Naturalny kolagen na skórę

Łupież to choroba skóry, której objawem jest łuszczenie się rogowej warstwy skóry głowy. Niekiedy zdarza się, że łuszczeniu mogą towarzyszyć ogniska stanów zapalnych. Wówczas nie należy czekać i szybko zgłosić się do lekarza dermatologa. Jakie są przyczyny, rodzaje i kiedy występują pierwsze objawy łupieżu? Oto podpowiedź.

Łupież - rodzaje, przyczyny i objawy

Łupież – przyczyny

Powodów powstawania łupieżu jest bardzo wiele. Do najważniejszych należą:

 1. Preparaty pielęgnacyjne do włosów o działaniu drażniącym, farby, żele, pianki czy lakiery
 2. Mocno chlorowana woda, która najczęściej występuje na basenach. Nie bez powodu zalecane jest więc zakładanie w takich miejscach czepków ochronnych, które osłaniają skórę głowy i włosy przed bezpośrednim kontaktem z wodą z chlorem.
 3. Elementem powodującym łupież może być również temperatura wody, którą używamy do mycia głowy. Należy pamiętać, że nie może być ona za gorąca ani zbyt zimna. Najlepiej gdy będzie ona letnia, a temperatura wahać się będzie w granicach 30-35 stopni Celsjusza.
 4. Sucha skóra stanowi jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się łupieżu. Problem ten nasila się głównie zimą, ponieważ w pomieszczeniach występuje suche, ciepłe powietrze, które powoduje wysuszanie się skóry głowy.
 5. Zbyt rzadkie mycie głowy – zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego, łój oraz martwy naskórek gromadzi się na powierzchni skóry prowadząc do powstawania łupieżu.
 6. Łuszczyca – choroba ta powoduje gromadzenie się martwych komórek skóry czego wynikiem może być łupież
 7. Drożdże (malassezia) lub tzw. Pityrosporum ovale to rodzaj grzyba, który występuje na powierzchni naszej skóry. W momencie kiedy dochodzi do jej podrażnienia obecność Pityrosporum ovale na naszym ciele wzrasta czego objawem jest łupież.
 8. Przetłuszczająca się skóra głowy, skóra z łojotokiem narażona jest w dużym stopniu na powstawanie łupieżu. Tłuste środowisko jest idealne dla rozwoju Pityrosporum ovale.

Oprócz klasycznych przyczyn powstawania łupieżu istnieją również czynniki ryzyka, które mogą go powodować. Należą do nich:

 • płeć – bardziej podatni na łupież są mężczyźni, bowiem to oni wydzielają więcej łoju, który daje idealne środowisko do pojawienia się łupieżu.
 • wiek – łupież rzadko występuje u osób starszych oraz dzieci
 • szybko przetłuszczająca się skóra głowy i włosy
 • niewłaściwa dieta
 • choroby ogólnoustrojowe – związane w układem nerwowym, permanentny stres, stan pozawałowy i po wylewie

Rodzaje łupieżu

1. Łupież zwykły (suchy).

Ten rodzaj łupieżu występuje najczęściej. Zwykle dotyka dzieci oraz młodzież. Nie powoduje stanów zapalnych, jednak gdy zostanie zaniedbany może przekształcić się w łupież tłusty.

2. Łupież tłusty (łojotokowy).

Występuje on równie często. Przekształca się z łupieżu zwykłego (suchego) w postać tłustych łusek występujących na powierzchni skóry. Zmianom tym często towarzyszy świąd skóry. W zaawansowanym stadium może dojść nawet do łysienia. Odmiana ta częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

3. Łupież pstry.

Lokalizuje się zwykle w okolicach klatki piersiowej. Cechą charakterystyczną tego łupieżu jest żółto – brązowe zabarwienie zmian. Często zmianom tym towarzyszy uciążliwy świąd skóry. Łupież pstry na tendencję do nawrotów.

4. Łupież rumieniowy.

Jego najczęstszą lokalizacją są pachwiny, z kolei u mężczyzn okolice moszny. Łupież rumieniowy występuje w postaci plam o różowej lub brunatnej barwie. Jest trudny do leczenia.

5. Łupież biały.

Występuje w postaci białych plam, najczęściej zlokalizowanych w okolicach kończyn oraz twarzy. Często dotyczy osób młodych.

6. Łupież różowy Giberta.

Posiada raczej łagodny przebieg. Zmiany skórne najczęściej występują na klatce piersiowej i kończynach. Ta odmiana łupieżu zwykle ustępuje sama po około 4-6 tygodniach.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 14 marca 2019

Rehabilitacja Wrocław