Naturalny kolagen na skórę

Pumeks jeszcze kilka lat temu należał do głównych elementów w zabiegach pielęgnacji stóp. Dokładnie złuszczał naskórek, zapewniając gładką powierzchnię skóry. Jak jest dzisiaj? Czy pumeks ciągle jest dobrą metodą usuwania martwego naskórka? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pumeks - czy warto go używać?

Pumeks – czym jest?

Pumeks to fragment skały magmowej, posiadający porowatą powierzchnię wulkaniczną. Zwykle przybiera prostokątny kształt, choć występuje również w formie okrągłej lub owalnej. Posiada mocne właściwości złuszczające, z tego też względu znalazł zastosowanie w zabiegach pielęgnacji stóp. Ponadto, doskonale radzi sobie z pękającymi piętami oraz w usuwaniu defektów stóp, do których należą nagniotki czy modzele.

Pumeks – warto stosować czy nie?

W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju kosmetologii stosowanie pumeksu jest mało efektywne, czasami nawet niebezpieczne. Oznacza to, że jego stosowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. W toalecie, gdzie zwykle wykonujemy pielęgnację stóp często panuje wilgoć, która negatywnie wpływa na stan pumeksu.

Tworzywo, z którego jest wykonany bardzo szybko chłonie opary ze środowiska zewnętrznego. W związku z tym wszytko, co wnika się w jego wnętrze, w dalszym etapie przedostaje się na naszą skórę stwarzając zagrożenie w postaci chorób bakteryjnych lub grzybiczych. Należy podkreślić, że samo korzystanie z pumeksu nie jest niebezpieczne, jednak złuszczanie stóp mocno zanieczyszczonym przyborem zwiększa ryzyko rozwoju infekcji skóry.

Warto więc pamiętać, że stopy można pielęgnować również na wiele innych sposobów. W drogeriach można znaleźć świetne peelingi o różnej ziarnistości (gruboziarniste, drobnoziarniste), skarpetki złuszczające wykorzystujące działanie kwasów chemicznych. Znaleźć można również kremy o działaniu zmiękczającym naskórek zawierające mocznik. Dodatkowo korzystać można z tarek do stóp, które są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pumeks. Znacznie łatwiej utrzymać ich czystość, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na działanie czynników chorobotwórczych.

Oprócz domowych metod pielęgnacji stóp można skorzystać także z usług gabinetów kosmetycznych i wybrać się na profesjonalny pedicure. W jego zakres wchodzi nie tylko pielęgnacja podeszwy, ale również opracowanie całej płytki paznokciowej.

A może jednak pumeks?

Dla zwolenników złuszczania naskórka pumeksem, zaleca się przede wszystkim ostrożność oraz właściwą jego pielęgnację.

Pamiętaj!

  • regularnie wymieniaj pumeks;
  • po każdym użyciu dokładnie wypłucz go wodą;
  • raz w miesiącu wykonaj mu kąpiel w słonej wodzie;
  • nie pożyczaj nikomu, stosowanie pumeksu przeznaczone jest tylko dla jednej osoby.
Polecane produkty:

Aktualizacja: 11 marca 2020

Rehabilitacja Wrocław