Naturalny kolagen na skórę

Piercing to zabieg należący do grupy tych inwazyjnych. Z tego też względu powinien być wykonywany przez osobę z uprawnieniami i odpowiednio wyszkoloną, innymi słowy przez profesjonalistę. Jednak mimo odpowiednich i sterylnych warunków jakie gwarantuje gabinet, nie daje nam to pełnego bezpieczeństwa zdrowia. Bardzo ważną kwestią jest również pielęgnacja miejsc przekutych. W jaki więc sposób samodzielnie dbać o miejsce piercingu? Poznajmy bliżej ten ważny temat.

Piercing – jak dbać o przekute miejsca?

Piercing – czym tak  naprawdę jest?

Piercing to nic innego jak przekłuwanie danych części ciała np. uszu, pępka, nosa i umieszczanie w nich różnego rodzaju ozdób, najczęściej kolczyków. Zabieg piercingu należy do grupy zabiegów inwazyjnych i wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Warto pamiętać o tym, że wykonywanie piercingu, nawet w najbardziej renomowanym miejscu nie daje gwarancji bezpieczeństwa naszego zdrowia. Dlatego oprócz właściwie wykonanego zabiegu, należy samodzielnie dbać o miejsca, które zostały poddane piercingu. Jak to robić?

Jak dbać o przekute miejsca?

Do zabiegu jakim jest piercing należy podejść bardzo poważnie. Jak wiadomo podczas jego wykonywania dochodzi do powstania w ciele rany. Jest ona łatwym miejscem, w którym może wdać się infekcja.

Rana, która została spowodowana skaleczeniem różni się nieco od tej wywołanej przez piercing. Ta pierwsza goi się według pewnego schematu samoleczenia. Z kolei druga nie należy już do takich łatwych w wygojeniu. Dzieje się tak, ponieważ ozdoba umieszczona w skórze nie pozwala na jej zamknięcie się. Z tego też względu bardzo ważne jest regularne i bardzo dokładne oczyszczanie miejsca zabiegowego. Co więc należy robić?

1. Myć ręce.

Zanim przystąpimy do oczyszczania miejsca po piercingu, na samym początku powinniśmy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Kontakt świeżej rany z nieumytymi rękoma stanowi główną przyczynę rozwoju infekcji.

2. Delikatnie osuszać ranę.

Kolejnym krokiem jest delikatne osuszenie rany, najlepiej jałowym gazikiem. Korzystanie z ręcznika wielorazowego użytku może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji.

3. Pielęgnować ranę osoloną wodą.

W celu przyspieszenia procesu gojenia się rany bardzo często zaleca się stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem osolonej wody. Czynność tę powinno wykonywać się raz dziennie. Do takiego zabiegu wystarczy sól morska oraz wrząca woda. Zwykle zaleca się rozpuszczać 10 gram soli na 1 litr wody. Roztwór wodny soli należy odstawić do ostygnięcia i użyć dopiero gdy będzie posiadał letnią temperaturę. Wówczas zabieg jest najprzyjemniejszy.

W jaki sposób wykonamy najważniejszą część zabiegu zależy przede wszystkim od miejsca na ciele, w którym występuje piercing. A więc daną okolicę można polać osoloną wodą. Można również posmarować ją wcześniej zamoczonym w roztworze solnym wacikiem. Roztwór wodny należy pozostawić na kilka minut na skórze. Im dłużej to trwa tym lepiej. Następnie ranę należy przepłukać zwykłą wodą i osuszyć. Po takiej pielęgnacji zdarzyć się może, że powstały w okolicy piercingu strup może sam z łatwością odpaść. Samemu nigdy nie można tego robić.

4. Dezynfekcja.

Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji rany jest jej dezynfekcja. Czynność tę należy powtarzać dwa razy dziennie. Dezynfekcję najlepiej wykonywać delikatnymi środkami farmaceutycznymi np. octeniseptem.

Piercing – jak postępować zaraz po przekłuciu?

  • Po wykonaniu piercingu bardzo ważne jest, aby przez około 3 miesiące unikać gorących kąpieli. Zabronione jest również korzystanie z kąpielisk publicznych takich jak jeziora, baseny czy różnego rodzaju zalewy.
  • Nie należy eksponować miejsca przekutego oraz prowokować do dotykania przez inne osoby.
  • Ważne jest, aby unikać aktywności fizycznej, która mogłaby powodować przemieszczanie się kolczyka. A więc przy przekłuciu pępka należy unikać wykonywania brzuszków. Należy również unikać zbyt mocno opinającej odzieży, która może uciskać przekłute miejsce.
  • Przez cały czas gojenia się rany należy unikać wizyt w solarium oraz saunie.

Czego należy unikać podczas oczyszczania rany?

  • Do oczyszczania rany nie należy używać roztworów zawierających alkohol. Mogą spowodować dodatkowe podrażnienie skóry.
  • Nie można zbyt często przemywać i dezynfekować rany. Może to zakłócać procesy gojenia się.
  • W pielęgnacji przekłutego miejsca nie należy stosować maści. Są one zbyt tłuste i mogą zatykać świeżą ranę.

Kiedy można wymienić kolczyk?

Bardzo ważne jest, aby samodzielnie nie podejmować się wymiany kolczyka, szczególnie kiedy rana jeszcze nie zagoiła się. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty i tam dokonanie wymiany kolczyka. Samemu nie powinno się tego robić.

Jedyną rzecz jaką samodzielnie możemy wykonywać to poruszanie kolczykiem kilka razy dziennie co zapobiegnie wrośnięciu go w ciało. Ponadto ważne jest, aby sprawdzać kolczyki w formie kulek czy są odpowiednio dokręcone.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław