Naturalny kolagen na skórę

Rzęsy to ozdoba każdej kobiety. Jednak to te zdrowe i długie sprawiają największe wrażenie. Ale czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Najważniejszym czynnikiem jest właściwa pielęgnacja. Jak to zrobić? Oto wskazówki.

Rzęsy - jak je pielęgnować?

Rzęsy to te same włosy, które występują na owłosionej skórze głowy. Dlatego wraz z wiekiem ich siła oraz odporność maleje, stają się cienkie i bardziej łamliwe. Na ich kondycję nieodzowny wpływ ma codzienny demakijaż, stosowanie tuszu, zalotki czy zabiegi ich przedłużania.

Fizjologia rzęs

Jak się okazuje, średnio na górnej powiece rośnie od 150-200 rzęs, a na dolnej około 50-150. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że są one ułożone w dwóch rzędach. Na górnej powiece rzęsy osiągają większą długość 8-12 mm, z kolei na dolnej są nieco krótsze 6-8 milimetrów. Rzęsy tak samo jak włosy na skórze głowy wypadają. Codziennie tracimy około 1-2 rzęs. W przypadku gdy zauważymy, że wypada ich więcej, należy zgłosić się do specjalisty.

Rzęsy jak i włosy znajdujące się na skórze głowy różnią się od siebie głównie fazami wzrostu. Faza intensywnego wzrostu nazywana anagenem jest dość krótka, bo trwa jedynie 2-3 tygodnie. Następnie pojawia się faza przejściowa – katagen, która przechodzi w fazę spoczynku nazywaną telogenem. Jest to moment kiedy rzęsy zaczynają wypadać. Po ich wypadnięciu mieszek włosowy znów wraca do fazy anagenu i cały cykl ulega powtórzeniu. Trwa on około 3-4 miesiące. W każdym cyklu, w fazie anagenu występuje około 60-80 % rzęs.

Rzęsy – jak je pielęgnować?

1. Łagodny demakijaż.

Nie każdy wie, że demakijaż wywiera duży wpływ na kondycję naszych rzęs. Włoski zostają poddawane mechanicznym podrażnieniom w wyniku intensywnego pocierania oka wacikiem. Warto więc używać preparatów do skóry wrażliwej, nasączyć nimi wacik oraz delikatnie przyłożyć do oka aż tusz rozpuści się sam. Pozostałości makijażu należy usunąć pionowymi ruchami z góry na dół. Demakijaż oczu warto zakończyć przeczesaniem rzęs specjalnym do tego grzebykiem.

2. Właściwy tusz.

Warto zrezygnować z wodoodpornego tuszu do rzęs, bowiem taki makijaż potrzebuje intensywnego oczyszczania, a to z kolei nie jest wskazane. Przed nałożeniem tuszu warto zaaplikować na rzęsy specjalną bazę.

3. Rzadziej stosuj urządzenia.

Chodzi oczywiście o zalotkę oraz lokówkę do rzęs. Zbyt częste ich stosowanie może osłabiać włoski, a także powodować ich wypadanie. Jeśli nie możesz obejść się bez tego rodzaju zabiegu korzystaj z zalotki, ale nie codziennie.

4. Zabiegi pielęgnacyjne.

Rzęsy, tak jak włosy owłosionej skóry głowy, potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzonym sposobem jest więc popularny olej rycynowy, który posiada właściwości scalające łuski włosa oraz mocno regenerujące. Tego rodzaju olejek odbudowuje strukturę włosa przez co staje się grubszy i ciemniejszy.

Warte polecenia są również inne preparaty, które pielęgnują, odżywiają i stymulują ich wzrost. Należy do nich m.in. kwas hialuronowy, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia włosów, panthenol odnawiający ich strukturę oraz zwiększający elastyczność. Dodatkowo warto stosować ekstrakty roślinne wykazujące właściwości nawilżające i regenerujące.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław