Naturalny kolagen na skórę

Zdrowa, normalna skóra jest jędrna i gładka. Charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Część tłuszczowa w dużej mierze znajduje się w substancji międzykomórkowej. Naskórek na skórze tworzy więc swego rodzaju mur obronny, który ochrania skórę właściwą. W skórze zmienionej chorobowo dochodzi do zaburzenia produkcji lub zwiększonej utraty materiałów budulcowych. Komórki przez to stają się porowate, a substancje międzykomórkowe bardziej kruche. Dla skóry oznacza to zaburzenie funkcji ochronnej. Najczęstszym, a zarazem najwcześniejszym objawem, który zwiastuje problem, jest sucha skóra stóp.

Sucha skóra stóp - jak sobie z tym radzić?

Sucha skóra stóp – przyczyny

Przyczyn powstawania suchej skóry jest wiele. Są osoby, u których zauważa się skłonność do zmniejszonej produkcji tłuszczu skórnego, co skutkuje, że skóra jest bardziej wrażliwa i wymaga intensywnej pielęgnacji. Suchość pojawia się także z wiekiem. Im człowiek jest starszy tym skóra wytwarza mniej kolagenu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe jej nawilżenie. Kolejną przyczyną mogą być częste kontakty z chemikaliami, wilgocią, brudem i kurzem. Niezwykle istotne znaczenie dla wysuszenia skóry mają jednostki chorobowe. Przez choroby człowiek traci funkcję ochronną, co ułatwia dostęp dla grzybów, bakterii i wirusów. Sprzyja to powstaniu stanów zapalnych i alergii. Istotną kwestią jest to, że znaczna utrata równowagi hydrolipidowej obserwowana jest w przebiegu cukrzycy.

Przy suchej skórze stóp często dochodzi do zmniejszonego wydzielania potu, a tym samym do przegrzania i spadku zawartości wody w organizmie. W takich sytuacjach powinno się stosować kremy z zawartością mocznika. Ma on działanie wyrównujące i przywracające równowagę hydrolipidową w skórze.

Jak temu zapobiegać?

Do codziennej pielęgnacji suchej skóry należy stosować preparaty nawilżające i dostarczające lipidy, bez których bariera naskórkowa nie może właściwie funkcjonować. Preparaty te powinny się także łatwo nakładać oraz szybko wchłaniać. Osobom noszącym pończochy przeciwżylakowe należy także zalecać środki, które całkowicie się wchłoną. Po zastosowaniu kremu skóra powinna być gładka, miękka i jedwabista. Ważna jest także systematyka stosowania preparatów do stóp. Sporadyczne ich nakładanie, na przykład raz w tygodniu nie przyniesie zamierzonych efektów.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp w gabinecie?

W pierwszej kolejności specjalista (podolog – osoba, która specjalizuje się w dolegliwościach stóp) musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. To dzięki tej kilkuminutowej rozmowie można doszukać się przyczyny zaistniałego przesuszenia skóry (choroby, tryb życia itp).

Kolejnym krokiem jest zastosowanie nawilżającej kąpieli stóp. Ma ona na celu zmiękczyć zrogowaciały naskórek, zdezynfekować i zapobiec pęknięciom skóry. Zrogowaciały naskórek można usunąć za pomocą środków silnie zmiękczających (na bazie mocznika lub wykazujących działanie alkaliczne).

Następnym etapem będzie zastosowanie maski. Ważne jest, by po jej nałożeniu nogi owinąć w folię lub ręcznik. Przy suchej skórze warto zastosować tak zwane bomby odżywcze, które wykazują działanie silnie nawilżające oraz przynoszą ulgę przy pęknięciach i zaczerwienieniach skóry. Często zawierają one mydło lecznicze, panthenol, bisabolol i wysokiej jakości tłuszcze. Na zakończenie zabiegu należy zastosować krem silnie nawilżający, wyrównujący równowagę pomiędzy wodą, a lipidami, zwiększając w ten sposób właściwe działanie bariery naskórkowej.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne dbają o optymalną pielęgnację i stałe nawilżenie skóry. Specjalista od pielęgnacji stóp powinien zadbać o to, aby każdemu pacjentowi przekazać właściwe wskazówki do stosowania skutecznej pielęgnacji w domu oraz zwrócić szczególną uwagę na jego indywidualne potrzeby. Codzienne dbanie, odpowiednia profilaktyka oraz skuteczne działanie, gdy pojawią się przykre schorzenia, to nie luksus tylko zdecydowana konieczność. Dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry stóp zapobiegamy wielu chorobom.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław