Zdrowe żyły, czyli naczynia krwionośne transportują krew do serca. Posiadają one specjalne zastawki, które umożliwiają przepływ krwi tylko w jednym kierunku. Jeśli zastawki te zostaną osłabione i nie zamykają się całkowicie, dochodzi wtedy do cofania się krwi, a nawet miejscowego jej gromadzenia. To z kolei prowadzi do tworzenia się nabrzmienia – które nazywamy żylakami.

Żylaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Występują one przeważnie na nogach (chociaż hemoroidy to żylaki odbytu). W większości przypadków żylaki nie są poważne. Zdarzają się jednak bardziej zaawansowane przypadki, gdy krew i inne płyny przesiąkają do tkanek otaczających żyłę. W wyniku gromadzenia się płynów w najniższych partiach ciała mogą powstać obrzęki w okolicy stawów skokowych. W niektórych przypadkach dochodzi do powstawania bólu nóg. Stają się one ciężkie, zwłaszcza po długim czasie spędzonym w pozycji stojącej. Jeżeli nie zaczniemy od razu leczyć żylaków to ich stan może się znacznie pogorszyć.

Spis treści

Przyczyny powstawania żylaków

Kluczową rolę w powstawaniu żylaków odgrywają czynniki genetyczne i hormonalne. Przypadłość ta występuje 4 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a skłonność do niej jest dziedziczna. Innymi przyczynami żylaków może być między innymi otyłość, ciąża, częste podnoszenie dużych ciężarów, w trakcie, którego na żyły działa zwiększone ciśnienie. Występujące podczas ciąży zmiany hormonalne przyczyniają się dodatkowo do osłabienia żył w kończynach dolnych. Żylaki występują przede wszystkim u osób, które spędzają wiele czasu na stojąco, odruchowo krzyżują nogi i nie ćwiczą regularnie. Ryzyko zwiększają także choroby wątroby i choroby układu krążenia. Żylakom sprzyjają także zaburzenia hormonalne oraz stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. Wykonywanie zawodów takich jak fryzjer, chirurg czy kelner zwiększa stopień ryzyka. Również palenie papierosów oraz picie alkoholu w niemałym stopniu przyczyniają się do powstawania żylaków.

Żylaki – objawy

 • nabrzmiałe, wijące się, sine żyły na łydkach, pod kolanami i na wewnętrznej stronie ud
 • ból nóg po długotrwałym staniu
 • opuchnięcie okolicy stawów skokowych

Jakie preparaty mogą pomóc przy żylakach?

Głównie pomaga przyjmowanie dużej dawki witaminy C razem z flawonoidami, które poprawiają jej przyswajanie, jak również witamina E może poprawić krążenie i wzmocnić ściany żył i naczyń włosowatych. Witaminy te warto uzupełnić preparatami naturalnymi preparatami, które poprawiają przepływ krwi i zwiększają napięcie tkanki łącznej otaczającej żyły, a samym żyłom zapewnia elastyczność. Wzmacniają one komórki ścian naczyń krwionośnych. Można również stosować wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, który zmniejsza stan zapalny i obrzęk, albo wyciąg z iglicy włoskiej (myszopłochu). Zioła i witaminy można stosować bardzo długo. Czasami poprawa jest widoczna dopiero po 3 miesiącach.

Co należy robić, aby zmniejszyć lub nie dopuścić do żylaków?

 • Ćwiczyć regularnie, ale unikać gwałtownych wysiłków. Bezpieczny jest spacer, jazda na rowerze, pływanie.
 • Jeżeli ćwiczymy z użyciem ciężarów, nie powinny one być zbyt ciężkie.
 • Unikać długotrwałego siedzenia i stania.
 • Podczas siedzenia lub leżenia należy często nogi unosić lekko w górę. Najlepiej podłożyć sobie pod nogi jakąś poduszkę, żeby nogi były lekko uniesione. Zapobiega to gromadzenie się krwi w żyłach.
 • Nie zakładać nogi na nogę
 • Nie nosić ciasnych ubrań, butów, rajstop ani pasów. Uciskają one żyły i utrudniają prawidłowy przepływ krwi ku górze.
 • Nosić odpowiednie rajstopy do nóg z żylakami.
  Rano i wieczorem należy wziąć naprzemienny prysznic. Zaczynając od ciepłej wody, a następnie zmienić na zimną.

Należy zgłosić się do lekarza jeśli zauważysz objawy takie jak:

 • Skóra wokół żył jest zaczerwieniona – może to oznaczać zapalenie żył.
 • Ból utrudnia Ci chodzenie.
 • Skóra wokół żył schodzi lub jest odbarwiona.
 • Na żylaku pojawia się małe, niegojące się owrzodzenie.
 • Masz opuchnięte okolice stawów skokowych – może to świadczyć o zatrzymaniu wody.
Polecane produkty:

Aktualizacja: