Choroby pasożytnicze – wszawica i świerzb

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby pasożytnicze należą do schorzeń zakaźnych wywoływanych lub przekazywanych przez pasożyty. Mogą mieć one wpływ praktycznie na wszystkie organizmy żywe.

Choroby pasożytnicze - wszawica i świerzb

Choroby pasożytnicze

Wyróżniamy dwa rodzaje chorób, które należą do najczęściej atakujących schorzeń człowieka.

Jest to:

Wszawica

To choroba, która powoduje zmiany skórne wywołane przez wszy (stawonogi) ludzkie.

Wszawicę dzielimy na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wszawicę głowową;
  • wszawicę odzieżową;
  • wszawicę łonową.

1. Wszawica głowowa

Wywołuje ją wsza głowowa wielkości od 2 do 3,5 mm. W ciągu około jednego miesiąca samica składa 200 – 300 jaj, które dojrzewają około tydzień. Jaja (tak nazywane gnidy) przytwierdzone są do skóry głowy. Wszawica przenosi się przez kontakt z zakażonym nosicielem głowy, często występuje jako epidemia w środowisku przedszkolnym.

  • Objawy
    Wsza umiejscawia się w okolicy potylicznej lub skroniowej. Objawem jest świąd wywołany ukłuciem wszy. W wyniku zadrapań pojawiają się sączące i pokryte strupami rany, może nawet dochodzić do wtórnych zakażeń skóry. Zdarza się, że w bardzo ciężkich przypadkach powiększeniu ulegają węzły chłonne.
  • Rozpoznanie
    Stwierdzenie dojrzałej wszy lub przytwierdzonych do włosów gnid.
  • Leczenie
    Leczy się za pomocą specjalnych płynów lub szamponów. Dodatkowo wykorzystuje się specyficzny grzebień, dostosowany do zwalczania choroby.
  • Sposób użycia grzebienia
    1. Podziel włosy na pasma.
    2. Rozpoczynając od skóry głowy, rozczesuj dokładnie każde pasmo z osobna od nasady po końce włosów.
    3. Po dokładnym wyczesaniu pasma włosów usuń wszy i jaja z grzebienia przy pomocy papierowej chusteczki.
    4. Po wykonaniu powyższych czynności starannie umyj grzebień.

2. Wszawica odzieżowa

Różni się od wszy głowowej rozmiarem. Jest nieco większa i znacznie szybciej się rozmnaża. Czas jej życia jest krótki, około 10 dni. Przytwierdza się tylko do ubrań. Wesz ta ma znaczenie epidemiologiczne, gdyż może przenosić dur plamisty.

  • Objawy i przebieg choroby
    W miejscu ukłucia skóry przez wesz wytwarza się swędząca grudka obrzękowa. Dalsze zmiany są wynikiem drapania i stanowią drobne nadżerki oraz strupki, co może prowadzić do bardzo drobnych, odbarwionych blizn głównie w okolicy grzbietu i karku. Charakterystyczne dla długo trwającej wszawicy są brunatne przebarwienia skóry i wtórne zakażenia ropne.
  • Leczenie
    We wszawicy odzieżowej stosuje się puder. Zaleca się również dezynfekcję odzieży oraz jej prasowanie. Nie należy używać ubrań przez kilka tygodni.

3. Wszawica łonowa

Różni się od pozostałych mniejszymi rozmiarami. Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu płciowego, dlatego wszawica dotyczy głównie osób dorosłych. Zakażenie może być przenoszone również za pomocą przedmiotów.

  • Objawy
    Najczęstszym umiejscowieniem jest okolica łonowa, choć zajęte mogą być również okolice brzucha, dołów pachwinowych, pach oraz brwi i rzęs. Cechą charakterystyczną jest świąd. W części przypadków stwierdza się plamy błękitne o zabarwieniu sino-fioletowym na skórze brzucha i ud. Zmiany te powstają w miejscu ukąszenia przez wszy, w wyniku hemolizy, czyli rozpadu krwinek czerwonych.
  • Rozpoznanie
    Opiera się na stwierdzeniu wszy oraz przytwierdzonych do włosów gnid lub błękitnych plam na okolicy pachwin i brzucha.
  • Leczenie
    W przypadku wszawicy łonowej stosuje się emulsje, żele lub szampony. Leczenie powtarza się po upływie 5-7 dni.

Świerzb

To choroba zakaźna wywołana przez świerzbowca, czyli rodzaj roztoczy. Charakterystyczne dla niej jest świąd i nory świerzbowcowe. Czynnikiem wywołującym chorobę jest świerzb ludzki. Zapłodniona samica przenika przez skórę i drąży nory w warstwie rogowej naskórka. Składa dziennie 2-3 jaja i po około tygodniu z jaj wylęgają się larwy. Po 2-3 tygodniach przekształcają się one w dorosłe osobniki. Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu za pomocą przedmiotów, zwłaszcza pościeli. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest obniżona odporność, wyniszczenie fizyczne organizmu (np. choroby fizyczne i choroby ustrojowe).

Objawy i przebieg

Charakterystyczną cechą jest świąd nasilający się głównie nocą pod wpływem ciepła. Umiejscowienie to zazwyczaj skóra rąk, nadgarstków, ponadto tułów i pośladki. Świerzb nie występuje na plecach i twarzy.

Leczenie i profilaktyka

Przy rozpoznaniu choroby u jednego z członków rodziny powinno się leczyć całą rodzinę. Nie należy używać przez dwa tygodnie bielizny i ubrań wcześniej noszonych w trakcie choroby. Ubrania należy prać w wysokiej temperaturze i nie zapominać o prasowaniu. Najlepiej używać bielizny bawełnianej. Po zakończonym leczeniu najlepiej jest wyrzucić noszoną do tej pory bieliznę.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *