Chirurgia bariatryczna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Chirurgia bariatryczna czyli operacyjne zmniejszenie żołądka dla wielu osób jest jedynym rozwiązaniem na poprawę stanu zdrowia oraz jakości życia. Metoda to pozwala nie tylko zmniejszyć wagę ciała, ale również obniżyć ryzyko chorób związanych z otyłością tj. nadciśnienie czy cukrzyca.

Chirurgia bariatryczna

Historia

Operacje zmniejszenia żołądka czyli tzw. operacje bariatryczne zapoczątkowane były w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym wieku. Jednym z powodów takich działań była epidemia otyłości, drugim z kolei nadmierny rozwój cukrzycy typu 2. W związku z tym wychodząc na przeciw nieustannie wzrastającemu zapotrzebowaniu społeczeństwa rozwój tego rodzaju zabiegów medycyny zaczął się mocno rozwijać.

W podobnym czasie zaczęły powstawać również pierwsze prace naukowe, w których stwierdzono, że u niektórych chorych tylko zabiegi bariatryczne są w stanie pozbyć się problemu otyłości. Na skutek tego zjawiska rozwinęła się nowa dziedzina medycyny zwana chirurgią metaboliczną.

Chirurgia bariatryczna

Do operacji bariatrycznych kwalifikuje się osoby według kryteriów podstawowych i dodatkowych. Pierwsze z nich dotyczą pacjentów ze wskaźnikiem BMI 35-40, u których występują także poważne powikłania dotyczące narządów wewnętrznych. Do kryteriów dodatkowych natomiast zalicza się wykluczenie alkoholizmu oraz zaburzeń psychicznych, co jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia to dobry kontakt z chorym, a także zaakceptowanie przez chorego ryzyka operacyjnego.

Obecnie występuje kilka technik zabiegów bariatrycznych. Należy do nich:

  • zakładanie wewnątrzżołądkowych balonów;
  • redukcja objętości żołądka;
  • usunięcie większej części żołądka z połączeniem opuszki dwunastnicy;
  • opaskowanie żołądka;
  • stymulacja żołądka przez wszczepienie stymulatora;
  • neuromodulacja aktywności nerwów błędnych przy użyciu mikrochipów.

1. Balonikowanie.

Jednym ze sposobów chirurgicznego wspomagania osób zmagających się z otyłością jest tzw. endoskopowe wprowadzanie do żołądka balonika, który wypełniany jest wodą, powietrzem bądź żelem, gdzie następnie pozostawiany jest tam na okres 6 miesięcy. Celem tej metody jest ograniczenie przyjmowania pokarmu poprzez zmniejszenie objętości żołądka, a także nieustanną aktywację receptorów ośrodka sytości w mózgu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dużą zaletą tego rodzaju zabiegu jest jego odwracalność, a co za tym idzie możliwość pozbycia się balonika w dowolnym odstępie czasu. Już po 4 miesiącach po operacji chory może zrzucić nawet 10 kg. Z kolei u 30% pacjentów poddanych takiemu leczeniu po upływie 12 miesięcy udaje się utrzymać spadek masy ciała >10% w stosunku do wyjściowej masy ciała.

2. Redukcja objętości żołądka.

Zabiegi tego rodzaju obejmują wykonanie plastyki żołądka, dzięki której wytwarza się nowy żołądek o pojemności 15-50 ml. Ponadto innym sposobem zmniejszenia objętości żołądka jest metoda wykorzystująca opaskę wykonaną z silikonu, dzięki której można regulować wielkość żołądka, co przekłada się na ściśle określoną ilość przyjmowanego pokarmu.

3. Zabiegi ograniczające wchłanianie pokarmu.

Zabiegi ograniczające wchłanianie pokarmu polegają na tzw. wyłączeniu z ciągu układu pokarmowego konkretnego odcinka jelita cienkiego. Na skutek tego dochodzi do zmniejszenia wchłaniania lipidów, ale również białek oraz metali dwuwartościowych (żelaza), a także wapnia i magnezu.

W dobie rozwoju dzisiejszej medycyny najczęściej wykonywaną operacją bariatryczną jest tzw. wyłączenie żołądkowe i wyłączenie dwunastnicze. Należy zaznaczyć, że ostatni sposób wykorzystywany był jako postępowanie wstępne u osób z ekstremalną otyłością. Po przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu zaleca się, aby pacjent przyjmował duże ilości witamin, a także makroelementów (żelazo, wapń, magnez), aby zrekompensować ich upośledzone wchłanianie.

Uwaga!

Już w niedługim czasie po przeprowadzonej operacji mogą ustąpić niektóre negatywne objawy otyłości np. cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie.

Kiedy zdecydować się na operację bariatryczną?

Podjęcie decyzji o poddaniu się zabiegu zmniejszenia żołądka nie należy do najłatwiejszych. Jednak kiedy wszystkie inne metody zawodzą i nie przynoszą oczekiwanych efektów wówczas warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który pomoże w kwestii doboru odpowiedniego leczenia i uwolni od nadmiernych kilogramów, co przełoży się na jakość własnego zdrowia oraz życia.

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *