Infekcje intymne – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Infekcje intymne to dość powszechny problem u kobiet. Mogą oznaczać zapalenie dróg rodnych pochodzenia grzybiczego, bakteryjnego lub wirusowego. Częstą przyczyną ich powstawania jest brak higieny intymnej, jej nadmiar, kontakt seksualny oraz przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. 

Infekcje intymne - przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje intymne

Pojawiająca się wydzielina z pochwy to zjawisko naturalne, które może zmieniać się pod wpływem wielu czynników takich jak wiek kobiety, ciąża, menopauza, a także faza cyklu miesiączkowego. Niekiedy zdarza się, że upławy nie mieszczą się jednak w tradycyjnych (fizjologicznych) normach, które stanowią jeden z pierwszych objawów rozwijającego się stanu zapalnego w drogach rodnych kobiety.

Należy zaznaczyć, że w pochwie kobiety nie występują sterylne warunki. Oznacza to, że w prawidłowej wydzielinie znajduje się ponad 100 rodzajów mikroorganizmów, wśród których są również te wywołujące choroby. Wszystko przebiega prawidłowo, do momentu kiedy flora bakteryjna kobiety nie jest zdominowana przez pałeczki kwasu mlekowego oraz nie posiada odczynu kwaśnego. Takie właśnie warunki są korzystne do rozwoju infekcji zarówno bakteryjnej jak i grzybiczej.

Każda kobieta w różnym dla siebie czasie może posiadać inną postać wydzieliny. Konkretny charakter upławów kobiety daje więc możliwość szybkiej i łatwej diagnozy przyczyny powstającego problemu. I tak gęsta, biała wydzielina, z której tworzą się grudki zwiastuje zakażenie drożdżakami. Towarzyszy temu silny świąd okolic intymnych. Z kolei białe, szare lub żółte upławy, dające nieprzyjemny zapach są oznaką bakteryjnego zakażenia pochwy. Objawom tym dodatkowo towarzyszy świąd, ból oraz obrzęk narządów rodnych. Zaś wydzielina o zielonym odcieniu oraz silnie nieprzyjemnym zapachu może wskazywać na rzęsistkowicę pochwy, która podobnie jak rzeżączka zaliczana jest do grupy chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową.

Wskazówka

Kobiety zazwyczaj borykają się z infekcjami intymnymi pochodzenia drożdżakowego. Wynikają najczęściej z zaburzeń hormonalnych, stosowania antybiotykoterapii, ciąży, korzystania z publicznych toalet, pływalni oraz diety bogatej w duże ilości cukru.

Przyczyny infekcji intymnych

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się infekcji intymnych należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • korzystanie z publicznych toalet;
  • stosunki seksualne z przypadkowymi partnerami;
  • seks bez zabezpieczeń;
  • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych;
  • noszenie zbyt ciasnej bielizny;
  • przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • częste korzystanie z miejsc publicznych takich jak baseny, jacuzzi.

Objawy infekcji intymnych

W wydzielinie zdrowej kobiety przeważa ilość bakterii tlenowych, a także pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest hamowanie rozwoju czynników chorobotwórczych. To również dzięki tym składnikom flora bakteryjna kobiety utrzymuje swój kwaśny odczyn na poziomie 3,5- 4,5 pH. Jeśli została ona zaburzona wówczas dochodzi do częstych infekcji.

Do głównych objawów infekcji intymnych zalicza się:

  • nieprawidłowy obraz wydzieliny z pochwy (zielona, żółta, szara, biała, gęsta);
  • podrażnienie;
  • swędzenie i pieczenie okolic intymnych;
  • intensywny, nieprzyjemny zapach z okolic intymnych.

Infekcje intymne – leczenie

Każdy rodzaj infekcji intymnej wymaga wizyty u lekarza specjalisty (ginekologa). To właśnie on decyduje co w danym momencie będzie dla kobiety najbardziej skuteczne. W leczeniu infekcji stosuje się m.in. antybiotyki w postaci czopków, maści, płynów do irygacji, które przepisywane są na receptę. W czasie leczenia należy pamiętać o właściwej higienie intymnej, noszeniu przewiewnej bielizny (najlepiej z bawełny) oraz o unikaniu stosunków seksualnych.

Preparaty na infekcje intymne bez recepty:

  • clotrimazolum – wykazuje działanie przeciwdrożdżakowe, łagodzi objawy podrażnień okolic intymnych bez względu na jej źródło pochodzenia (kontakt z zanieczyszczoną wodą lub zmiana flory bakteryjnej);
  • polikrezulen – wykazuje bezpośrednie działanie na tkanki zmienione chorobowo, jego kwaśny odczyn niszczy bakterie chorobotwórcze;
  • probiotyki – doustne i miejscowe. Ich zadaniem jest obniżenie pH, a także wzmacnianie bariery ochronnej naskórka, która zapewnia równowagę śluzówki narządów płciowych.

Domowe sposoby leczenia infekcji intymnych

W łagodzeniu objawów infekcji intymnych przydatne są również produkty naturalne stosowane w tzw. domowych sposobach leczenia. Do preparatów typowo łagodzących zalicza się żel aloesowy, jogurt naturalny, olejek z drzewa herbacianego czy olejek z oregano, z którego pomocą można wykonać kąpiel lub nasiadówkę przy użyciu ciepłej wody. Skuteczne będzie również wykorzystanie octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oczaru wirginijskiego lub oleju z czarnuszki, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Podczas występowania infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej warto zaprzestać stosowania tamponów oraz unikać stosunków seksualnych. Jest to bardzo istotne, ponieważ ze względu na występujący stan zapalny, dodatkowe tarcie może pogłębić infekcje. Ponadto istnieje również ryzyko zarażenia swojego partnera. Warto unikać kosmetyków w postaci mydeł, kremów, a także podpasek oraz ciasnej i nieprzewiewnej bielizny.

Zalecane jest spożywanie dużych ilości wody, ponieważ zapobiega to szerzeniu się drobnoustrojów w układzie moczowym, a także zmniejsza ryzyko zapalenia cewki moczowej.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Ze względu na nawracający charakter infekcji bakteryjnych i grzybiczych, bardzo ważna jest prewencja. Oznacza to prowadzenie zdrowego trybu życia oraz właściwą higienę intymną. W pierwszym aspekcie bardzo ważna jest dieta, która powinna być uboga w cukry, a bogata w probiotyki (np. kapusta kiszona).

Zobacz również: Płyn do higieny intymnej – jak działa?

Wskazane jest również stosowanie preparatów z apteki na bazie specjalnych szczepów bakterii, których zadaniem jest zmniejszanie stanów zapalnych, a także wspomaganie innych metod leczenia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *