Henna to zabieg oferowany niemalże przez każdy gabinet kosmetyczny. Wykonanie jej zapewnia nam właściwy kształt brwi oraz odpowiednią oprawę całego oka. Czym jest henna oraz jakimi innymi środkami możemy ją zastąpić? Oto odpowiedź.

Henna – czym jest i jak ją można zastąpić?

Henna – czym jest?

Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Pozyskiwana jest z liści i pędów rośliny zwanej Lawsonią Bezbronną. Henna była kosmetykiem służącym do malowania skóry od ponad 5000 lat na terenach Dalekiego Wschodu, Indii, Pakistanu oraz krajów Afryki. Obecnie występuje zwykle w dwóch postaciach: żelowej i sproszkowanej.

Wyróżniamy kilka odcieni henny:

  • czarny
  • grafitowy
  • brązowy
  • granatowy
  • bordowy
  • niebiesko – czarny

Henna – czym ją zastąpić?

Oprócz regularnego korzystania z usług gabinetu kosmetycznego i farbowania brwi tradycyjną henną można je upiększać także innymi, bardziej domowymi sposobami. Oto kilka przykładów:

1. Kakao.

Kakao jest produktem spożywczym, które występuje niemalże w każdej kuchni. Oprócz tego, że można zachwycać się jego smakiem i spożywać w długie zimowe wieczory, można również wykorzystać ten produkt jako domowy kosmetyk do farbowania brwi i rzęs.

Aby stworzyć domową hennę do kakaa dodajemy odrobinę miodu i oleju kokosowego. Składniki dokładnie mieszamy i doprowadzamy, aby powstała jednolita masa. Następnie należy nałożyć ją na brwi i odczekać około 10 minut, po czym zmyć zwilżonym wacikiem.

2. Kawa.

Kawa to silnie barwiący produkt. Dodatkowo posiada wiele cennych właściwości dla samej skóry. W celu przygotowania henny należy zmieszać odrobinę kawy z wazeliną. Składniki dokładnie połączymy i nakładamy na brwi. Po 10-15 minutach zmywamy hennę wacikiem i wodą. Jeśli efekt pogłębienia koloru będzie zbyt delikatny powtarzamy czynność.

3. Czarna herbata.

Właściwości herbaty można wykorzystać nie tylko spożywając ją codziennie przy śniadaniu, ale również aplikując bezpośrednio na skórę. Należy tradycyjnie zaparzyć 2 torebki herbaty zalewając je do połowy kubka wodą. Następnie gdy napar nieco przestygnie zanurzamy w nim 2 waciki kosmetyczne i nakładamy je na brwi na około 10 minut.

4. Olej rycynowy.

Olej rycynowy to główny kosmetyk stosowany do pielęgnacji włosów, aby je zagęścić i przyspieszyć ich wzrost. Olejek ten można również zastosować do pogłębienia koloru brwi oraz rzęs. Preparat należy każdego wieczora po wykonaniu demakijażu twarzy nakładać na brwi oraz rzęsy. W metodzie tej ważna jest jednak systematyczność i regularność bowiem jedna aplikacja niestety nie przyniesie zadowalających rezultatów. Efekt przyciemnienia włosków zauważalny jest po upływie około 3 tygodni.

5. Szałwia.

Szałwia to roślina o bogatych właściwościach leczniczych. Sprawdza się również jako bardzo dobry i co ważne naturalny kosmetyk przyciemniający kolor włosów. Wystarczy zaparzyć 1 saszetkę szałwii, a następnie poczekać aż napar nabierze właściwie głębokiego koloru i nieco ostygnie. Następnie należy zanurzyć w naparze 2 waciki kosmetyczne i nałożyć je na brwi. Trzymamy przez 10 minut, następnie zdejmujemy waciki i przemywamy brwi letnią wodą.

Polecane produkty:

Aktualizacja: