Srebro w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Srebro w kosmetologii znajduje coraz większe zainteresowanie i zastosowanie. Korzystnie wpływa nie tylko na skórę problematyczną łagodząc stany zapalne, ale również skutecznie sprawdza się w leczeniu chorób ogólnoustrojowych.

Srebro w kosmetologii

Srebro

Srebro dzięki swoim biologicznym właściwościom znane jest już od czasów starożytnych. W Grecji wykorzystywano je w celu leczenia wrzodów, do przyspieszenia procesu gojenia się ran, a także jako naturalny konserwant wody oraz produktów spożywczych. Zapiski z czasów starożytnych wskazują na to, że jednym z pierwszych związków, jaki znalazł zastosowanie był azotan srebra AgNO, który nazywany był lapis. Stosowany był w leczeniu wrzodów, ran oraz wysypek. Warto podkreślić, że srebro znalazło zastosowanie również w niekonwencjonalnej medycynie ajurwedyjskiej jako środek w leczeniu stanów zapalnych.

Korzystne wręcz lecznicze działanie srebru przypisał Paracelsus. Zaś w XIX wieku ginekolog Carl S.F. Crede polecał skraplanie noworodkom oczu, aby zapobiegać zapaleniu spojówek, a co za tym idzie utraty wzroku.

Srebro a nanotechnologia

Nanotechnologia to zbiór różnych technologii, sposobów projektowania oraz wytwarzania różnego rodzaju struktur, w których co najmniej jeden z rozmiarów związków wykazuje wielkość poniżej 100 nm. Należy podkreślić, że w dobie dzisiejszych czasów oraz gwałtownego rozwoju nauki jaką jest nanotechnologia wyraźnie wzrosło zainteresowanie tematem srebra. Oznacza to, że pierwiastek ten znalazł zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu (farmaceutycznym, kosmetycznym, a także żywieniowym jako suplementy diety).

Zobacz również: Srebro koloidalne – właściwości i zastosowanie.

Właściwości srebra

Srebro pod względem chemicznym wykazuje małą reaktywność. Cechuje się odpornością na działanie powietrza, zaś dzięki swojej  szlachetności rozpuszcza się w kwasach utleniających m.in. w kwasie azotowym lub siarkowym. Warto podkreślić, że srebro należy do tzw. pierwiastków śladowych.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na tego rodzaju związek wynosi 0,0014-0,08 mg. Mimo że nie należy on do pierwiastków, który niezbędny jest w prawidłowym funkcjonowaniu, to medyczne obserwacje jasno wskazują, że spadek poziomu srebra poniżej 0,001% masy ciała może wywołać zaburzenia w pracy układu immunologicznego.

Srebro charakteryzuje się szerokim spektrum działania na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, a także pierwotniaki i wirusy. Właściwości antybakteryjne zależą w dużej mierze od liczby jonów Ag w środowisku. Przeciwbakteryjny mechanizm działania srebra polega na oddziaływaniu na osłony zewnątrzkomórkowe, gdzie dochodzi do zmiany w przepuszczalności ułatwiając wydostawanie się poza komórkę substancji metabolicznych lub też zwiększone pobieranie składników ze środowiska. Dodatkowo dochodzi do oddziaływania na metabolizm komórki, szczególnie na metabolizm aminokwasów oraz enzymów, w wyniku tworzenia wiązań z grupami funkcyjnymi aminokwasów. Następuje również utrudnienie w pobieraniu energii zwłaszcza na transport elektronów w łańcuchu oddechowym. Ponadto dochodzi do oddziaływania na materiał genetyczny czyli hamowania syntezy zasad azotowych czy zaburzeń syntezy DNA i RNA.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Właściwości antybakteryjne srebra powodują, że wykorzystuje się je w celach dezynfekcyjnych. Do najnowszych środków o działaniu antybakteryjnym należą preparaty zwierające cząsteczki nanosrebra. Wykorzystywane są one w celu dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń technologicznych oraz linii produkcyjnych. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie w przypadku hamowania rozwoju bakterii i grzybów. Dodatkowo pozwalają na utrzymanie czystości powierzchni domowych, użyteczności publicznej oraz salonów kosmetycznych.

Wskazówka

Płyny do dezynfekcji z zawartością nanosrebra służą jedynie do miejscowej dezynfekcji skóry.

Wady i zalety srebra

Srebro, które modyfikowane jest metodami z zakresu nanotechnologii daje duże możliwości zarówno w diagnostyce jak i leczeniu różnego rodzaju chorób. Cząsteczki nanosrebra charakteryzują się szerokim spektrum działania na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, a także organizmy wielolekooporne.

Należy podkreślić, że aktywność nanocząsteczek srebra uwarunkowana jest wielkością, kształtem srebra oraz składem chemicznym jego kompozytu. Dzięki jego wysokiej aktywności biologicznej srebro występuje w opatrunkach, suplementach diety, implantach medycznych, aby zapobiegać szerzeniu się patogenów. Nanosrebro to związek dodawany w produkcji fartuchów szpitalnych, pościeli, a także w celu pozbycia się mikroorganizmów ze środowiska klinicznego.

W kosmetologii nanosrebro znajduje zastosowanie jako preparat o działaniu antyseptycznym, konserwant, a także jako komponent produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej. Warto podkreślić, że związek ten coraz częściej wykorzystuje się jako składnik bielizny, odzieży sportowej, a także sprzętu komputerowego i elektronicznego, sprzętu AGD i toaletowego.

Warto podkreślić, że srebro znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Mimo tak szerokich właściwości może powodować negatywne skutki w powszechnym stosowaniu.

Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie srebra są ludzie, zwierzęta oraz rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów wodnych. Istotny jest również fakt, że nanocząsteczki srebra mogą kumulować się w skórze, nerkach, mózgu oraz sercu wywołując tym trwałą dekoloryzację, która nosi nazwę srebrzyca. Zjawisko to wynika z faktu gromadzenia się cząsteczek srebra w skórze, gałce ocznej, co objawia się niebiesko szarym zabarwieniem.

Warto podkreślić, że srebrzyca uznawana jest jedynie za defekt czysto kosmetyczny. Oznacza to, że kumulacja srebra w tkankach lub narządach wewnętrznych nie przyczynia się do zaburzeń w ich funkcjonowaniu.

Podsumowanie

Cząsteczki nanosrebra wykorzystuje się w wielu kierunkach przemysłowych. W kosmetologii spełnia funkcje środków konserwujących, zabezpieczających przed namnażaniem się mikroorganizmów, a także jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej.

Bibliografia

  1. Kędziora A., Kosmetologia Estetyczna, Srebro i kosmetyki, 2/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *