Funkcje tatuażu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Funkcje tatuażu odgrywają znaczącą rolę w kwestii podjęcia decyzji na temat jego wykonania. Jego znaczenie może więc obejmować różną tematykę zagadnień, przez co staje się indywidualną ozdobą ciała każdego z nas.

Funkcje tatuażu

Funkcje tatuażu

Chęć wykonywania tatuażu przez długi czas kojarzyła się ze zjawiskiem dewiacji, a więc odchyleniem od reguł życia społecznego, a co za tym idzie wartościami jakie istnieją pośród każdego człowieka. W 1933 roku psychoanalityk Albert Parry uznał wykonywanie tatuażu za „tragiczne poronienie narcyzmu”, a także przeświadczenie o homoseksualności, którą w tamtych czasach uważano za chorobę. W późniejszym czasie przykuwano uwagę do obecności cech antyspołecznego zaburzenia osobowości.

Należy jednak podkreślić, że ze względu na znaczącą popularność tatuaży w dzisiejszych czasach, trudno jest stwierdzić, że każda osoba będąca posiadaczem tatuażu wykazuje problemy natury psychologicznej.

Mimo to bardzo często osoby posiadające jeden lub więcej tatuaży postrzegani są jako podążający za modą i dbający o siebie. Inaczej jednak spogląda się na osoby posiadające tatuaże na całym ciele. Jednak wciąż nie świadczy to o objawach zaburzeń zdrowia psychicznego.

Chęć wykonywania tatuaży możemy uznawać za spełnienie się w kwestii cielesnych ograniczeń, a co za tym idzie cywilizacyjnej wolności.

Warto podkreślić, że tatuowanie ciała ma zupełnie inne znaczenie pod względem psychicznym, głównie z powodu samej przemiany fizycznej.

Cierpienie

Tatuowanie skóry mimo dużej popularności, stanowi źródło pewnych znaczeń, a co za tym idzie opowiada pewnego rodzaju historię. Duże znaczenie w procesie wykonywania tatuażu odgrywa samodzielnie tworzenie i kreowanie obrazów na własnej skórze. Zapewnia to bowiem unikalność tatuażu oraz unikatowość własnej osobowości. Dla niektórych oznacza to odnalezienie własnego „ja”. Wyraźnie zauważalne jest to wśród kobiet po przebyciu mastektomii, które chcą przywrócić dawną pewność siebie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Bardzo często dla niektórych tatuaż jest formą gratyfikacji czyli przybiera on postać prezentu za doznane wcześniej przykrości, wysiłki czy odniesione sukcesy.

Istnieje również teoria zdobienia ciała w wyniku chęci przykrywania lub kamuflowania ciała na skutek przebytej przemocy. Wówczas tatuaż stanowi symbol odrzucenia jednocześnie świadcząc o metodzie leczenia bólu własnych doświadczeń. Oznacza to, że wykonanie tatuażu w ciężkim okresie życia pozwala poczuć się spójną całością.

Sytuacja, w której wykonuje się tatuaż po raz pierwszy nie należy do przypadkowych. Może to pomóc w utwierdzeniu się na temat własnej orientacji seksualnej. Znakowanie własnego ciała sprowadza się więc do bardzo osobistych wręcz intymnych obszarów własnego życia.

Podsumowując, tatuaż zarówno jako forma wizualna jak i osobisty przekaz pozwala wyrazić własne treści tożsamościowe.

Przemoc wizualna

Chęć tatuowania ciała w odróżnieniu od wykonywania zabiegów z zakresu medycy estetycznej, które zwykle wykonywane są w celu ujednolicenia swojego wyglądu, jest pragnieniem postrzegania siebie jako indywidualna jednostka, ktoś inny, a także stanowi chęć uzyskania dumy z bycia sobą. Można więc stwierdzić, że skóra staje się pewnego rodzaju barierą, która chroni przed spotkaniem z inną osobą.

Własna dekoracja

Wiele osób wykonujących tatuaż na skórze wskazuje na ich funkcję typowo dekoracyjną. W związku z tym ważną rolę odgrywa tu pielęgnacja skóry pokrytej tatuażem, co przekłada się na jego ogólną estetykę, a co za tym idzie autoprezentację, która stanowi konsekwencję współczesnego kultu ciała.

Trwałe oznaczenie własnego ciała jakie daje tatuaż, stanowi ozdobę, której nie ma konieczności zdejmować lub zakładać za każdym razem. Będąc posiadaczem tatuażu wzrasta poczucie komfortu bycia we własnej skórze, zwiększa się poczucie własnej atrakcyjności, podnosi się samoocena, a także daje możliwość uporania się z tematem akceptacji własnego ciała oraz jego kompleksami.

Warto podkreślić, że obecność tatuażu dodaje męskości lub kobiecości, a także innych cech. Wykonanie tatuażu często postrzegane jest jako tworzenie autorskiego projektu na własnej skórze czyli tzw. prywatnej galerii.

Wolność wyrażania własnego ja

Znakowanie ciała jakim jest chęć wykonania tatuażu to prawo do decydowania o własnym życiu oraz osobistej wolności. Należy jednak pamiętać, że zbyt wyraźne uzewnętrznianie swojej odmienności może objawiać się przykrymi skutkami ubocznymi wykluczając osobę z wielu obszarów życia społecznego (niekiedy jest to przemoc fizyczna lub bycie ofiarą werbalnych ataków lub stygmatyzacji).

Bibliografia

  1. Skrzypek M., Skrzypek E., Kosmetologia Estetyczna, Psychoterapeutyczne funkcje tatuażu, 5/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Zawsze marzyłam o tatuażu, jednak z wiekiem powoli zmieniałam zdanie. Teraz na tą chwilę nie jestem pewna czy chciałabym go mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *