Pieprzyki, nazywane również znamionami barwnikowymi, to zmiany, które obecne są niemal na każdym ciele człowieka. Posiadają różne odcienie od czerwonego, przez brązowe po niemalże czarne. Ich intensywność zabarwienia uwarunkowana jest ilością komórek barwnikowych skóry (melanocytów). Im jest ona wyższa tym znamię jest ciemniejsze.

Pieprzyki - co warto o nich wiedzieć?

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyk to zmiana skórna zbudowana z komórek barwnikowych tzw. melanocytów, które namnażając się w jednym miejscu tworzą skupisko w postaci tzw. pieprzyka. Powszechnie istnieje opinia, że to nasze geny odpowiedzialne są za powstawanie znamion. Z niektórymi po prostu już się rodzimy, inne z kolei pojawiają się na skórze z wiekiem.

Ilości obecnych na skórze pieprzyków uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Należy do nich fototyp skóry, predyspozycje genetyczne, czas jaki eksponujemy skórę na słońcu, a także wiek.

Rodzaje pieprzyków

Znamiona barwnikowe dzielimy na:

  • melanocytowe – mogą posiadać różny wygląd oraz występować w różnych miejscach na ciele. Nie należą do zmian groźnych. Mogą być płaskie lub zwiększać swój rozmiar z biegiem czasu i wzrostem ciała. Z czasem ich ilość zwiększa się, zwłaszcza w okresie menopauzalnym.
  • komórkowe – wykazują różne kształty oraz różne zabarwienie od różowego, przez brązowy aż po czarny.

Pieprzyki, które pojawiają się na skórze ocenia się przy pomocy 5-stopniowej skali:

  • A – asymetria – jeśli znamię posiada znaczną asymetrię wówczas świadczy to o zwiększonym ryzyku przekształcenia się go w czerniaka;
  • B – brzegi – nieregularne brzegi zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka;
  • C – kolor – nierównomierne wybarwienie pieprzyka może wskazywać na czerniaka;
  • D – średnica – jeśli pieprzyk posiada średnicę większą niż 0,5 cm może przekształcić się w czerniaka;
  • E – rozwój – zmiana wyglądu pieprzyka zmienia się w przeciągu 3 ostatnich miesięcy.

Pieprzyki na skórze mogą być wrodzone lub nabyte. Te pierwsze obecne są z nami od urodzenia, z kolei nabyte mogą pojawiać się na skórze przez całe życie. Znamiona te mogą posiadać charakter łagodny, który nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia oraz życia, a także złośliwy, których obecność może mieć poważne konsekwencje.

Dlatego też tak bardzo ważna jest kontrola lekarska i obserwacja każdej nowo powstałej zmiany na ciele i w razie potrzeby podjęcie odpowiednich działań.

Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków jest dość częstym rozwiązaniem u osób, które ze względów zdrowotnych lub estetycznych nie chcą mieć na skórze znamion, szczególnie jeśli występują w miejscach często eksponowanych. Należy zaznaczyć, że nie każdy pieprzyk nadaje się do usunięcia. Lekarze natomiast często zalecają, aby jednak usunąć te, które stale poddawane są nasłonecznieniu lub występują w miejscach wrażliwych, w których często dochodzi do podrażniania odzieżą lub inną częścią ciała.

Lekarz posiada 3 metody pozbywania się znamion. Należy do nich:

  • zabieg chirurgiczny;
  • laser;
  • elektrokoagulacja.
Polecane produkty: