Naturalny kolagen na skórę

Krwiak pod paznokciem to nic innego jak wylew krwi pod płytkę paznokcia. Najczęściej jest on wynikiem urazu mechanicznego – silnego stłuczenia lub permanentnego ucisku płytki. Jakie są objawy tej dolegliwości oraz na czym polega jej leczenie? Podpowiadamy.

Krwiak pod paznokciem - przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowe i zadbane paznokcie posiadają gładką strukturę, jasno różowy kolor i są mocne. Swoją barwę zawdzięczają obecnością drobnej sieci naczyń krwionośnych. Kiedy zostaje ona uszkodzona, dochodzi do wylewu krwi pod płytkę paznokcia, w wyniku czego tworzy się charakterystyczny siniak. Ponadto zgromadzona pod paznokciem krew zabarwia płytkę na ciemny kolor.

Krwiak pod paznokciem – przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwiaka podpaznokciowego jest uraz mechaniczny (np. kopnięcie twardego przedmiotu) lub silny ucisk płytki paznokciowej np. przez ciasne obuwie, długie schodzenie w dół, przydepnięcie paznokcia przez inną osobę). Warto zaznaczyć, że krwiak podpaznokciowy jest dość niebezpieczny dla osób chorych na cukrzycę. Wygodne obuwie u diabetyków to podstawa profilaktyki przy stopie cukrzycowej, skutku ubocznego tej choroby.

Jak wygląda krwiak pod paznokciem?

Jeżeli paznokieć posiada barwę niemalże czarną lub brązową można wnioskować, że w 90% jest to krwiak pod paznokciem. Czasami zdarza się, że w wyniku jego pojawienia się dochodzi również do zniekształcenia i pofałdowania się samego paznokcia. Wylew krwi pod paznokieć może posiadać różne rozmiary. Zależy to od siły uszkodzenia płytki. Jeśli jest on duży, często towarzyszy jemu również ból. Przy dużym krwiaku płytka paznokciowa może także samoczynnie oddzielić się od łożyska w wyniku czego dochodzi do tzw.” zejścia paznokcia”. Na jego miejsce oczywiście wyrasta nowy. Odrost jednak jest procesem długotrwałym i zajmuje około 6 miesięcy.

Objawy

Bezpośrednio po urazie występuje silny ból całego palca. Oprócz tego, często towarzyszy również jego zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli doszło do wylewu krwi pod paznokieć, zmienia on barwę na ciemno-brązową, a nawet czarną. Po upływie pewnego czasu, ból stopniowo zmniejsza się, a nawet całkowicie znika. Niekiedy może dojść do zniekształcania się płytki. Staje się wówczas chropowata lub pofałdowana. Nierówności te mogą pozostać na paznokciu nawet do końca życia co oznacza, że uraz paznokcia był głęboki i sięgał aż do macierzy. Obecność krwiaka podpaznokciowego może spowodować oddzielenie się płytki od łożyska i skutkować tzw. “zejściem paznokcia”.

Krwiak pod paznokciem – leczenie

Krwiak pod paznokciem niewielkich rozmiarów nie wymaga leczenia i goi się samoistnie. Czarne, małoestetyczne zabarwienie płytki paznokciowej znika wraz ze wzrostem nowego paznokcia. Zastąpienie martwego paznokcia nowym zwykle zależne jest od wieku oraz uwarunkowań genetycznych. Jednak proces ten waha się w granicach 6 miesięcy.

W przypadku kiedy krwiak paznokciowy jest rozległy i ciągle boli, konieczne jest usunięcie zgromadzonej krwi. Specjalista podolog lub lekarz przebija płytkę paznokciową tworząc w niej niewielki otwór, a następnie usuwa nadmiar krwi. Czasami zdarza się, że lekarz decyduje się na chirurgiczne usunięcie paznokcia. Zabieg ten nie trwa jednak długo i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jak zapobiegać krwiakom podpaznokciowym?

Profilaktyka paznokci przed krwiakiem podpaznokciowym polega przede wszystkim na ochronie palców, zarówno stóp jak i dłoni, przed nadmiernym uciskiem. W tym celu należy unikać obcisłego obuwia oraz sytuacji, które stwarzają zagrożenie urazem mechanicznym (np. noszenie rękawic ochronnych).

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław