Naturalny kolagen na skórę

Wzdęcia w ciąży to częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Spowodowana jest głównie gromadzeniem się gazów w układzie pokarmowym poprzez spowolnioną perystaltykę jelit wywołaną działaniem hormonów ciążowych. Co jeszcze może być ich przyczyną oraz jak leczyć ten uciążliwy problem? Oto wskazówki.

Wzdęcia w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Wzdęcia w ciąży, mimo że nie wpływają pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy, zazwyczaj nie zwiastują niczego złego. Jeśli nie towarzyszy im ból, ani nie utrzymują się w sposób długotrwały, nie należy mieć powodów do zmartwień. Nie warto jednak też bagatelizować tego tematu i zasięgnąć informacji co może powodować tę dolegliwość.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn wzdęć jest oczywiście nadmiar połykanego powietrza w czasie szybkiego jedzenia. Wówczas pęcherzyki powietrza przedostają się do żołądka rozpychając jego ściany, jednocześnie wywołując ból oraz uczucie pełności. Pewna część nadmiaru połykanego powietrza usuwana jest z organizmu również przez usta w formie odbijania się.

Gazy zalegające w układzie pokarmowym posiadają jeszcze inne przyczyny. To nic innego jak bakterie, które znajdują się w jelitach człowieka, szczególnie w jelicie grubym. Ich zadaniem jest rozkładanie przyjmowanego pokarmu, a także wydzielanie gazów. Najczęściej to obecność dużej ilości węglowodanów diecie powoduje wzdęcia. Z kolei białko i tłuszcze w znacznie mniejszym stopniu przyczyniają się do takiego stanu. Te drugie jednak spowalniają perystaltykę jelit i mogą być przyczyną pojawienia się wzdęć.

Nie tylko u kobiet w ciąży, lecz w każdym organizmie ludzkim wzdęcia stanowią dość przykry problem, ponieważ powodują dyskomfort. Często wiąże się to ze wstydliwością i zażenowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że wzdęcia brzucha mogą świadczyć również o występujących procesach zapalnych lub niedrożności jelit.

Wzdęcia u kobiet w ciąży przebiegają w większym stopniu. Powoduje to hormon – progesteron, który odpowiedzialny jest za relaksację, a także rozkurcz mięśni gładkich organizmu, w tym również jelit. Efektem tego jest spowolnienie ich pracy i tym samym nadmierne wydzielanie gazów, a także odbijanie się. W późniejszych miesiącach ciąży, z dnia na dzień powiększająca się macica wywołuje ucisk na narządy miednicy. Macica uciska żołądek, dodatkowo powodując uczucie wzdęcia.

Wzdęcia w ciąży – zapobieganie

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się wzdęć, będzie wyeliminowanie z diety pokarmów wzdymających. Warto jednak pamiętać, że wykluczenie dużej ilości pożywienia z codziennego menu mogłoby spowodować niedobory żywieniowe. W związku z tym eliminacja powinna odbywać się w sposób powolny. Najlepiej jest również rozpocząć ją od pokarmów, które najczęściej powodują nieprzyjemne gazy. Należą do nich m.in. kalafior czy kapusta. Dodatkowo z jadłospisu powinno się wyeliminować produkty taki jak:

Wskazane jest natomiast spożywanie kilka razy dziennie marchewki oraz picie naparów ziołowych z produktów jak:

W celu zmniejszenia problemu wzdęć warto, aby dieta w ciąży była lekkostrawną. Zaleca się również prowadzenie aktywnego trybu życia.

Co jeszcze może przynieść ulgę?

W sytuacji występowania dokuczliwych wzdęć, nie bez znaczenia jest ilość spożywanych posiłków. W tym przypadku korzystniej jest zjeść mniej, a kilka razy niż dwa obfite posiłki. Jedzenie również należy powoli przeżuwać. Podczas spożywania nie należy popijać napojów. Lepszym rozwiązaniem będzie napicie się po zjedzeniu, ponieważ wówczas nie połykamy dodatkowej ilości powietrza. Warto nie jeść zaraz przed pójściem spać, ponieważ w nocy organizm trawi pokarm w wolniejszym tempie.

W sytuacji kiedy wzdęcia dopadają kobietę w ciąży, duże znaczenia ma również ubiór przyszłej mamy. Należy więc unikać mocno przylegającej odzieży, a wybierać tę o luźniejszych fasonach.

Dodatkową ulgę przynieść może:

  • picie wody ze szklanki
  • unikanie picia przez słomkę oraz prosto z butelki
  • unikanie gazowanych napoi
  • spożywanie posiłków w pozycji siedzącej
  • unikanie żucia gum
  • unikanie mówienia w takcie jedzenia

Wzdęcia w ciąży – leczenie

Wzdęcia w ciąży tak naprawdę bardzo rzadko wymagają leczenia farmaceutycznego. Dużą ulgę przynosi już zmiana diety, nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Jeśli jednak dolegliwość ta staje się zbyt uciążliwa, wówczas należy udać się do lekarza. Jest to szczególnie konieczne kiedy towarzyszy im biegunka, krew w stolcu, ból oraz wymioty.

Autor: mgr kosmetolog Aneta Nawrot

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław