Depresja poporodowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Depresja poporodowa to nie tylko problem dotyczący kobiet. Pojawienie się nowego członka rodziny spowodować może skrajne emocje również u mężczyzn, co związane jest z silnym stresem wywołującym zaburzenia psychiczne.

Depresja poporodowa

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej z kobiet, ojca oraz najbliższych przyszłych rodziców. Jednak oprócz szczęścia i wielkiej radości z narodzin dziecka, wydarzenie jakim jest poród niesie za sobą również silne emocje związane ze stresem, który może stanowić jedną z głównych przyczyn rozwoju depresji poporodowej. Należy podkreślić, że nie należy ona do zjawisk częstych, bowiem dotyczy około 20% kobiet, które urodziły dziecko. Mimo to, w żaden sposób nie należy lekceważyć jej objawów.

Przyczyny depresji poporodowej

Dużą rolę w rozwoju depresji poporodowej odgrywają czynniki biochemiczne, społeczne oraz osobowościowe. Zaburzenia hormonalne jakie następują w ciele kobiety podczas ciąży, a następnie tuż po urodzeniu dziecka bezpośrednio oddziałują na samopoczucie oraz nastrój matki.

1. Czynniki psychiczne.

Mowa tu o wcześniejszym wystąpieniu stanów depresyjnych lub o tzw. osobowości depresyjnej, która mocno powiązana jest z indywidualnym sposobem przeżywania rzeczywistości oraz jej postrzegania. Osoby te zwykle doświadczają częstego zjawiska poczucia winy, wykazują niskie poczucie własnej wartości, są skryte oraz posiadają małe zaufanie do ludzi. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na rozwój depresji poporodowej są rodzinne konflikty z matką, ciężkie i smutne wydarzenia w ciąży (śmierć bliskiej osoby) czy problem w utrzymaniu ciąży.

2. Czynniki społeczne.

Związane są przede wszystkim z całkowitym lub małym wsparciem ze strony najbliższej rodziny, a także ciężką sytuacją materialną. Kluczowa jest tu więc obecność partnera.

3. Czynniki osobowościowe.

Nie bez znaczenia jest również posiadanie pracy, z którą związane są zarobki oraz stałe miejsce zamieszkania. Silny i permanentny stres związany z finansami w połączeniu z różnymi emocjami towarzyszącymi w czasie ciąży może nasilić rozwój depresji.

Depresja poporodowa – objawy

Niezależnie od przyczyny jaka wywołała depresję poporodową jej objawy są takie same jak w przypadku innych rodzajów depresji. Należy jednak podkreślić, że rozwija się ona od 3 do 12 miesięcy po porodzie i może utrzymywać się do około roku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do jej głównych objawów należy:

  • smutek;
  • spadek nastroju;
  • poczucie winy;
  • żal;
  • rozdrażnienie;
  • irytacja.

Bardzo często zdarza się, że kobieta posiada poczucie, że nie radzi sobie z dzieckiem, a przez to nie jest dobrą matką. W związku z tym traci zainteresowanie maluchem, które wzbudza negatywne emocje tj. gniew, rozdrażnienie czy wyrzuty sumienia.

Zmiany w zachowaniu kobiety oddziałują również na męża, rodziców czy najbliższych przyjaciół. W rozwijającej się depresji poporodowej matka izoluje się od społeczeństwa, nie wychodzi z domu oraz zaniedbuje swój wygląd. Często towarzyszą jej nagłe ataki płaczu oraz niechęć do kontaktu z innymi ludźmi.

Kobieta z depresją poporodową może skarżyć się na zaburzenia snu, które w w efekcie nasilają senność w ciągu dnia. Ponadto zauważalne są zmiany wagi, a więc wzrost lub spadek masy ciała. Mogą pojawić się bóle brzucha, migrena, a także spadek libido, który obniża ochotę na seks.

Należy podkreślić, że w czasie depresji poporodowej zmienia się również psychika kobiety. Psychoterapia mówi o tzw. triadzie depresyjnej czyli negatywnym myśleniu o sobie, świecie oraz przyszłości. Kobieta będąc w depresji bardzo nisko ocenia swoje umiejętności i uważa, że świat stał się dla niej niesprawiedliwy. Jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania lub owiana jest czarnymi myślami. Bardzo często pojawiają się myśli samobójcze.

Leczenie depresji poporodowej

Kiedy depresja poporodowa posiada zaawansowane stadium rozwoju konieczne jest zastosowanie terapii farmakologicznej. Jednak problem pojawia się w momencie kiedy matka karmi dziecko piersią, ponieważ w ten sposób przekazuje maluchowi wszystkie związki chemiczne jakie przyswoiła wraz z lekarstwami.

Uwaga!

Tradycyjne leki przeciwdepresyjne są bardzo silne i należy szczególnie uważać z ich dawkami, nawet w przypadku osób dorosłych.

W związku z tym głównym sposobem leczenia kobiet z depresją poporodową jest indywidualna psychoterapia. Stanowi ona najbezpieczniejszą formę kuracji, która przynosi równie dobre efekty, co metody farmakologiczne. Należy podkreślić, że rozmowa z psychiatrą lub psychologiem może okazać się pomocna nie tylko na obecne problemy czyli depresję, ale również na inne zmartwienia jak np. złe relacje z mężem czy matką.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *