Łupież to choroba skóry, której objawem jest łuszczenie się rogowej warstwy skóry głowy. Niekiedy zdarza się, że łuszczeniu mogą towarzyszyć ogniska stanów zapalnych. Wówczas nie należy czekać i szybko zgłosić się do lekarza dermatologa. Jakie są przyczyny, rodzaje i kiedy występują pierwsze objawy łupieżu? Oto podpowiedź.

Łupież - rodzaje, przyczyny i objawy

Łupież – przyczyny

Powodów powstawania łupieżu jest bardzo wiele. Do najważniejszych należą:

 1. Preparaty pielęgnacyjne do włosów o działaniu drażniącym, farby, żele, pianki czy lakiery
 2. Mocno chlorowana woda, która najczęściej występuje na basenach. Nie bez powodu zalecane jest więc zakładanie w takich miejscach czepków ochronnych, które osłaniają skórę głowy i włosy przed bezpośrednim kontaktem z wodą z chlorem.
 3. Elementem powodującym łupież może być również temperatura wody, którą używamy do mycia głowy. Należy pamiętać, że nie może być ona za gorąca ani zbyt zimna. Najlepiej gdy będzie ona letnia, a temperatura wahać się będzie w granicach 30-35 stopni Celsjusza.
 4. Sucha skóra stanowi jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się łupieżu. Problem ten nasila się głównie zimą, ponieważ w pomieszczeniach występuje suche, ciepłe powietrze, które powoduje wysuszanie się skóry głowy.
 5. Zbyt rzadkie mycie głowy – zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego, łój oraz martwy naskórek gromadzi się na powierzchni skóry prowadząc do powstawania łupieżu.
 6. Łuszczyca – choroba ta powoduje gromadzenie się martwych komórek skóry czego wynikiem może być łupież
 7. Drożdże (malassezia) lub tzw. Pityrosporum ovale to rodzaj grzyba, który występuje na powierzchni naszej skóry. W momencie kiedy dochodzi do jej podrażnienia obecność Pityrosporum ovale na naszym ciele wzrasta czego objawem jest łupież.
 8. Przetłuszczająca się skóra głowy, skóra z łojotokiem narażona jest w dużym stopniu na powstawanie łupieżu. Tłuste środowisko jest idealne dla rozwoju Pityrosporum ovale.

Oprócz klasycznych przyczyn powstawania łupieżu istnieją również czynniki ryzyka, które mogą go powodować. Należą do nich:

 • płeć – bardziej podatni na łupież są mężczyźni, bowiem to oni wydzielają więcej łoju, który daje idealne środowisko do pojawienia się łupieżu.
 • wiek – łupież rzadko występuje u osób starszych oraz dzieci
 • szybko przetłuszczająca się skóra głowy i włosy
 • niewłaściwa dieta
 • choroby ogólnoustrojowe – związane w układem nerwowym, permanentny stres, stan pozawałowy i po wylewie

Rodzaje łupieżu

1. Łupież zwykły (suchy).

Ten rodzaj łupieżu występuje najczęściej. Zwykle dotyka dzieci oraz młodzież. Nie powoduje stanów zapalnych, jednak gdy zostanie zaniedbany może przekształcić się w łupież tłusty.

2. Łupież tłusty (łojotokowy).

Występuje on równie często. Przekształca się z łupieżu zwykłego (suchego) w postać tłustych łusek występujących na powierzchni skóry. Zmianom tym często towarzyszy świąd skóry. W zaawansowanym stadium może dojść nawet do łysienia. Odmiana ta częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

3. Łupież pstry.

Lokalizuje się zwykle w okolicach klatki piersiowej. Cechą charakterystyczną tego łupieżu jest żółto – brązowe zabarwienie zmian. Często zmianom tym towarzyszy uciążliwy świąd skóry. Łupież pstry na tendencję do nawrotów.

4. Łupież rumieniowy.

Jego najczęstszą lokalizacją są pachwiny, z kolei u mężczyzn okolice moszny. Łupież rumieniowy występuje w postaci plam o różowej lub brunatnej barwie. Jest trudny do leczenia.

5. Łupież biały.

Występuje w postaci białych plam, najczęściej zlokalizowanych w okolicach kończyn oraz twarzy. Często dotyczy osób młodych.

6. Łupież różowy Giberta.

Posiada raczej łagodny przebieg. Zmiany skórne najczęściej występują na klatce piersiowej i kończynach. Ta odmiana łupieżu zwykle ustępuje sama po około 4-6 tygodniach.

Polecane produkty:

Aktualizacja: