Naturalny kolagen na skórę

Glinka kosmetyczna jest naturalnym, a zarazem bardzo uniwersalnym kosmetykiem stosowanym zarówno w pielęgnacji domowej jak i w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Ze względu na szerokie właściwości, kosmetyk ten można wykorzystać niemalże do każdego rodzaju cery.

Glinka kosmetyczna - rodzaje i właściwości

Glinka kosmetyczna lub tzw. kaolin to naturalny minerał, w którego skład wchodzą łatwo przyswajalne makro i mikroelementy. Zalicza się do nich m.in. krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, miedź, selen czy fosfor.
Główną funkcją glinki jest absorpcja zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni skóry. Ponadto reguluje ona poziom pH skóry przywracając jej właściwy odczyn. Glinka kosmetyczna posiada ładunek ujemny, przez co przyciąga do siebie ładunki dodatnie, które występują w związkach dla nas toksycznych.

Najlepszej jakości to ta, która w swym składzie zawiera między 95 a 98% związków aktywnych. Przy wyborze tego rodzaju kosmetyku należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zawierał on w  sobie żadnych substancji zapachowych, konserwantów czy związków obniżających ich skuteczność. Istotne jest również jaki kolor posiada glinka, ponieważ każdy z nich wykazuje inne właściwości pielęgnacyjne.

Glinka kosmetyczna – rodzaje i właściwości

1. Glinka zielona – swój jasno zielony kolor zawdzięcza zawartym w składzie jonom dwuwartościowego żelaza. Jej główną rolą jest oczyszczanie skóry oraz hamowanie rozwoju bakterii znajdujących się na jej powierzchni. Ponadto glinka zielona wykazuje właściwości kojące i dezynfekujące. Z tego też względu polecana jest w szczególności do pielęgnacji cer tłustych, mieszanych i problematycznych (również z egzemą i łuszczycą). Stosując glinkę zieloną na twarz można bardzo szybko dostrzec również jej właściwości ściągające. Szczególnie sprawdza się to w przypadku skór tłustych i mieszanych, u których często towarzyszy problem rozszerzonych porów. Działanie ściągające glinki zmniejsza ten defekt oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek.

2. Glinka żółta – wykazuje bardzo zbliżone właściwości do glinki zielonej, a jej barwę warunkuje obecność żelaza trójwartościowego. Z tego względu znalazła również podobne zastosowanie. Glinkę żółtą wykorzystuje się głównie w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, trądzikowej oraz dojrzałej.

3. Glinka czerwona – ten rodzaj glinki bardzo dobrze absorbuje sebum oraz zanieczyszczenia zgromadzone na powierzchni naskórka. Działa nieco delikatniej niż glinka zielona. Mimo to często wykorzystywana jest w przypadku skóry problematycznej, tłustej i trądzikowej. Dzięki swojemu łagodniejszemu działaniu śmiało można zastosować ją również do cery naczynkowej i cery wrażliwej. Wykazuje na nie korzystny wpływ, bowiem oddziałuje na naczynia krwionośne, uszczelnia i wzmacnia ściany, zapobiegając ich pękaniu oraz pomaga w terapii leczenia trądziku różowatego.

4. Glinka biała – nazywana również chińską, stanowi wraz z glinką zieloną jeden z najbardziej popularnych rodzajów glinki kosmetycznej. Odmiana ta wykazuje właściwości ściągające, regenerujące i odżywcze. Dlatego też bardzo dobrze stosować ją do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i zmęczonej. Glinka biała wykazuje również działanie łagodzące, a także redukujące blizny, dzięki czemu w znacznym stopniu poprawia ogólny wygląd cery.

5. Glinka różowa – to nic innego jak połączenie glinki czerwonej i białej w proporcji 1:2. Posiada więc właściwości zarówno glinki białej jak i czerwonej. Przeznaczona jest do skóry wrażliwej, delikatnej, ze skłonnościami do podrażnień i alergii oraz skóry naczyniowej.

Jak stosować maseczkę z glinki?

Na początku należy prawidłowo dobrać rodzaj glinki do rodzaju naszej skóry. Inaczej maseczka może nie przynieść oczekiwanego efektu. Po nałożeniu glinki na twarz, tą występującą zarówno w saszetkach, tubkach jak i w proszku, należy skropić delikatnie tonikiem lub np. wodą różaną. Takie działanie zapobiegnie wyschnięciu produktu i nie spowoduje efektu silnego ściągnięcia skóry. W przypadku gdy chcemy uzyskać taki efekt, zwilżanie maseczki nie jest konieczne.

Podczas pielęgnacji skóry twarzy warto pamiętać, aby zbyt często nie korzystać z maseczek na bazie glinki. Zbyt częste stosowanie może zbyt mocno wysuszyć skórę, a nawet podrażnić ją. Warto także pamiętać o dokładnym zmyciu maseczki. Każdy rodzaj glinki posiada intensywny i charakterystyczny odcień, mocno odbiegający od naturalnego koloru skóry. Pozostałości maseczki zaleca się zmyć nawilżonym wacikiem kosmetycznym.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław