Andropauza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Andropauza (wiropauza, męskie przekwitanie) to zjawisko wywołane niedoborem hormonów w organizmie mężczyzny. Jest to okres przejściowy, który następuje pomiędzy dojrzałością, a starością i zaczyna się zwykle po 50 roku życia.

Andropauza

Andropauza

U mężczyzn podobnie jak u kobiet dochodzi do powolnego spadku poziomu hormonów m.im. melatoniny, hormonu wzrostu, androgenów oraz estrogenów. Zjawisko to nosi nazwę andropauza (z języka łacińskiego andros – mężczyzna, pausis – przerwa). Zwykle rozpoczyna się po ukończeniu 50 roku życia, choć niekiedy zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Należy podkreślić główną różnicę pomiędzy menopauzą a andropauzą. Mowa tu przede wszystkim o szybkości zachodzenia zmian w ciele kobiety, a także o wyraźnej ich widoczności, do której zalicza się brak miesiączkowania. U mężczyzn z kolei proces ten przebiega stopniowo, i co istotne, nie świadczy o utracie płodności. Mimo obniżenia poziomu testosteronu jądra wciąż produkują plemniki.

Definicja

Andropauza czyli zespół niedoboru testosteronu u mężczyzn (testosterone deficiency syndrome – TDS) to zespół kliniczny i biochemiczny związany ze starzeniem się. Charakteryzuje się obniżonym poziomem testosteronu w surowicy krwi. Zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie mężczyzny mogą wpływać na pogorszenie jakości życia, a także negatywnie wpływać na funkcje innych narządów oraz układów.

Rozpoznanie

Zespół TDS rozpoznaje się wówczas gdy jednocześnie występuje niski poziom testosteronu oraz objawy kliniczne i objawy hipogonadyzmu. Objawy andropauzy można więc rozpoznać na podstawie symptomów fizycznych, seksualnych i psychologicznych jakie zachodzą w ciele mężczyzny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy andropauzy

Do głównych objawów andropauzy należą zaburzenia seksualne. U mężczyzn objawiają się one zmniejszoną satysfakcją z życia seksualnego, obniżonym libido oraz problemami z erekcją. Ponadto zmianie może ulec sylwetka, ponieważ z jednoczesnym spadkiem poziomu hormonów zwiększa się przyrost tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicy brzucha). Odwrotny skutek następuje w przypadku tkanki kostnej oraz mięśniowej. Obniżony poziom hormonów negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy  oraz kostny w wyniku czego zwiększa się podatność mężczyzn na wystąpienie osteoporozy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, udaru bądź zawału serca. Dodatkowo objawom tym mogą towarzyszyć również zaburzenia snu, niepokój, lęk oraz nadmierna potliwość.

Do innych objawów należy:

  • zmniejszenie porannych oraz nocnych wzwodów;
  • uczucie dyskomfortu w obszarze gruczołów piersiowych;
  • zmniejszenie się owłosienia na ciele;
  • zmniejszona objętość jąder;
  • uderzenia gorąca oraz poty;
  • nerwica.

W przebiegu andropauzy może występować również:

  • cukrzyca typu 2;
  • zespół metaboliczny;
  • choroby płuc;
  • niepłodność.

Diagnostyka

Należy podkreślić, że diagnoza andropauzy przy pomocy badań jest trudna, a niekiedy niemożliwa. Występujące objawy nie zawsze muszą sugerować męskie przekwitanie lecz inne dolegliwości zdrowotne. Warto nadmienić, że u niektórych mężczyzn poziom testosteronu może utrzymywać się stale na równym poziomie, co dodatkowo może utrudniać diagnozę.

Nie mniej jednak w celu wykrycia choroby istotna jest konsultacja z endokrynologiem, który wstępnie zbada chorego oraz zleci wykonanie podstawowych badań.

Andropauza – leczenie

Podstawowa metoda leczenia andropauzy polega na podawaniu testosteronu oraz jego pochodnych w postaci zastrzyków lub preparatów doustnych. Należy podkreślić, że leczenie testosteronem nie jest wskazane u osób z chorobami gruczołu krokowego.

Jak łagodzić objawy andropauzy?

Andropauza to zjawisko naturalne, a przez to nieuniknione. Nie można więc zapobiec jej wystąpieniu, jedynie łagodzić jej objawy. W tym celu warto zadbać o dobrze zbilansowaną i różnorodną dietę, bogatą w warzywa, owoce, nabiał, mięso, produkty pełnoziarniste, nasiona, orzechy oraz oleje roślinne. Oprócz diety należy dbać o aktywność fizyczną, która wzmocni układ kostny i mięśniowy, a także wpłynie na poprawę samopoczucia. Andropauza to moment, w którym warto postawić również na profilaktykę, a więc regularne wizyty u specjalisty.

Bibliografia

  1. Ciupińska M., Eris J., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *