Naturalny kolagen na skórę

Botoks i kwas hialuronowy od wielu lat są bardzo popularne w medycynie estetycznej jak i kosmetologii. Najczęściej z tego rodzaju zabiegów korzystają osoby, które ukończyły 30-ty rok życia. Zwykle jest to moment kiedy zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają dostrzegać pierwsze oznaki starzenia i decydują się na poprawę swego wyglądu. Najczęściej wybór pada na kwas hialuronowy lub botoks. Jaka jest więc różnica pomiędzy tymi zabiegami i na co najlepiej się zdecydować?

Botoks a kwas hialuronowy - na co się zdecydować?

Czym jest botoks?

Botoks (botox) to innymi słowy związek wykorzystywany w medycynie estetycznej. W swoim składzie posiada silną neurotoksynę – toksynę botulinową, która po podaniu w głąb skóry osłabia przewodnictwo nerwowe mięśni, w wyniku czego ich praca zostaje zaburzona.

Botoks najczęściej stosuje się w celu zniwelowania nadmiernej mimiki twarzy i związanych z nią szybko pojawiających się zmarszczek. Oprócz tego znajduje również zastosowanie w usuwaniu problemów nadmiernej potliwości stóp oraz dłoni, a także redukcji zeza oraz migren. Warto wiedzieć, że sam botoks można stosować również w celach profilaktycznych – zapobiegania pojawianiu się pierwszych zmarszczek.

Efekt zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej utrzymuje się przez około 3-4 miesiące. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Botoks – skutki uboczne

Do skutków ubocznych podawania botoksu, które mogą choć, nie muszą wystąpić zalicza się:

  • ból głowy
  • wysypka
  • tymczasowe osłabienie wzroku
  • świąd skóry
  • niedowład mięśniowy

Wyżej wymienione skutki uboczne należą do poważnych konsekwencji i najczęściej są wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Dlatego też decydując się tego rodzaju ingerencję należy upewnić się, że osoba przeprowadzająca zabieg posiada odpowiednie kwalifikacje do jego wykonania.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a co za tym idzie utrzymywanie jędrności i elastyczności skóry.

Wraz z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w organizmie człowieka zmniejsza się czego konsekwencją są zmarszczki oraz wiotczenie skóry.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany (o niskiej masie cząsteczkowej) i nieusieciowany (o średniej i dużej masie cząsteczkowej). Ten pierwszy zwykle wykorzystywany jest w mezoterapii, co powoduje, że dochodzi do stymulacji procesów odnowy skóry oraz zwiększa się jej nawilżenie. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Z kolei nieusieciowany kwas hialuronowy stosowany jest w zabiegach redukcji zmarszczek oraz poprawy owalu twarzy, gdzie efekt utrzymuje się na około 12 miesięcy.

Botoks a kwas hialuronowy – na co się zdecydować?

Tak naprawdę to lekarz powinien zadecydować o wyborze substancji, która ma być wykorzystana podczas zabiegu odmładzania skóry. Decyzja powinna być podjęta na podstawie konsultacji z pacjentem, określenia kondycji skóry oraz tego jakie oczekiwania posiada pacjent.

Niemniej jednak botoks stosowany jest głównie w górnych okolicach twarzy, a więc w usuwaniu zmarszczek mimicznych powstających w wyniku intensywnej pracy mięśni np. kurze łapki, lwia zmarszczka, poziome bruzdy na czole.

Natomiast kwas hialuronowy wykorzystywany jest w celu niwelacji głębokich bruzd nosowo – wargowych, powiększania biustu i ust czy poprawienia owalu twarzy.

Istnieje również możliwość łączenia obu tych substancji, ale tylko w przypadku kiedy istnieją ku temu wskazania.

Podsumowanie

Obie metody, zarówno ta opierająca się na wykorzystaniu kwasu hialuronowego jak i botoksu przynoszą efekt wygładzenia skóry. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie tych substancji nieco różni się od siebie i to lekarz powinien zadecydować o wyborze metody, która będzie najlepszym rozwiązaniem.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław