Naturalny kolagen na skórę

Krew pępowinowa stanowi bogate źródło substancji odżywczych, do których należą m.in. komórki macierzyste. Dzięki nim otwiera się możliwość nowych metod leczenia chorób o podłożu nowotworowym, hematologicznym, immunologicznym oraz metabolicznym.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa stanowi źródło komórek macierzystych czyli wielopotencjalnych komórek organizmu, które wykazują możliwości samoregeneracji i różnicowania. Oznacza to, że dają one początek wszystkim tkankom organizmu (nerwowym, kostnym, mięśniowym).

Pobieranie krwi pępowinowej

Pobieranie krwi pępowinowej odbywa się zaraz po porodzie. Należy podkreślić, że jest to bezinwazyjny i bezbolesny zabieg. Krew pobiera się ze sznura pępowinowego przy pomocy tzw. zestawu pobraniowego. W jego skład wchodzi worek na krew, w którym znajduje się płyn konserwujący CPD. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie procesowi krzepnięcia krwi. Następnie po przecięciu pępowiny zostaje pobrana reszta krwi z jej fragmentu. Ponadto oprócz krwi dziecka musi zostać pobrana również próbka krwi żylnej matki, która w późniejszym czasie zostaje badana pod kątem obecności wirusów czy bakterii.

Przechowywanie krwi pępowinowej

Krew pępowinową można przechowywać dla potrzeb własnych lub oddać do tzw. banku publicznego, który przechowuje preparat, a w przypadku konieczności przekazuje go do leczenia niespokrewnionych biorców. Należy podkreślić, że tzw. bankowanie krwi należy do kosztownych, w związku z tym nie każdy rodzic jest w stanie skorzystać z tego rodzaju rozwiązania.

Krew pępowinowa a leczenie

Krew pępowinowa, która daje możliwość wykonania przeszczepu komórek macierzystych innym biorcom zapewnia leczenie blisko 70 chorób w tym między innymi:

  • nowotworów (złośliwych – białaczka, chłoniaki);
  • anemii o charakterze złośliwym;
  • ciężkiego niedoboru odporności;
  • osteoporozy;
  • udaru mózgu;
  • wad serca.

Ponadto trwają próby wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia rozsianego (SM), cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, a także chorób dziedzicznych.

Czy warto bankować krew pępowinową?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna. W tym celu warto skonsultować się z hematologiem lub genetykiem, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Jeśli natomiast koszty związane z bankowaniem krwi nie stanowią żadnej przeszkody, wówczas warto zdecydować się na taki krok.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław