Rzucawka – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rzucawka stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet w ciąży. Charakteryzuje się wystąpieniem drgawek, a także utratą przytomności. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie kobiety z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek oraz chorobami o podłożu autoimmunologicznym.

Rzucawka - przyczyny, objawy, leczenie

Rzucawka ciążowa

Rzucawka ciążowa (eklampsja) określa się mianem wystąpienia drgawek lub utraty przytomności u kobiety w ciąży. Zwykle występuje u pań, u których wcześniej zdiagnozowano stan przedrzucawkowy. Przyczyna jego wystąpienia może tkwić w nieprawidłowym funkcjonowaniu łożyska. Zjawisko to jednak ustępuje wraz z rozwiązaniem ciąży.

Z kolei rzucawka ciążowa jest efektem nieodpowiedniego leczenia lub jego całkowitego braku. Mimo to wciąż należy do rzadkich przypadków, ponieważ statystycznie występuje na 1600 przypadków ciąż. Pojawia się nie wcześniej niż w 20 tygodniu ciąży i zwykle powoduje ją skurcz naczyń krwionośnych, niedotlenienie, zawał, a także encefalopatia nadciśnieniowa i metaboliczna.

O stanie przedrzucawkowym mówi się w sytuacji, gdy u kobiety po 20 tygodniu ciąży występuje:

  • ciśnienie tętnicze >140/90 mm Hg;
  • zwiększona ilość białka w moczu (białkomocz);
  • spadek liczby płytek krwi;
  • wzrost stężenia kreatyniny;
  • wzrost stężenia kwasu moczowego;
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;
  • ból brzucha;
  • nudności;
  • wymioty.

Objawy rzucawki

Głównym objawem rzucawki ciążowej są skurcze, następnie drgawki u kobiet, u których wcześniej stwierdzono stan przedrzucawkowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Etapy rzucawki ciążowej

Typowy przebieg rzucawki, charakteryzuje się 4 następującymi po sobie fazami.

  • faza I – towarzyszy jej niepokój i cechuje się drganiem mięśni rąk, twarzy, ramion, stóp, źrenice ulegają rozszerzeniu, kobieta może stracić przytomność;
  • faza II – pojawiają się skurcze toniczne (zaciskanie zębów, zaciskanie dłoni) bezdech oraz zmiana zabarwienia twarzy na kolor siny;
  • faza III – pojawiają się drgawki, które występują na całym ciele. Pojawia się skurcz karku, co przyczynia się do odgięcia głowy, pojawia się również zwiększona produkcja śliny (piana w ustach);
  • faza IV – to faza śpiączki, po ustąpieniu drgawek następuje moment wdechu powietrza, po czym kobieta zapada w śpiączkę. Faza ta trwa kilka minut, choć może zakończyć się również tzw. stanem śpiączkowym.

Leczenie rzucawki ciążowej

Podstawowym krokiem w leczeniu drgawek u ciężarnych jest podanie siarczanu magnezu. Początkowo podawane są duże dawki, a następnie kontynuowane jest leczenie podtrzymujące dawkami mniejszymi. Jeżeli tego rodzaju leczenie nie przynosi rezultatów wówczas stosuje się diazepam lub tiopental.

Należy podkreślić, że jedną ze skutecznych metod pozbycia się rzucawki ciążowej jest świadome zakończenie ciąży, nawet kiedy choroba posiada niski stopień nasilenia. Takie rozwiązanie zaleca się jednak, kiedy ciąża osiągnęła 37 tydzień. Lekarz wówczas może wywołać akcję porodową i przeprowadzić cesarskie cięcie.

Wskazówka

Tuż po porodzie zarówno stan przedrzucawkowy jak i rzucawka ciążowa samoistnie ustępuje.

Jak zapobiegać rzucawce?

W celu jak największego zminimalizowania ryzyka wystąpienia rzucawki należy ściśle kontrolować ciśnienie tętnicze u przyszłej matki, u której wcześniej stwierdzono stan przedrzucawkowy lub nadciśnienie tętnicze, a także wprowadzić profilaktykę kwasem acetylosalicylowym. Należy podkreślić, że tego rodzaju terapię może zalecić wyłącznie lekarz.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *