Albinizm

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Albinizm (bielactwo wrodzone) to rzadko występujące zaburzenie genetyczne, które objawia się brakiem pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówce oczu. Należy zaznaczyć, że w niektórych rejonach świata albinosów traktuje się jako osoby magiczne, w innych z kolei są prześladowani.

Albinizm - przyczyny choroby

Albinizm

Albinizm czyli bielactwo wrodzone to choroba genetyczna, która polega na zaburzeniach wytwarzania melaniny (pigmentu odpowiedzialnego za zabarwienie skóry, włosów oraz tęczówki oka).

Albinosi posiadają bardzo charakterystyczny wygląd. Cechują się bardzo jasną i cienką skórą, białymi włosami, a także jasnym kolorem oczu. Skóra osób urodzonych z albinizmem jest wręcz różowa, co spowodowane jest prześwitem przez nią naczyń krwionośnych. Albinosi pozbawieni są ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje melanina, dlatego też ich skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Albinizm może obejmować całe ciało (albinizm właściwy) jak i wybrane jego okolice (albinizm częściowy) objawiając się plamami na skórze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny albinizmu

Albinizm wywołany jest mutacją w genach ludzkich, które związane są prawidłowym funkcjonowaniem komórek barwnikowych. Chorobę dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny lub sprzężony z płcią.

Objawy albinizmu

Należy zaznaczyć, że albinizm nie dotyczy wyłącznie skóry. U tzw. albinosów chorobą zajęte są również oczy oraz włosy. Zmiany w wyglądzie widoczne są od razu po urodzeniu.

Ze względu na niski poziom melanocytów albinosi pozbawieni są naturalnej bariery ochronnej, przez co w większym stopniu wrażliwi są na działanie promieni UV. Dodatkowym objawem dotyczącym oczu jest m.in: oczopląs oraz zmiany w gałce ocznej prowadzące do poważnych wad w procesie widzenia.

Albinizm dzieli się na dwie grupy:

  • oczno-skórny tyrozynazoujemny – to postać, w której występuje całkowicie nieaktywna forma tyrozynazy. W związku z tym rodzące się dziecko posiada całkowicie białą skórę i z taką pozostaje przez całe życie. Posiadają również białe włosy, nie opalają się, a zmiany barwnikowe obecne na skórze są bardzo jasne lub czerwone. Źrenice oczu natomiast mają tendencję do koloru czerwonego;
  • oczno-skórny tyrozynazododatni – postać, w której skóra dziecka w momencie narodzin jest biała, jednak w ciągu życia może zmienić kolor na kremowy lub różowy. Kolor włosów zwykle jest żółtobrązowy, a tęczówka oka niebieska lub żółtobrązowa.

Czy albinizm się leczy?

Albinizm to choroba genetyczna (wrodzona) i niestety wciąż nie uleczalna. Obecnie nie ma metody, która mogłaby przyczynić się do wyzdrowienia takich osób. Albinosi muszą natomiast w sposób szczególny dbać o skórę. Niski poziom melaniny w skórze sprawia, że osoby te nie są odporne na działanie promieni słonecznych. W związku z tym w większym stopniu podatni są na oparzenia oraz nowotwory skóry. Do ich codziennych obowiązków należy stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Bardzo często w przypadku albinizmu zdarza się leczenie okulistyczne oraz częste wizyty kontrolne u dermatologa.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *