Naturalny kolagen na skórę

Kurze łapki to potocznie nazywane zmarszczki pojawiające się wokół oczu. Niestety nie są to zmiany, przed którymi można się całkowicie uchronić. Można jedynie im zapobiegać oraz zmniejszać ich widoczność. W tym celu potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry zarówno ta domowa jak i profesjonalna. Zalicza się do tego również odpowiedni tryb życia oraz właściwa dieta. Czym dokładnie są kurze łapki oraz w jaki sposób można się ich pozbyć? Poznajmy bliżej metody jak skutecznie walczyć z takim rodzajem zmarszczek.

Kurze łapki – sposoby jak z nimi walczyć

Kurze łapki – jak powstają?

Kurze łapki to zmarszczki mimiczne, które powstają w okolicy oczu na skutek starzenia się skóry. Skóra wokół oczu jest delikatna, bardzo cienka oraz uboga w gruczoły łojowe. Dlatego też w dużym stopniu podatna jest na powstawanie pierwszych oznak upływu czasu. Ich tworzenie się, oprócz upływu czasu, oznaczać może również niewłaściwą pielęgnację skóry, nieprawidłowy tryb życia lub złe nawyki żywieniowe.

Co przyczynia się do powstawania kurzych łapek?

Istnieje wiele czynników, które powodują powstawanie zmarszczek wokół oczu. Do najczęstszych należą:

1. Promieniowanie UVA.

Ekspozycję skóry na słońce uznano za jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek. Częste i długie opalanie skóry sprawia, że traci ona jędrność poprzez niszczenie włókien kolagenowych. Ponadto skóra staje się odwodniona i mogą pojawiać się na niej zmiany pigmentacyjne – przebarwienia.

2. Palenie papierosów.

Zarówno czynne jak i bierne palenie papierosów prowadzi do niedotlenienia skóry. To z kolei przekłada się na zmniejszoną produkcję włókien kolagenowych w skórze odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność. Ponadto skóra traci zdrowy koloryt, staje się gruba i odwodniona.

3. Brak odpowiedniej ilości snu.

Permanentne przemęczenie oczu oraz całego organizmu przekłada się na przyspieszone starzenia się skóry.

4. Brak witamin i minerałów.

Zła dieta, obfita w puste kalorie w postaci dużej ilości niezdrowych tłuszczy i cukrów, a także brak witamin i minerałów powoduje niedobory żywieniowe w organizmie. To z kolei przekłada się na wysuszenie skóry wokół oczu co przyspiesza procesy jej starzenia.

5. Niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry powinna obejmować zabiegi nawilżania i odżywiania. Ponadto ważne jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla odpowiedniego typu skóry, w tym przypadku kosmetyków przeciwzmarszczkowych dla skór dojrzałych.

Kurze łapki – zabiegi profesjonalne

Obecna kosmetologia i medycyna estetyczna oferuje klientom szeroki wachlarz zabiegów odmładzających i redukujących objawy starzenia się skóry. Do jednych z najczęściej używanych metod należą:

1. Fotoodmładzanie.

Intensywnie Pulsujące Światło (IPL) docierając do skóry przekształcane jest w energię cieplną. Wysoka temperatura dociera do komórek skóry – fibroblastów naturalnie pobudzając je do syntezy włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za jędrność oraz elastyczność skóry. W efekcie skóra zyskuje lepszy koloryt, a także zostaje pobudzona do odnowy w wyniku czego zmniejszone zostają zmarszczki mimiczne.

2. Osocze bogatopłytkowe.

Aktywacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny następuje poprzez iniekcję w głąb skóry naturalnej substancji – osocza bogatopłytkowego. Ponadto osocze bogatopłytkowe bierze udział w tworzeniu się nowych komórek skóry oraz naczyń krwionośnych, co prowadzi do lepszego jej odżywienia.

3. Kwas hialuronowy.

Bezpośrednie podanie kwasu hialuronowego w zmarszczki daje efekt natychmiastowy i utrzymuje się średnio przez rok czasu.

4. Botoks.

Zabieg polega na podaniu jadu kiełbasianego (botoksu) w skórę. Jego zadaniem jest paraliż mięśni odpowiedzialnych za naszą mimikę. Dzięki takiemu działaniu zapobiegamy powstawaniu zmarszczek w obrębie oczu, ust czy na czole. Pierwsze efekty widoczne są po około tygodniu od wizyty i utrzymują się mniej więcej przez pół roku.

Kurze łapki – domowe sposoby

Do domowych sposobów redukcji kurzych łapek można zaliczyć między innymi:

1. Naturalne maseczki i kompresy odmładzające.

Domowe sposoby w postaci maseczek należy stosować jak najszybciej, aby móc jeszcze zapobiegać powstawaniu zmianom. Bardzo dobrze sprawdza się maseczka na bazie marchwi, soku ze szczypiorku oraz miodu. Maseczkę nakładamy na okolicę oczu na czas około 15 minut. Ze względu na mocny barwnik zawarty w marchwi nie należy trzymać maseczki zbyt długo, ponieważ może spowodować przebarwienia skóry.

2. Naturalne maseczki i kompresy nawilżające.

Maseczka lub kompres na bazie ziemniaków zmniejsza skutecznie obrzęki, które często pojawiają się w okolicach oczu. Należy obrać i ugotować jednego ziemniaka. Następnie rozgnieść go i dodać kilka kropel olejku arganowego lub oliwy z oliwek i nałożyć wokół oczu. Dzięki takiej maseczce skóra zostaje odżywiona i wygładzona.

3. Kompres z czarnej herbaty.

Zaparzone 2 torebki czarnej herbaty należy włożyć do lodówki, aby były delikatnie chłodne i przyjemne do nałożenia na skórę. Obecna w herbacie teina poprawia napięcie skóry, a jej chłód pobudza mikrokrążenie w skórze. Inne zioła takie jak rumianek, szałwia, świetlik lekarski przygotowane w ten sam sposób z kolei nawilżą i zregenerują zmęczoną skórę oczu.

Podsumowanie

Domowe sposoby redukcji zmarszczek nie przyniosą tak spektakularnych efektów jak zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetologii czy medycyny estetycznej. Jednak oprócz zabiegów warto również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, odżywianiu, higienicznym i aktywnym trybie życia. Wydawać by się mogło, że są to czynniki mniej ważne. Jednak mają nieodzowny wpływ na to jak wygląda nasza skóra.

Warto włączać w swój tryb życia aktywność fizyczną, która wpływa na poprawę krążenia organizmu. Z kolei to powoduje odżywienie nie tylko skóry, ale i wszystkich narządów wewnętrznych. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze w naszej diecie również warunkują kondycję naszej skóry. Istotne jest unikanie palenia papierosów, picie alkoholu, jedzenia tłustych potraw i słodyczy. Dieta bogata w warzywa i owoce będące źródłem wielu witamin i minerałów bardzo korzystnie oddziałuje na stan naszego zdrowia i urody. Ponadto nieodłącznym elementem zdrowej diety jest również spożywanie 2 litrów wody dziennie, bowiem nawadnianie organizmu to istotny element pielęgnacji skóry.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław