Katar – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Katar (nieżyt nosa) to stan zapalny dotyczący błony śluzowej nosa, który najczęściej wywołują wirusy, czynniki alergiczne, niekiedy również bakterie. Należy zaznaczyć, że katar może być również objawem poważniejszych chorób, do których należy eozynofilia czy niedoczynność tarczycy.

Katar - przyczyny, objawy, leczenie

Katar

Katar czyli nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa gdzie oprócz cech stanu zapalnego występuje również produkcja śluzu. Ze względu na przyczyny go wywołujące mamy do czynienia z katarem:

  • wirusowym;
  • bakteryjnym;
  • alergicznym.

1. Katar wirusowy.

Przyczyną jego powstawania są wirusy. Na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także zwiększonego przepływu krwi dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Wszystko to przyczynia się do trudności w oddychaniu. Dość często stan zapalny dotyczy nie tylko nosa, ale również zatok przynosowych. W przypadku zapalenia zatok występuje również kaszel, a także ból w okolicach twarzy i głowy. Katar wirusowy zmienia swoją postać wraz z rozwojem choroby. Na początku posiada wodnistą, przezroczystą formę, gdzie z czasem staje się bardziej gęsta o żółtym lub zielonym zabarwieniu, co wynika z faktu napływania dużej ilości komórek systemu immunologicznego (leukocytów), które próbują zwalczyć infekcję.

Objawy

  • rzadka wydzielina z nosa;
  • niedrożność nosa;
  • kichanie;
  • świąd nosa;
  • utrata zmysłu węchu oraz smaku.

2. Katar bakteryjny.

Określa się, że początkowa jego faza posiada charakter wirusowy. Jednak po upływie kilku dni może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej. Odpowiedzialne za ten stan są bakterie gatunku Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aereus.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Katar alergiczny.

Może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Katar alergiczny występuje sezonowo np. w czasie pylenia roślin. Może trwać nawet przez cały rok, w przypadku alergii na kurz, roztocza lub sierść zwierząt.

Objawy

  • wodnista wydzielina;
  • zatkany nos;
  • kichanie;
  • świąd nosa.

Należy podkreślić, że katar alergiczny nie przekształca się w postać ropną, jak ma to miejsce w przypadku kataru wirusowego. Bardzo często w przebiegu kataru alergicznego występuje jednoczesne alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się łzawieniem, zaczerwienieniem i świądem oczu.

Jak leczyć katar?

Leczenie kataru można przeprowadzić na wiele sposobów. Należą do nich:

1. Metody domowe.

Inhalacje z wykorzystaniem ziół działają przeciwzapalnie, odkażająco oraz udrażniają nos, przez co ułatwiają proces oddychania. W inhalacji warto zastosować rumianek, tymianek lub szałwię. Innym rozwiązaniem jest tak zwana aromaterapia, która przyspiesza eliminację kataru. Dzięki zastosowaniu olejku lawendowego czy eukaliptusowego zabieg działa antybakteryjnie oraz zmniejsza obrzęk nosa. Witamina C z kolei uszczelnia ściany naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, dzięki czemu skraca czas występowania kataru. Nawilżanie powietrza jest bardzo pomocne, ponieważ zapobiega podrażnieniu śluzówki nosa, co staje się bardzo uciążliwe w trakcie kataru.

2. Metody farmakologiczne.

Należą do nich produkty takiej jak krople, tabletki czy spraye. Zawierają w sobie związki zwężające naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejszony zostaje stan zapalny, wysięk oraz obrzęk błony śluzowej nosa.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *