Substancje zapachowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Substancje zapachowe obecne w przemyśle kosmetycznym zapewniają przyjemność stosowania produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała.  Nic dziwnego, bowiem powonienie to istotny zmysł człowieka, który w dużym stopniu wpływa na codzienne samopoczucie oraz chęć korzystania z danego produktu kosmetycznego.

Substancje zapachowe

Perfumy

Perfumy to mieszaniny naturalnych lub syntetycznych substancji zapachowych, które rozpuszczane są w alkoholu, dzięki czemu stosowane są w formie zapachowej. Warto podkreślić, że perfumy produkowane są w laboratoriach farmaceutycznych. Należy do nich:

  • extrait – to 15-30% roztwór olejku zapachowego wysokiej jakości, który wcześniej został przefiltrowany przez węgiel aktywny. Dzięki temu wolny jest od zapachu alkoholu etylowego;
  • perfumowana woda – eau de perfum, 8-12% olejku zapachowego;
  • toaletowa woda – eau de toilette, 5-8% olejku zapachowego;
  • kolońska woda – eau de cologne, 3-5% olejku zapachowego.

W celu zapobiegania szybkiego odparowywania substancji zapachowych zaleca się dodanie od 0,5 do 1% mirystynianu izopropylu, który pozostawia na skórze film dający możliwość przedłużenia zapachu perfum.

Substancje zapachowe można podzielić na naturalne produkty wyizolowane, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Substancje naturalne mogą wywodzić się z roślin (olejki eteryczne, naturalne olejki kwiatowe, balsamy, mydła oraz gumy) lub zwierząt (ambra, kastoreum, piżmo, cybet). Z kolei produktem wyizolowanym półsyntetycznie jest anetol, kamfora, karwon, cytral, eugenol, geraniol, mentol, tymol, walinilina), zaś czysto syntetycznymi produktami są węglowodory (alkohole, terpeny, fenole, kwasy oraz estry).

Skład perfum

Jak w przypadku innych produktów kosmetycznych tak i w przypadku perfum wszystkie składniki muszą być poddawane badaniom oraz przetestowaniu w laboratorium.

Główne składniki znajdujące się w tego rodzaju produktach to:

Zastosowanie odpowiedniej jakości składników w produkcji perfum jest bardzo istotne. W związku z tym alkohol etylowy musi być odpowiednio stężony. Woda z kolei powinna być demineralizowana, a także z wyznaczoną laboratoryjnie wielkością przewodnictwa elektrycznego. Zastosowanie odpowiedniej jakości wody z produkcji perfum daje ochronę produktu końcowego w postaci braku możliwości wystąpienia w nim zbędnych zanieczyszczeń.

Związki barwiące czyli koloranty należą do najczęściej stosowanych barwników perfum. Ilości jakie są podawane do produktu, są na tyle małe, że nie zaleca się ich stosowania w formie proszku, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się błędu podczas procesu produkcji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabarwienie perfum zwykle jest bardzo delikatne, co niestety zwiększa możliwość dekoloryzacji produktu. Dodatkowo zastosowanie różowo/czerwonych kolorów może wiązać się z wykonaniem wielu prób tego procesu.

Filtry UV jakie do tej pory były najczęściej wykorzystywane to grupy benzophenone lub Ethylhexyl methoxycinnamate. Obecnie jednak wykorzystuje się inne mieszaniny. Należy do nich Diethylhexyl Syringyldenemalonate (and) Caprylic/Capric Triglyceride lub Ethylhexyl Salicylate (and) Butyl Methoxydibenzoylmethane (and) Diethylhexyl Syringylidenemalonate.

Z kolei najczęściej stosowanym antyoksydantem, którego zadaniem jest zapobieganie utlenianiu olejów zawartych w perfumach jest BHT. Mimo to, szczególnie konsumencki rynek niemiecki nieustannie domaga się usunięcia tego rodzaju składnika.

Warto podkreślić, że w momencie niepożądanej reakcji utleniania się perfum zauważalna jest zmiana zapachu produktu końcowego. Dochodzi do tego zwykle na skutek niewłaściwej temperatury przechowywania perfum. Część olejów perfumeryjnych wykorzystywanych w produkcji perfum jest bardzo czuła na działanie światła, w związku z tym zaleca się zamykanie produktu w barwnych butelkach.

Substancje zapachowe szkodliwe dla skóry

Szkodliwość substancji zapachowych w kosmetykach jest tematem dość złożonym. Wynika to z faktu, że tańsze kompozycje zapachowe zawierają związki policykliczne czyli sztuczne, stworzone w laboratoriach chemicznych. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że niektóre zapachy poddawane są różnym procesom chemicznym i zdecydowanie częściej przyczyniają się do alergii niż substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Warto podkreślić również fakt, że związki te wykazują zbliżony mechanizm działania do ludzkich hormonów. Wykazują możliwość przenikania nie tylko do warstw skóry właściwej, ale również mogą przechodzić do krwiobiegu, następnie do tkanek i komórek.

Uwaga!

Kiedy szkodliwe substancje zgromadzą się w organizmie wówczas, nie tylko zwiększają wrażliwość skóry, ale również mogą wywołać zmiany chorobowe w postaci AZS czy egzemy. W najgorszym przypadku mogą być kancerogenne.

Na uwagę zasługują także niektóre naturalne składniki perfum, ponieważ one również mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry. Olejki eteryczne wywołujące podrażnienia skóry to ekstrakty z:

Bibliografia

  1. Buchbauer G., Koll A., Kosmetologia Estetyczna, Sztuka perfumerii – o substancjach zapachowych, 2/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *