Rola warstwy rogowej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Warstwa rogowa należy do najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Mimo, że posiada najcieńszą strukturę, jej obecność spełnia bardzo ważne funkcje w prawidłowym jej funkcjonowaniu. Stanowi bowiem barierę ochronną dla głębszych warstw naskórka, gromadzi w sobie związki tłuszczowe, bierze udział w procesie nawilżania skóry, a także w dużym stopniu pełni rolę estetyczną.

Rola warstwy rogowej

Warstwa rogowa naskórka

Warstwa rogowa naskórka składa się z martwych, spłaszczonych komórek, które nie posiadają jądra. Swoją strukturą tworzą tzw. blaszki lub wąskie paseczki. Należy podkreślić, że warstwa rogowa naskórka jest ostatnią barierą fizyczną organizmu, co oznacza, że chroni go przed ciałami obcymi oraz czynnikami zewnętrznymi np. bakteriami, wirusami, grzybami czy związkami chemicznymi. Swoim wyglądem warstwa rogowa naskórka przypomina mur wykonany z cegieł, w którym korneocyty (zrogowaciałe komórki) nakładają się na siebie. Z kolei pomiędzy nimi występuje tzw. spoiwo czyli cement międzykomórkowy. W wyniku tej jakże specyficznej budowy warstwa rogowa bardzo opornie przepuszcza wodę.

Rola warstwy rogowej naskórka

Do głównych zadań warstwy rogowej należy:

  • ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi jako tzw. bariera naskórkowa;
  • magazynowanie;
  • estetyka.

1. Warstwa rogowa jako bariera naskórkowa.

Warstwa rogowa należy do ważnych elementów ochronnych skóry, mimo iż posiada delikatną strukturę w porównaniu do jej całej grubości. Należy jednak zaznaczyć, że dzięki jej chemicznej budowie stanowi nieprzenikalną barierę dla środowiska zewnętrznego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Za efekt bariery naskórkowej warstwy rogowej odpowiedzialna jest keratyna, tłuszcze oraz budowa anatomiczna. Wszystkie te czynniki sprawiają, że blokują przenikanie związków do skóry ze środowiska zewnętrznego, a także spowalniają proces dyfuzji wody, która pochodzi z głębszych warstw skóry właściwiej.

Przykłady efektu bariery naskórkowej warstwy rogowej

  • w momencie pozbycia się komórek warstwy rogowej przy pomocy pasków ściernych, automatycznie zwiększa się przepuszczalność skóry. Taki sam efekt można uzyskać poprzez nakłucie, poparzenie czy otarcie skóry. Należy zaznaczyć, że spójność komórek oraz cementu międzykomórkowego warstwy rogowej jest wręcz niezbędna do uzyskania efektu bariery naskórkowej.
  • w momencie intensywnego nawilżenia skóry komórki warstwy rogowej tracą właściwości tzw. bariery, co sprawia, że stają się przepuszczalne w obie strony. Oznacza to, że właściwe funkcjonowanie bariery naskórkowej uwarunkowane jest stopniem nawilżenia skóry.
  • w momencie nadmiernego przesuszenia skóry traci ona swoją elastyczność, może nawet pękać. W związku z tym bariera naskórka jest wówczas mocno naruszona.

2. Warstwa rogowa a magazynowanie.

W obszarze cementu międzykomórkowego niekiedy może dochodzić do gromadzenia się związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Ceramidy, które należą do głównych składników cementu są sfingolipidami (kwas tłuszczowy+ sfingozyna). W związku z tym posiadają budowę warstwową, do której dołączyć mogą również inne cząsteczki. Cząsteczki te natomiast będą przemieszczać się w stronę głębszych warstw skóry.

3. Warstwa rogowa, a estetyka.

Ze względu na to, że warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną, a przez to dobrze widoczną warstwą skóry, jej rola w kwestii estetyki jest tak naprawdę najważniejsza. To czy warstwa rogowa naskórka wygląda odpowiednio dobrze uwarunkowane jest od ilości związanej w niej wody, a także od możliwości złuszczania się komórek w warstwie rozłącznej.

Bardzo duże znaczenie ma poziom nawilżenia skóry. Gdy ilość wody w naskórku spada poniżej 10% wówczas skóra staje się sucha, szorstka, łuszczy się. Jeśli natomiast zawiera w sobie nadmierną ilość, jej komórki stają się napęczniałe, miękkie oraz w szybszym tempie ulegają odwodnieniu.

Oznacza to, że poziom nawilżenia skóry musi utrzymywać się w wąskich i stałych granicach. Ze względu na to, że woda to główny czynnik zmiękczający keratynę, jej zawartość w dużym stopniu wpływa na właściwości mechaniczne skóry.

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *