Naturalny kolagen na skórę

Pieluszkowe zapalenie skóry występuje u wielu dzieci, szczególnie tych w wieku niemowlęcym. Młody i delikatny naskórek malucha, który dokładnie zawijany jest w pieluszki szybko ulega odparzeniom i podrażnieniom. W związku z tym jest to uciążliwe zarówno dla dziecka jak i rodziców, którzy poszukują rozwiązań, aby ulżyć swojej pociesze w swędzeniu skóry i bólu podrażnionych miejsc.

Pieluszkowe zapalenie skóry - co warto wiedzieć?

Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to reakcja alergiczna, która powstaje na skutek kontaktu skóry z zasadowym pH moczu dziecka oraz bakteriami kałowymi, z jednoczesnym pocieraniem delikatnego naskórka przez materiał pieluszki. Dodatkowo pieluszki, które obecnie wykonywane są ze sztucznych materiałów wyposażone są w tzw. substancje chłonne i zapachowe. One również przyczyniają się do podrażnień delikatnej skóry dziecka. Wilgoć, która występuje na skórze w obrębie pieluszki, a także kontakt z wydzielinami dziecka powoduje osłabienie oraz przerwanie ciągłości jej naturalnej bariery ochronnej. Efektem tego jest powstawanie odparzeń oraz podrażnień, powodujących duży dyskomfort u malucha.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Wyżej wymienione czynniki drażniące powodują otarcia na skórze dziecka. W pierwszym etapie widoczne są na niej zaczerwienienia (rumień pieluszkowy). Jeśli dojdzie do rozwoju procesu zapalnego wówczas zauważalny jest obrzęk w miejscach gdzie naskórek jest zaczerwieniony. Dalszym etapem rozwoju stanu zapalnego jest pojawienie się pęcherzyków, grudek, a w konsekwencji nadżerek.

Jeśli stanom zapalnym towarzyszy zakażenie drożdżakami lub bakteriami, na skórze pojawiają się krostki oraz strupki w kolorze miodowym. Jeśli objawy te występują na skórze dziecka, wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Leczenie problemu pieluszkowego zapalenia skóry u dzieci w okolicach krocza zwykle leczy się miejscowo. W trudniejszych przypadkach wdraża się jednak leczenie ogólne. Zaś w przypadku kiedy zapaleniu skóry towarzyszy infekcja grzybicza lub bakteryjna, terapię należy rozszerzyć o antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze.

Miejscowo na skórę dziecka często stosuje się maści oraz kremy na bazie tlenku cynku. W przypadku kiedy stan zapalny nadal się utrzymuje konieczna jest wizyta lekarska, podczas której lekarz decyduje o włączeniu leków przeciwzapalnych (sterydy, inhibitory kalcyneuryny).

Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry posiada ciężką postać, wówczas wdraża się leczenie ogólne, aby zredukować stan zapalny. W tym celu stosuje się:

  • leki przeciwhistaminowe;
  • antybiotyki;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Terapia pieluszkowego zapalenia skóry obejmuje również łagodzenie objawów tj. świąd skóry, ból oraz pieczenie. W tym celu zaleca się panthenol, alantoinę oraz wyciąg z rumianku i nagietka.

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, w którym bardzo istotna jest pielęgnacja. W związku z tym ważne, aby nie stosować na wcześniej podrażnioną skórę oliwek oraz tłustych kremów, ponieważ może to nasilić odparzenia. W pielęgnacji należy pamiętać o ciągłym utrzymywaniu suchości pupy dziecka. Zaleca się:

  • często przewijać dziecko;
  • pozwalać dziecku leżeć bez pieluszki, aby skóra mogła oddychać;
  • stosować przewiewne pieluszki.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry można zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację skóry niemowlaka oraz obserwując reakcję jego organizmu. Przede wszystkim należy unikać odparzeń wrażliwej skóry dziecka stosując zasypki lub specjalistyczne kremy chroniące przed otarciami.

Zaleca się, aby pielęgnacja malucha była wykonywana przy użyciu preparatów o naturalnym składzie oraz delikatnej formule.

Ponadto należy pamiętać o ubieraniu dziecka w ubranka wykonane z naturalnych materiałów oraz przewiewne pieluszki. Ważne, aby nie przegrzewać malucha, szczególnie w  dolnych częściach ciała.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław