Skóra cukrzyka – jak ją pielęgnować?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skóra cukrzyka wymaga szczególnej pielęgnacji. Cukrzyca to choroba ogólnoustrojowa, w związku z tym wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również skóry.

Skóra cukrzyka - jak ją pielęgnować?

Jednym z objawów cukrzycy jest m.in. suchość cery, którą stwierdza aż u 30% osób chorujących. W celu zapobiegania jej podrażnieniu i wysuszeniu, bardzo ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Warto zaznaczyć, że to właśnie diabetycy stają się bardziej narażeni na pojawienie się różnego rodzaju chorób skóry. Stanowi to powikłanie zmian jakie zachodzą w małych naczyniach krwionośnych tzw. angiopatia czy w nerwach obwodowych (neuropatia – drętwienie i zaburzenie czucia). Inaczej mówiąc, wysoki poziom cukru prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w naczyniach włosowatych, tętnicach oraz żyłach.

Dolegliwości ze strony skóry mogą mieć również związek z insulinoterapią lub też występować w formie zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Najczęściej dotyczy to osób z niewyregulowaną cukrzycą, u których występują wahania poziomu cukru we krwi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skóra cukrzyka – jak ją pielęgnować?

Do najważniejszych czynników pielęgnacyjnych skóry cukrzyka należy:

1. Wyrównany poziom cukru.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem utrzymującym skórę diabetyka w dobrej kondycji jest odpowiednie leczenie oraz utrzymanie wyrównanego poziomu cukru we krwi.

2. Właściwa pielęgnacja.

Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji skóry cukrzyka jest jej nawilżanie i natłuszczanie, czyli odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry oraz wzmocnienie bariery ochronnej przed bakteriami i grzybami. Coraz częściej zauważa się, że producenci kosmetyków zaczynają myśleć o tego rodzaju skórach i oferują różnego rodzaju produkty takie jak kremy, pianki czy żele do mycia skóry. Dotyczy to nie tylko preparatów przeznaczonych głównie do twarzy, ale również do ciała. Na jakie więc zdecydować się podczas zakupu?

Wybierając kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry cukrzyka należy zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu. Najlepiej jeśli posiada w sobie:

  • mocznik – to naturalny związek występujący w naszym organizmie, który powstaje w wyniku przemiany białek, a następnie zostaje wydalany z organizmu wraz z moczem. Mocznik stanowi również składnik NMF (Natual Moisturizing Factor) naturalnego faktora nawilżającego skóry. Jest to składnik naskórka, który odpowiada za zdolność wiązania wody, wpływający na elastyczność warstwy rogowej naskórka. Dzięki niemu martwe komórki skóry zostają rozpulchnione, czego wynikiem jest miękka i nawilżona skóra. Mocznik może posiadać różne stężenia, w wyniku czego może wykazywać inne działanie. W stężeniu 10% nawilża naskórek, zmiękcza go oraz zwiększa przenikanie związków aktywnych do głębszych warstw skóry. Wyższe stężenie, powyżej 30% wykazuje działanie złuszczające. Warto zaznaczyć, że zarówno w kosmetyce jak i farmacji wykorzystuje się mocznik syntetyczny, który jest nietoksyczny i nie wywołuje alergii;
  • alantoinę – wykazuje działanie łagodzące i kojące. Takie właściwości kosmetyków również są ważne, bowiem skóra diabetyków podatna jest na mikrourazy, pękanie oraz trudności z gojeniem się. Alantoina to pochodna mocznika, której źródłem jest m.in. żywokost. Alantoina zawarta w kosmetykach nadaje działa łagodząco, kojąco, wygładzająco i zmiękczająco. Zaletą tej substancji jest fakt, że dobrze tolerowana jest również przez osoby o skórze wrażliwej i nie wywołuje bowiem reakcji alergicznych;
  • kwas mlekowy – podobnie jak mocznik jest jednym ze składników NMF. Wykorzystywany w kosmetologii kwas mlekowy zwiększa produkcję ceramidów w skórze. W ten właśnie sposób zapobiega utracie wody oraz pobudza produkcję kolagenu, co z kolei powoduje wzmocnienie skóry właściwej. Kwas mlekowy wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przywraca skórze właściwie pH;
  • skwalen – to związek, który nie tylko chroni skórę przed utratą wody, ale również przed infekcją bakteryjną, grzybiczą oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Posiada także właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie się ran, stanów zapalnych oraz innych uszkodzeń naskórka. Skwalen jest związkiem hypoalergicznym, dzięki czemu nie powoduje podrażnień.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Warto wspomnieć również o kilku ważnych zasadach, które powinny przestrzegać osoby chore na cukrzycę.

  • Kąpiel nie powinna zajmować zbyt dużo czasu, około 5-7 minut w wodzie o temperaturze pokojowej.
  • Po kąpieli skórę należy dokładnie jednak delikatnie osuszyć, bez mocniejszego jej pocierania. Szczególną uwagę należy poświęcić wycierając fałdy skóry oraz miejsca takie jak pachwiny czy pachy.
  • Po kąpieli warto posmarować skórę balsamem o działaniu nawilżającym.
  • Stopy powinny być myte w wodzie łagodnym mydłem.
  • Skórę stóp należy dokładnie i delikatnie wytrzeć, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe. Dodatkowo należy regularnie smarować ją preparatami nawilżającymi i zmiękczającymi naskórek, a także o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
  • Warto wyposażyć się w wygodne obuwie oraz skarpetki z przewiewnego materiału, które nie będą uciskać skóry.
  • Codziennie należy kontrolować stan stóp.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *