Naturalny kolagen na skórę

Pędzle do makijażu stanowią nieodłączny element codziennego make-upu. Każda kobieta doskonale wie, że nawet po jednej aplikacji kosmetyków kolorowych na skórę, na pędzlach pozostają ich resztki, pył oraz codzienny kurz. Istotna jest więc właściwa pielęgnacja i czyszczenie tego rodzaju przyborów, aby mogły nam służyć przez długi czas. Jak to robić? Sprawdźmy.

Pędzle do makijażu – jak o nie dbać?

Dlaczego należy czyścić pędzle do makijażu?

Przede wszystkim ze względów higienicznych. Stosowane niemalże codziennie posiadają na swojej powierzchni bakterie znajdujące się na naszej skórze, jak również sebum. Ponadto przebywając w kosmetyczce czy umieszczone w specjalnym kubeczku codziennie się kurzą i zbierają zanieczyszczenia z najbliższego otoczenia.

Wykonywanie makijażu brudnymi pędzlami może przyczynić się do problemów z cerą, czyli wystąpienia trądziku kosmetycznego, infekcji bakteryjnych czy zatkania porów skórnych. Regularnie więc czyszczone pędzle pomogą zapobiec m.in. wykwitom skórnym.

Innym powodem czyszczenia pędzli jest różnorodność stosowania kosmetyków oraz ich kolorów. Pozostawienie resztek cieni z rozświetlającymi drobinkami na pędzelku może zmienić kolor innego kosmetyku aplikowanego na skórę przy użyciu tego samego pędzla.

Jak często należy czyścić pędzle do makijażu?

Częstotliwość mycia pędzli zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia. Te, którymi nakładane są produkty mokre takie jak podkłady, korektory czy kremy BB należy myć codziennie. W tak użytych pędzlach w szybkim czasie rozwijają się bakterie. Ponadto pozostawiając brudny pędzel spowodujemy, że bardzo szybko zaschnie sklejając swoje włosie i uniemożliwi ponowne wykorzystanie. Z kolei pędzle, którymi nakładane są produkty suche i sypkie można czyścić nieco rzadziej np. 3 razy w miesiącu.

Czym najlepiej czyścić pędzle do makijażu?

Najlepszym sposobem mycia pędzli jest wykorzystanie do tego kostki szarego mydła. Składniki zawarte w tym preparacie są na tyle skuteczne, że rozpuszczają zalegające resztki kosmetyków oraz usuwają zgromadzone w nich bakterie i na tyle delikatne, że nie uszkadzają naturalnego, jak również sztucznego włosia.

Do czyszczenia pędzli może także posłużyć płyn do zmywania makijażu lub szampon dla dzieci. Istotne jest jednak, aby preparaty te nie zawierały w sobie tłuszczu.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli nie należy do skomplikowanych czynności. Oto najważniejsze wskazówki.

  • Należy zmoczyć włosie pędzla pod bieżącą wodą lub włożyć go do miseczki z wodą.
  • Na zwilżone włosie pędzla należy nałożyć niewielką ilość wybranego kosmetyku (mydła, szamponu lub płynu do demakijażu) i zapienić, a następnie spłukać ciepłą wodą. Czynność tę powtarza się aż do momentu uzyskania czystej wody.
  • Po umyciu włosia, warto zdezynfekować pędzle środkiem odkażającym w sprayu, a następnie delikatnie odsączyć ręcznikiem papierowym.
  • Po otarciu pędzle należy rozłożyć na ręczniku do całkowitego wyschnięcia. Uwaga: nie należy suszyć pędzli suszarką ani kłaść je na grzejniku. Nie należy również stawiać ich pionowo do wyschnięcia, bowiem nadmiar wilgoci spłynie do rączki i osłabi jego mocowanie.
  • Aby włosie pędzla było dobrze nawilżone, warto nanieść na nie odrobinę odżywki do włosów. Najlepiej zrobić to gdy pędzel będzie jeszcze wilgotny.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław