Pumeks jeszcze kilka lat temu był jednym z głównych elementów stosowanych w pielęgnacji naszych stóp. Dokładnie złuszczał naskórek zapewniając gładką powierzchnię skóry. Jak jest dzisiaj? Czy pumeks ciągle jest tak dobrą metodą usuwania martwego naskórka? Czy warto zastąpić go czymś innym? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pumeks - czy warto go używać?

Pumeks – czym jest?

Pumeks to inaczej fragment skały magmowej, posiadający porowatą powierzchnię wulkaniczną. Zwykle przybiera prostokątny kształt, choć występuje również w formie okrągłej lub owalnej. Posiada mocne właściwości złuszczające, z tego też względu znalazł zastosowanie w pielęgnacji stóp i służy do usuwania martwego naskórka. Oprócz tego świetne radzi sobie z pękającymi piętami oraz w usuwaniu chorób stóp takich jak nagniotków czy modzeli.

Pumeks – warto stosować czy nie?

W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju kosmetologii stosowanie pumeksu jest mało efektywne, czasami nawet niebezpieczne. Faktem oczywiście jest to, że bardzo dobrze usuwa martwy naskórek jednak to jedyna jego zaleta jaką posiada.

Stosowanie pumeksu w wieczornej czy porannej toalecie nie jest zbyt korzystne. Zwykle w toalecie panuje wilgoć, która wpływa negatywnie na stan kostki pumeksu. Z racji tworzywa z jakiego jest on wykonany bardzo szybko chłonie opary ze środowiska zewnętrznego. Ponadto wszytko co pumeks pochłania, kumuluje się w jego wnętrzu stwarzając dla naszej skóry zagrożenie w postaci chorób bakteryjnych czy grzybiczych. Samo korzystanie z niego staje się niebezpieczne, a złuszczanie stóp tak zanieczyszczonym przyborem pogarsza sytuację wcierając drobnoustroje w głąb naszej skóry.

Niestety korzystanie z pumeksu nie jest zbyt bezpieczne. Warto więc pamiętać, że stopy możemy pielęgnować również na wiele innych sposobów. W drogeriach można znaleźć świetne peelingi o różnej ziarnistości (gruboziarniste, drobnoziarniste), skarpetki złuszczające wykorzystujące działanie kwasów chemicznych. Znaleźć można również kremy o działaniu zmiękczającym naskórek zawierające mocznik. Można również korzystać z tarek do stóp, które są bezpieczniejsze niż pumeks, a także zdecydowanie łatwiej utrzymać je w odpowiednim stanie dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na czynniki chorobotwórcze.

Oprócz domowych metod można skorzystać także z usług gabinetów kosmetycznych i wybrać się na profesjonalny pedicure. W jego zakres wchodzi nie tylko pielęgnacja podeszwy stóp, ale również opracowanie w całości płytki paznokciowej.

A może jednak pumeks?

Dla zwolenników tej metody złuszczania naskórka zaleca się przede wszystkim ostrożność oraz właściwą pielęgnacje pumeksu. W innym wypadku bardziej nam zaszkodzi niż pomoże.

Pamiętaj!

  • regularnie wymieniaj pumeks
  • po każdym użyciu dokładnie wypłucz go wodą
  • raz w miesiącu wykonaj mu kąpiel w słonej wodzie
  • nie pożyczaj nikomu, stosowanie pumeksu przeznaczone jest tylko dla jednej osoby
Polecane produkty:

Aktualizacja: