Centrum Kosmetolożki

Blizny to powszechny problem dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn. Skaleczenia, zadrapania, ciąża czy operacja – powodów powstawania ich jest naprawdę wiele. Ale czy istnieją metody całkowitej ich redukcji? Poznajmy sposoby jak walczyć z bliznami.

Blizny – sposoby jak z nimi walczyć

Pojawienie się blizny na skórze jest naturalnym procesem gojenia. Ich rozmiar oraz kształt zależny jest przede wszystkim od rodzaju przyczyny, która ją wywołała, a także od genetyki i sposobu regeneracji skóry po urazach lub przebytych schorzeniach. Zdania na temat całkowitego pozbycia się blizn są mocno podzielone. Jedni uważają, że nie jest to możliwe, drudzy z kolei twierdzą, że istnieje możliwość ich całkowitego usunięcia. Jak jest naprawdę?

Blizny – sposoby jak z nimi walczyć

Na pozbycie się blizn wpływa wiele czynników. Należą do nich m.in. rodzaj urazu lub przebytej choroby, ich wielkość, możliwości regeneracyjne skóry, a także czas w jakim podejmiemy działania, aby się ich pozbyć. Im szybciej zdecydujemy się podjąć z nimi walkę tym lepiej dla nas. “Świeże” blizny są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych w postaci zabiegów kosmetycznych lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Im dłużej będziemy zwlekać z usunięciem blizn tym mamy mniejsze szanse na ich całkowite zlikwidowanie.

Rodzaj metody likwidacji nieestetycznych blizn zawsze wybiera wykwalifikowany kosmetolog lub lekarz dermatolog. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań.

Do najpopularniejszych metod usuwania blizn należą m.in.:

1. Mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja jest metodą delikatną, przeznaczoną głównie do redukcji blizn potrądzikowych. Zabieg polega na złuszczaniu warstw naskórka głowicą posiadającą sterylny materiał złuszczający jakim może być diament lub korund. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Po jego wykonaniu na skórze może, lecz nie musi być widoczny delikatny rumień. Mikrodermabrazja sprawia, że skóra staję się gładka, stopniowo zauważalne również są zmiany w postaci redukcji blizn i przebarwień. Aby uzyskać całkowity efekt potrzebne jest wykonanie całej serii, która obejmuje 10 zabiegów wykonywanych co 2-3 tygodnie.

2. Dermabrazja.

Dermabrazja to zabieg przeznaczony do usuwania głębokich blizn np. po przebytych chorobach jak ospa czy zaawansowanego trądziku pospolitego. W odróżnieniu od mikrodermabrazji, dermabrazja polega na złuszczaniu naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej. Zabieg tego rodzaju jest dość mocno odczuwalny przez pacjentów. Możliwe jest podanie znieczulenia, co zależne jest głównie od pacjenta. Po zabiegu konieczne jest noszenie jałowego opatrunku w miejscu zabiegowym. Lekarz podaje również pacjentowi ścisłe zalecenia, do których musi się stosować. Efekty zabiegu dermabrazji widoczne są po około 2 miesiącach.

3. Laseroterapia.

Laseroterapia to zabieg przeznaczony do redukcji blizn przerośniętych, o dużych powierzchniach. Świtało lasera uszkadza naskórek objęty bliznami prowadząc do jego późniejszej regeneracji. Światło, które w bezpośrednim kontakcie ze skórą zamienia się w energię cieplną prowadzi do zniszczenia zbliznowaciałych warstw skóry pozostawiając żywe w nienaruszonym stanie. Uszkadzanie skóry światłem stymuluje jej naturalne systemy naprawcze. Zabieg z racji mocnych odczuć wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Po jego zakończeniu w miejscu zabiegowym również konieczne jest noszenie ochronnego opatrunku. Skóra po zabiegu jest obrzęknięta i dość mocno zaczerwieniona. Gojenie się skóry trwa do 3 miesięcy. Laseroterapia jest metodą bardzo skuteczną, zwykle wykonuje się tylko jeden zabieg.

4. Peeling chemiczny.

Peeling chemiczny usuwa blizny delikatne, małe, znajdujące się w powierzchni skóry (gładkie, nieprzerośnięte). Zabieg polega na rozpuszczeniu warstw naskórka preparatem chemicznym, pobudzając skórę do regeneracji. Peeling chemiczny usuwa blizny, a także redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Przy peelingach chemicznych o małych stężeniach nie zaleca się znieczulenia, natomiast zabiegi z wykorzystaniem mocniejszych preparatów wymagają jego podania.

5. Presoterapia.

Leczenie uciskiem czyli tzw. presoterapia polega na stosowaniu długiego i punktowego ucisku miejsca występowania blizny. Działanie to powoduje zwolnienie metabolizmu tkanek skóry, niedotlenienie ich oraz zwiększenie aktywności kolagenazy (enzym rozkładający kolagen), co prowadzi do zmniejszenia się występowania kolagenu w strukturze blizny. Metoda ta przeznaczona jest do niwelacji keloidów tzw. bliznowców o rozległych powierzchniach oraz blizn powstałych na skutek oparzeń. Do takiej terapii stosuje się specjalne kombinezony lub mankiety, które szyte są na miarę. Zadaniem tej odzieży jest przede wszystkim zapobieganie przerastaniu blizn. Kuracja presoterapii trwa około 3 miesięcy wykonywana bez żadnej przerwy.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Centrum Fizjoterapeuty