Mydło antybakteryjne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mydło antybakteryjne jest podstawowym produktem higieny osobistej i powinno znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Jego skład został tak dobrany, aby wykazywał silne działanie bakteriobójcze. Dodatkowo produkt musi mieć działanie myjące i nie powinien wysuszać skóry

Mydło antybakteryjne - co warto wiedzieć?

Mydło antybakteryjne – charakterystyka

Mydła odgrywają istotną rolę w usuwaniu i zabijaniu bakterii. Chociaż tłuszcze i oleje są głównymi ich składnikami, po dodaniu rozmaitych związków chemicznych czy substancji naturalnych można uzyskać dowolny efekt, np. działanie bakteriobójcze czy odświeżające. Według badań mydła antybakteryjne mogą usunąć nawet 65-85% bakterii z ludzkiej skóry. Bakterie są bardzo różnorodne i obecne wszędzie: w glebie, wodzie, ściekach, wodzie stojącej, a nawet w organizmie człowieka. Formy przejściowe odkładają się na powierzchni skóry zwłaszcza podczas przebywania w miejscach publicznych, wywołując następnie infekcje skóry czy układu pokarmowego. Przykładami takich bakterii są Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus. Wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat zdrowia i higieny, mydła antybakteryjne znajdują się już nie tylko w placówkach publicznych, szpitalach i przychodniach, ale również w gospodarstwach domowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Aby efekt oczyszczenia skóry z patogennych bakterii rzeczywiście nastąpił, dłonie należy myć dokładnie, zgodnie z zaleceniami. Nie wolno pomijać przestrzeni między palcami, okolic paznokci oraz nadgarstków. Dłonie zaleca się myć przynajmniej 20 sekund z wykorzystaniem ciepłej wody.

Skład mydeł – substancje antybakteryjne

Wśród naturalnych składników o działaniu antybakteryjnym prym wiodą: miód, propolis, rozmaryn lekarski, rumianek, cedr syberyjski, aloes oraz węgiel aktywny. Innymi są również: chloroheksydyna, etanol, dichlorowodorek chlorheksydyny czy triclosan. Należy jednak wystrzegać się wszelkich mydeł z dodatkiem triclosanu. Związek ten powiązano z zaburzeniami hormonalnymi, alergiami skórnymi i innymi problemami zdrowotnymi. W Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakazała stosowania triclosanu i kilku innych składników w mydłach antybakteryjnych ze względu na obawy dotyczące zdrowia i brak dowodów na ich skuteczność. Stosowanie produktów na bazie triclosanu może przyczyniać się do zaburzeń ze strony gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w kontekście hormonów tarczycy. Dodatkowo może inicjować rozwój chorób nowotworowych takich jak np. rak piersi. Triclosan obniża poziom estrogenu w organizmie, przez co może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Mydło antybakteryjne – czy warto stosować?

Popularność mydeł antybakteryjnych wzrosła zwłaszcza w czasach pandemii. Czy rzeczywiście ich stosowanie ma sens? Badania naukowców z Seulu (opublikowane w „Journal of Antimicrobal Chemotherapy”) udowodniły, że klasyczne mydło do kupienia w każdym sklepie (nieokreślane jako antybakteryjne) działa równie skutecznie w zwalczaniu mikrobów, co mydło antybakteryjne. Wykazano, że znacznie większe znaczenie ma częste i dokładne mycie rąk (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem, po kontakcie z zabrudzonymi przedmiotami oraz wracając do domu z miejsc publicznych). Chcąc dodatkowo pozbyć się bakterii, jeśli okoliczność tego wymaga, korzystniej jest sięgnąć po specjalny żel antybakteryjny. Można mieć go zawsze przy sobie, np. w torebce lub plecaku.

Mydło antybakteryjne – czy wysusza skórę?

Jeśli mydło antybakteryjne zawiera w składzie alkohol lub SLES czy SLS, z całą pewnością będzie nasilać suchość skóry. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego kosmetyku z dodatkiem tych związków. Jeśli jednak tych związków nie będzie, natomiast produkt zostanie wzbogacony naturalnymi olejkami, wyciągami ziołowymi czy gliceryną, może okazać się bardzo dobrym wsparciem dla skóry rąk, twarzy i całego ciała. Osoby z przesuszoną czy pękającą skórą powinny pamiętać, aby po umyciu się mydłem zaaplikować na skórę krem nawilżający.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Santos-Junior C., Lins F., Santos P., Silva V., Barros Y., Araújo M., Rocha T., Souza A., Evaluation of antibacterial and antifungal activity of
    antimicrobial soaps, Brazilian Journal of Biology, 84/2024.
  2. Riaz S., Hasnain A., Antibacterial activity of soaps against daily encountered bacteria,  African Journal of Biotechnology, 8/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *