierną ilością testosteronu, które określa się mianem łysienia androgenowego. To właśnie ten rodzaj łysienia zalicza się do najczęściej występujących, bowiem stanowi aż 95% wszystkich przypadków.

Łysienie u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie

Łysienie u mężczyzn – przyczyny

Łysienie typu męskiego czyli tzw. łysienie androgenowe to najczęstszy powód wypadania włosów u mężczyzn. Lokalizuje się głównie w przednich częściach głowy oraz na jej szczycie. Za główną przyczynę schorzenia uważa się szkodliwe dla mieszków włosowych działanie di-hydrotestosteronu (DHT). Zatrzymanie syntezy tego związku jest z kolei głównym czynnikiem działania finasterydu preparatu doustnego stosowanego w leczeniu łysienia androgenowego.

Należy podkreślić, że łysienie androgenowe w dość zróżnicowany sposób dotyka około 80% mężczyzn. 30% z nich tzw. pierwsze objawy posiada około 30 roku życia, 40% w wieku 40 lat, a 50% w wieku 50 lat.

Łysienie androgenowe to jedno z najczęściej występujących rodzajów łysienia u mężczyzn. Mimo to należy mieć na uwadze fakt, że przewlekłe stany zapalne owłosionej skóry głowy, a także częste pocieranie kasku o włosy może nasilić jego objawy.

Rzadszą przyczyną łysienia męskiego jest tzw. zapalne wypadanie włosów wywołane przez jednostki chorobowe, które prowadzą do łysienia, w wyniku niszczenia mieszków włosowych.

Do innych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • choroby autoimmunologiczne;
  • niewłaściwa dieta;
  • zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy);
  • grzybica skóry głowy;
  • permanentny stres;
  • działania niepożądane niektórych leków (przeciwdepresyjnych, chemioterapia, retinoidy, antybiotyki).

Należy podkreślić fakt, że wypadanie włosów u mężczyzn spowodowane jest również niewłaściwą pielęgnacją. Włosy, które często poddawane są suszeniu, farbowaniu stają się osłabione i wypadają. Zjawisko to może nasilić również zbyt intensywne rozczesywanie ich lub odgarnianie.

Jak zapobiegać łysieniu?

Mimo że w dużej mierze łysienie typu męskiego uwarunkowane jest genetycznie, nie oznacza to, że nie można mu zapobiegać. Do głównych czynników spowalniających proces wypadania włosów u mężczyzn należy:

  • zdrowa, zbilansowana dieta – w codziennym menu powinno znaleźć się dużo białka czyli jednego z najważniejszych składników budulcowych mieszków włosowych. Ponadto ważne jest zapobieganie niedoborom składników mineralnych tj. wapń, cynk czy krzem;
  • kosmetyki bez związków drażniących;
  • unikanie stresu;
  • zwiększenie aktywności fizycznej;
  • zapewnienie odpowiedniej ilości snu (8 godzin).

Łysienie u mężczyzn – leczenie

W terapii łysienia u mężczyzn w pierwszej kolejności stosuje się odpowiedni preparaty pielęgnacyjne. Należą do nich szampony zapobiegające wypadaniu włosów.

Ponadto w leczeniu wykorzystuje się również środki farmakologiczne, do których należy finasteryd – związek hamujący syntezę dihydrotestosteronu, a co za tym idzie zapobiegający wypadaniu włosów. Stosuje się go doustnie, raz dziennie. Drugi związek to minoksydyl, lek stosowany zewnętrznie w formie płynnej.

Jako delikatniejszą formę leczenia można zastosować suplementy diety dostępne bez recepty, na bazie skrzypu polnego, krzemu oraz pokrzywy.

Zobacz również: Mezoterapia igłowa na włosy.

Coraz częściej stosowaną metodą na zniwelowanie skutków łysienia u mężczyzn jest zabieg mezoterapii igłowej głowy. Jego celem jest podanie w głębokie warstwy owłosionej skóry głowy przy pomocy igły, substancji czynnych pobudzających cebulki do wzrostu włosów.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *