W którym tygodniu ciąży jestem

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

W którym tygodniu ciąży jestem – to pytanie pojawia się w głowie niemalże każdej kobiety, która dowiaduje się o swoim obecnym stanie. Okazuje się bowiem, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jak więc obliczyć na jakim etapie jesteśmy i który dokładnie to tydzień ciąży? Podpowiadamy.

W którym tygodniu ciąży jestem

W dawnych czasach ciążę przeliczano w miesiącach. Obecnie zarówno lekarze i jak medyczna literatura rozwój ciąży podaje w tygodniach. Z tego względu można bardzo szybko pogubić się i mieć trudności z wyliczeniem wieku płodu. Mimo że wydaje się to skomplikowane, odpowiedź na pytanie, w którym tygodniu ciąży jestem, nie jest takie trudna. Poniżej przedstawiamy sposoby jak szybko obliczyć tydzień, miesiąc czy obecny trymestr ciąży.

Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem?

Obecnie istnieje wiele metod obliczania rozwoju ciąży i stwierdzenia, w którym jest się tygodniu. Do najbardziej znanych należy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • kalkulator ciążowy (metoda Naegelego);
  • badanie usg;
  • inne.

1. Kalkulator ciążowy.

Metoda Naegelego, czyli tzw. kalkulator ciążowy nie podaje dokładnie faktycznego wieku płodu ani daty jego porodu. Jest on jednak w stanie określić przybliżony postęp rozwoju ciąży oraz jej rozwiązanie. Jest to spowodowane faktem, że dokładny czas zapłodnienia, od którego de facto powinno liczyć się wiek ciąży jest zwykle ciężki do określenia. Ponadto sama świadomość tego, że każde dziecko z osobna rozwija się w innym tempie bardzo wyraźnie wyjaśnia dlaczego pewien procent porodów odbywa się w innym terminie niż wyznaczony przez kalkulator.

2. Badanie USG.

Badanie USG jest zdecydowanie bardziej wartościowym badaniem niż metoda Naegelego. Prowadzący lekarz wykonujący badanie mierzy pęcherzyk ciążowy, a także sprawdza wielkość dziecka. Na podstawie tych wyników określa w jakim wieku jest dany płód oraz podaje przybliżoną datę jego porodu. Im wcześniej wykonane zostanie badanie USG tym jest ono bardziej wiarygodne.

3. Wiek zapłodnieniowy.

Wiek zapłodnieniowy to kolejna metoda poznania wieku ciąży. Określa się go poprzez moment, w którym dokładnie doszło do zapłodnienia. Według tych obliczeń wiek ciąży jest mniejszy o około 2 tygodnie. Dla przykładu kobieta, która jest w 12 tygodniu ciąży, 10 tygodni temu została zapłodniona.

4. Inne.

Do innych metod sprawdza wieku ciąży należy również badanie obecnie występujących odczuć u kobiety (np. ruchy płodu czy wysokość dna miednicy). Takie zjawiska mają miejsce jedynie w momencie kiedy ciąża jest już znacznie zaawansowana. Badanie tego typu odbywa się oczywiście w obecności lekarza prowadzącego ginekologa. W tym przypadku warto pamiętać, że wyniki te mogą być niedokładne i mało precyzyjne. Szczególnie u kobiet bardzo szczupłych lub mocno otyłych.

Ciąża – ile dokładnie trwa?

Rzeczywistą informacją jest fakt, że ciąża trwa około 38 tygodni. Jest to dokładnie 266 dni i określa czas od zapłodnienia komórki jajowej kobiety do momentu przyjścia dziecka na świat.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Ja zawsze podaję tydzień ciąży z usg, czyli 28:) Zawsze można się posiłkować różnego rodzaju aplikacjami:D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *