Naturalny kolagen na skórę

Tatuaż i cała procedura związana z jego wykonywaniem posiada charakter inwazyjny. Dlatego też każdy kto decyduje się na tego rodzaju zabieg powinien wiedzieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przedstawimy kilka najważniejszych informacji związanych z wykonywaniem tatuażu oraz powiemy kiedy najlepiej zdecydować się na tego rodzaju zabieg.

Tatuaż - kiedy najlepiej go wykonać?

Tatuaż – kiedy najlepiej go wykonać?

Kiedy najlepiej wykonać tatuaż? To pytanie bardzo często pojawia się u osób chcących rozpocząć przygodę z tego rodzaju zabiegami. Profesjonaliści zdecydowanie jednak odradzają wykonywanie tatuażu porą letnią. Wszystko dlatego, że istnieje w tym czasie kilka nieodpowiednich warunków do tego, aby tatuaż mógł odpowiednio się “goić”. W tym okresie czasu należy unikać:

  • kąpieli w morzu oraz basenach – nie można narażać tatuażu na dłuższą obecność w mokrym środowisku. Warunki te bowiem utrudniają gojenie się. Ponadto związki obecne w wodzie (chlor, sól) mogą podrażnić skórę w miejscu tatuażu;
  • działania promieni słonecznych – jest to bardzo ważna kwestia, bowiem opalanie tatuażu powoduje blednięcie barwnika znajdującego się w skórze. Dzieje się tak, ponieważ słońce podnosi temperaturę skóry, przez co zwiększa cyrkulację krwi w efekcie powodując przemieszczanie się cząsteczek pigmentu. Prowadzi to do zmniejszenia się intensywności tatuażu oraz ostrości jego konturów. Profesjonaliści zalecają, aby nie opalać skóry objętej tatuażem nawet przez całe lato;
  • kontaktu z ziemią i piaskiem – znajdujące się tam zarazki i drobnoustroje mogą doprowadzić do infekcji wrażliwej skóry w miejscu tatuażu.

W związku z tym, że lato nie jest najlepszą porą na wykonywanie tatuażu warto zdecydować się na tego rodzaju zabieg w miesiącach jesienno-zimowych, ewentualnie wczesną wiosną. Oprócz tego, że latem jesteśmy narażeni na działanie dużej ilości dawki słońca. Ponadto w ciepłych miesiącach dość wyraźnie wzrasta ryzyko infekcji skóry, która może doprowadzić do poważnych chorób całego organizmu.

Tatuaż – o czym warto pamiętać przed wizytą?

Przed zaplanowaną wizytą warto odpowiednio się przygotować. Najważniejszą kwestią jest całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety na kilka dni przed zabiegiem. Alkohol obecny w organizmie pacjenta podnosi ciśnienie krwi oraz utrudnia procesy krzepnięcia. Są to jedne z głównych przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju zabiegu.

Z kolei jeśli chcemy sprawić, aby praca tatuażysty stała się łatwiejsza i bardziej przyjemna, warto stosować w miejscu wykonania tatuażu kremy lub balsamy o działaniu nawilżającym. Wówczas skóra będzie nawilżona, a przez to bardziej sprężysta.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od zdezynfekowania skóry. Następnie w miejscu zabiegowym nakładana jest kalka oraz tusz hektograficzny. Po jego wyschnięciu rysowany jest kontur tatuażu, który w zależności od stylu pracy tatuażysty oraz samego tatuażu może być pogrubiany. Należy wiedzieć, że kolor barwnika na skórze może nieco różnić się od tego, który znajduje się w pojemniku. Wraz z upływem czasu może zblednąć, co uwarunkowane jest fizjologią organizmu oraz skłonnością skóry do wchłaniania barwników.

Kolejny etap to wykonanie tatuażu. Po jego zakończeniu tatuażysta nakłada opatrunek, który powinien być utrzymywany na skórze od 4 do 8 godzin. Zaleca się w tym czasie stosowanie preparatów, które będą przyspieszać proces gojenia się skóry np. Alantan lub Tribiotic. Ich aplikacja zależna jest od świeżości tatuażu. Zaraz po zabiegu konieczne jest smarowanie go aż 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby w czasie regeneracji skóry nie zrywać strupków, ponieważ można uszkodzić tatuaż lub nabawić się blizny. Z biegiem upływu czasu występuje na skórze objaw swędzenia, który jest naturalnym następstwem gojenia się tatuażu.

Czy wykonywanie tatuażu boli?

Zabieg wykonywania tatuażu nie należy do przyjemnych. Intensywność bólu jaki wówczas towarzyszy zależny jest od miejsca na ciele. Zabieg zdecydowanie mniej odczuwalny jest m.in. na udzie czy brzuchu, gdzie warstwa tkanki tłuszczowej jest większa niż na żebrach czy w okolicach kostek, gdzie skóra jest cienka, a tkanka tłuszczowa występuje w minimalnej ilości.

Gdy tatuaż się znudzi….

Tatuaż jest pewną formą ozdoby naszego ciała, na którą decydujemy się na długie lata. Dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili czy impulsu. A co jeśli byliśmy pewni swojej decyzji, a tatuaż po latach nam się po prostu znudził? Wówczas pozostaje seria wizyt w gabinecie kosmetologicznym, gdzie wykonywane będzie jego usuwanie. Do najbardziej popularnych zabiegów tego rodzaju należy m.in. dermabrazja, elektrokoagulacja, laserowe usuwanie tatuażu (laser aleksandrytowy lub laser rubinowy).

Polecane produkty:

Aktualizacja: 16 grudnia 2020

Rehabilitacja Wrocław