Naturalny kolagen na skórę

Rozstępy w ciąży to tak naprawdę wielka niewiadoma. Nie każda kobieta je ma, jednak narzeka na nie około 60% kobiet spodziewających się dziecka. Bez względu na to jaką posiadamy skórę, systematyczna pielęgnacja jest najważniejsza, aby zachować jej odpowiednią kondycję. Co należy robić, aby uniknąć rozstępów w ciąży?

Rozstępy w ciąży - jak ich unikać?

U niektórych kobiet w ciąży rozstępy są, a u innych nie. Tak naprawdę o ich pojawieniu decyduje wiele czynników jak np. geny, styl życia, dieta, a nawet pielęgnacja skóry. W tym przypadku jednak nie można liczyć na łut szczęścia i mieć nadzieję, że akurat my na pewno ich nie będziemy mieć. Istnieje bowiem kilka podstawowych sposobów zapobiegania rozstępom skóry podczas ciąży. Co to jest? Oto wskazówki.

Rozstępy w ciąży – jak ich unikać?

Na początku warto zaznaczyć, że rozstępy w ciąży mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale również na innych częściach ciała np. piersiach, które także powiększają się, udach czy pośladkach. Początkowo tego rodzaju defekt skóry jest koloru czerwonego lub różowego, a po pewnym czasie blednie. Warto zaznaczyć, że ich usuwanie jest długie i kosztowne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze starymi rozstępami. W związku z tym warto dbać o skórę i zapobiegać ich powstawaniu. Co więc należy robić?

1. Kontroluj swoją masę ciała.

Nie można oczywiście dopuścić do głodzenia się w trakcie ciąży. Jednak należy zwracać uwagę na to co i ile jemy. Mamy tu na uwadze nie tylko zdrowie przyszłego potomka, ale również zdrowie Twoje i  Twojego ciała. Nagły apetyt na słodycze lub innego rodzaju przekąski trudno jest powstrzymać. Jednak bardzo optymalnym jest, aby w całym okresie ciąży przytyć od 10 do 14 kilogramów.

Dieta w okresie ciąży powinna być urozmaicona oraz bogata w wiele składników odżywczych, które posiadają duży wpływ na wygląd skóry. Istotny jest tu m.in. cynk, który jak się okazuje zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, gdyż bierze czynny udział w syntezie nowego kolagenu w skórze. Jego źródłem jest m.in. mięso, orzechy, pestki dyni czy kasza gryczana.

2. Nawadniaj organizm.

Picie wody to również bardzo istotna rzecz, zarówno dla zdrowia jak i wyglądu skóry. Odpowiednia ilość wypijana w ciągu dnia zapewnia właściwie nawilżenie oraz powoduje redukcję toksyn z organizmu, co zapobiega powstawaniu rozstępów. Oprócz samej wody, wskazane jest również spożywanie warzyw i owoców, a także zielona herbata, która może urozmaicić dietę.

3. Regularnie masuj skórę.

Mimo że rozstępy w ciąży mogą pojawić się na różnych częściach ciała, to najbardziej narażony jest brzuch oraz piersi. To właśnie w tych okolicach skóra najbardziej się rozciąga. W związku z tym powinna być szczególnie tam pielęgnowana. Idealnym kosmetykiem do masażu będzie np. olej kokosowy, olej sezamowy czy olej rycynowy. Nie tylko zapewnią poślizg przy masażu, ale również zadziałają odżywczo na skórę. Można oczywiście korzystać z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla kobiet w ciąży, ponieważ wybór kosmetyku do masażu jest kwestią indywidualną. Masaż wykonuj delikatnymi ruchami, wykorzystując głównie technikę głaskania. Miejsca najbardziej podatne na rozstępy masuj 2 razy dziennie.

4. Złuszczaj martwy naskórek.

Oprócz masażu i nawilżania skóry potrzebne jest również złuszczanie martwych komórek zalegających na jej powierzchni. Peelingi odsłonią nowy, świeży naskórek, dzięki czemu składniki aktywne kosmetyków szybciej zostaną zaabsorbowane przez komórki skóry. Regularne stosowanie peelingów poprawi również krążenie, które posiada duży wpływ na ogólną kondycję skóry.

5. Ruszaj się.

Ciąża nie wyklucza kobiet z uprawiania sportu czy ogólnie pojętej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Ruch doskonale wpływa na wygląd skóry. Ujędrnia, uelastycznia, dotlenia, a także pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała w czasie ciąży, co zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się skóry. Najbardziej polecana jest joga oraz pilates.

Pamiętaj!

Jeśli nie udało się nam zapobiec rozstępom, konieczne jest natychmiastowe działanie. Im szybciej zaczniemy z nimi walkę, tym większe prawdopodobieństwo na ich całkowite pozbycie się. Kiedy są jeszcze różowe lub czerwone, smaruj je olejem kokosowym lub olejem z czarnuszki.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław