Naturalny kolagen na skórę

Jak dbać o włosy latem? To pytanie często pada wśród wielu kobiet. Nic dziwnego, bowiem wysokie temperatury oraz suche powietrze panujące latem w dużym stopniu wpływa na ich kondycję. W wyniku tego stają się matowe, suche i szorstkie.

Jak dbać o włosy latem?

Dlaczego włosy osłabiają się latem?

Słone kąpiele, intensywne słońce oraz wysokie temperatury to warunki, które nie sprzyjają włosom. W okresie letnim występuje wiele szkodliwych czynników. Należą do nich m.in.:

  • promienie słoneczne;
  • woda.

1. Promienie słoneczne.

W wyniku działania promieni słonecznych otwierają się łuski włosów, które stanowią naturalną ochronę dla pasemek przed czynnikami zewnętrznymi. Skutkiem tego jest wnikanie promieni do wnętrza włosa, co powoduje jego niszczenie. To właśnie dlatego stają się one mniej sprężyste, wysuszone i łamliwe. Dodatkowo pod wpływem działania promieni UV utlenia się ich melanina, która jest dla nich naturalną ochroną przeciwsłoneczną. Zbyt mała jej ilość prowadzi nie tylko do blednięcia koloru, ale również do rozwoju wolnych rodników, które działają szkodliwie na ich wewnętrzną strukturę.

2. Woda.

Krople wody działają na włosach jak soczewka skupiająca promienie UV. Efektem tego jest uszkodzenie włókien keratynowych, które stanowią główny budulec włosów. Jeszcze większe szkody powoduje woda słona lub chlorowana, występująca w basenie.

Jak dbać o włosy latem?

1. Pamiętaj o nakryciu głowy.

Jedną z najlepszych metod ochrony włosów przed słońcem jest ich bezpośrednie osłanianie, a więc noszenie nakrycia głowy. Warto o tym pamiętać, szczególnie wtedy gdy planuje się spędzić dłuższy czas na słońcu. Delikatna chusta lub kapelusz ochronią pasemka przed utratą wilgoci oraz płowieniem ich koloru.

2. Osłaniaj włosy przed i po kąpieli.

Zarówno słona jak i chlorowana woda nie wpływają korzystnie na kondycję włosów. Dlatego przed wejściem do wody jak i po wyjściu należy pamiętać o ich pielęgnacji. Polega ona na aplikacji ulubionego oleju jak np. olej arganowy, olej rycynowy lub olej kokosowy na włosy oraz wysokie związanie ich tak, aby nie miały styczności z wodą. Olej śmiało można zastąpić odżywką, jednak ten pierwszy wykazuje dodatkową ochronę dla włosów przed promieniowaniem UV. Po kąpieli włosy należy umyć delikatnym szamponem.

3. Stosuj preparaty z filtrem UV.

Latem w kosmetyczce każdej kobiety powinny znaleźć się preparaty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Jednak, aby te kosmetyki mogły spełnić swoje funkcje muszą pozostać na włosach podczas przebywania na słońcu.

4. Myj włosy delikatnym szamponem.

Latem skóra głowy szybciej się poci. Z tego względu następuje konieczność częstszego mycia włosów. Aby ich nie wysuszać, na co dzień należy wybierać preparaty o delikatnej formule oraz bez zawartości intensywnie oczyszczających detergentów. Mocniejsze szampony warto stosować raz w tygodniu lub tylko wtedy gdy skóra tego potrzebuje.

5. Susz włosy z głową.

Choć latem kiedy temperatury powietrza stają wręcz nie do wytrzymania, aż kusi, aby wyjść z domu z mokrymi włosami. Nie jest to jednak wskazane. Okazuje się, że obecne na włosach krople wody wyparowując pod wpływem wysokiej temperatury, mogą znacznie spowodować ich wysuszenie. Dodatkowo mokre włosy są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Aby temu zapobiec dobrze jest po umyciu włosów osuszyć je dokładnie ręcznikiem, bez silnego pocierania. Następnie należy użyć letniego nawiewu suszarki i ustawić go w kierunku zgodnym ze wzrostem włosów. Dzięki temu staną się gładsze i bardziej lśniące.

6. Odżywiaj i nawilżaj włosy.

Kolejnym ważnym elementem tego, aby włosy latem wyglądały dobrze jest ich regularne odżywianie i nawilżanie. Najlepiej decydować się na maseczki oraz odżywki z lipidami, które zapobiegać będą utracie wilgoci z pasemek włosów. Dodatkowo dobrze, aby kosmetyki tego typu zawierały w swym składzie witaminę E, która uchroni włosy przed rozwojem wolnym rodników.

7. Odżywiaj się zdrowo.

Lato to idealny moment, aby wzbogacić swoją dietę w witaminy i minerały. Z tego względu włączajmy do codziennego menu dużą ilość warzyw i owoców. Wykorzystać należy również świeże zioła oraz zdrowe tłuszcze, które mogą służyć jako dodatek do lekkich sałatek.

8. Dobieraj odpowiednie fryzury.

Zarówno latem jak i zimą, lepszym rozwiązaniem jest noszenie spiętych włosów. W ten sposób zmniejszymy powierzchnie ich uszkodzenia. Dodatkowo dużo łatwiej będzie nam funkcjonować w ciągu dnia w pracy i na wakacjach (np. opalać się, pływać). Nie należy jednak stale utrzymywać ich w związaniu. Jeśli są mokre warto rozpuścić je i pozwolić im naturalnie wyschnąć.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 28 września 2020

Rehabilitacja Wrocław