Skala Apgar

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skala Apgar to dziesięciopunktowa skala powszechnie wykorzystywana do oceny stanu zdrowia noworodka już w pierwszych minutach życia. Skala Apgar wzbudza jednak wiele kontrowersji, ponieważ jest subiektywna. Uważa się również, że uwarunkowana jest ona od osoby oceniającej – najwięcej punktów przyznają położnicy, najmniej pediatrzy.

Skala Apgar

Skala Apgar

Skala Apgar została stworzona przez Virginię Apgar, anestezjolog oraz pierwszą profesor w Kolumbii. Swój pomysł zaprezentowała w 1952 roku na międzynarodowym spotkaniu anestezjologów. W swojej długoletniej pracy nad skalą Apgar, profesor doszła do wniosku, że jej niska punktacja ma ścisły związek z podwyższonym ryzykiem śmiertelności u noworodka.

Skala Apgar stanowi podstawowy element w ocenie ogólnego stanu zdrowia noworodka już w pierwszych minutach jego życia. Badanie przeprowadza się dwukrotnie w 1 i 5 minucie życia, podczas gdy przy pierwszej ocenie dziecko otrzymało 8-10 w skali Apgar oraz czterokrotnie w 1,3,5 i 10 minucie życia, gdy przy pierwszej ocenie otrzymało 0-7 punktów w skali Apgar.

Co obejmuje skala Apgar?

Podczas badania w pierwszych minutach życia dziecka brane jest pod uwagę 5 głównych parametrów:

  • A – apperance (skin color): kolor skóry;
  • P – pulse: puls, akcja serca;
  • G – grimace; reakcja na bodźce;
  • A – activity (muscle ton): napięcie mięśni;
  • R – respiration: oddychanie.

1. Zabarwienie skóry.

Określane jest na podstawie obserwacji. 0 punktów przyznaje się kiedy skóra noworodka jest blada, 1 punkt gdy występuje sinica obwodowa, a 2 punkty gdy skóra posiada kolor różowy.

2. Akcja serca.

Czynność serca noworodka bada się poprzez 30 sekundowy pomiar. 0 punktów przyznaje się dziecku, kiedy czynność serca nie jest obecna, 1 punkt gdy występuje mniej niż 100 uderzeń na minutę, a 2 punkty gdy serce bije z częstotliwością powyżej 100 uderzeń na minutę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Reakcja na bodźce.

Badanie wykonuje się poprzez wprowadzenie cewnika do nosa dziecka. 0 punktów przyznawane jest, kiedy dziecko nie daje żadnej reakcji, 1 punkt gdy noworodek grymasi, 2 punkty gdy kicha.

4. Napięcie mięśni.

Parametr ten pozwala określić stopień niedotlenienia noworodka. 0 punktów przyznaje się, gdy dziecko ma wiotkie mięśnie, 1 punkt, gdy występuje napięcie mięśniowe, 2 punkty, gdy noworodek posiada aktywne ruchy.

5. Oddychanie.

Oddychanie określa się poprzez oddawanie odgłosów przez dziecko. 0 punktów przyznaje się, gdy dziecko nie wydaje żadnych odgłosów, 1 punkt, gdy dziecko wolno i nieregularnie oddycha, 2 punkty, gdy dziecko głośno płacze.

Wskazówka

Suma punktów wszystkich parametrów określa stan ogólny noworodka i maksymalnie może wynosić 10.

Co oznaczają punkty skali Apgar?

Suma wszystkich punktów w 5 podstawowych parametrach życiowych stanowi podstawę do wyciągnięcia wniosków na temat ogólnego stanu zdrowia dziecka w pierwszych minutach jego życia. Niska skala Apgar zwykle zwiastuje nadchodzące problemy dotyczące zdrowia noworodka. Ogólny stan zdrowia ocenia się jako:

  • dobry – 8-10 punktów;
  • średni – 4-7 punktów;
  • zły – poniżej 4 punktów.

Uwaga!

Skala Apgar jest badaniem użytecznym, dzięki czemu wykorzystywana jest w praktyce od kilkudziesięciu lat. Mimo to pozwala ocenić tylko stan zdrowia noworodka w pierwszych 10-15 minutach jego życia. W związku z tym, nie można traktować jej jako dalszą obserwację dziecka.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *