Naturalny kolagen na skórę

Maść ichtiolowa jest ogólnodostępnym preparatem, którego główny składnik stanowi ichtiol. Dzięki szerokim właściwościom produkt ten stosowany jest w przypadku różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Pomaga bowiem w leczeniu trądziku pospolitego, czyraków czy obrzęków.

Maść ichtiolowa - działanie i zastosowanie

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to produkt, którego głównym składnikiem jest ichtiol wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Występuje on w stężeniu 10%, gdzie dodatkowym komponentem jest lanolina oraz wazelina, a także w stężeniu 15% gdzie występuje wazelina, lanolina oraz kamfora.

Preparat jakim jest maść ichtiolowa charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym, ściągającym. Ponadto przyczynia się do odciągania ropy, która znajduje się w głębokich warstwach skóry. W związku z tym bardzo często wykorzystywana jest w przypadku skóry problematycznej objętej trądzikiem pospolitym (krostkowym i ropowiczym), a także przy występowaniu czyraków. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem rozgrzewającym, co pomocne jest w redukcji obrzęków.

Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązową barwę, gęstą konsystencję, a także mało przyjemny zapach, który przypomina woń rozgrzanego asfaltu. Należy zaznaczyć, że maść ichtiolowa jest preparatem brudzącym do tego stopnia, że plamy, które powstają na skutek kontaktu z nią mogą być nie do zmycia.

Uwaga!

Mimo właściwości przeciwzapalnych maści ichtiolowej nie należy aplikować na otwarte rany. Jest to produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, nie powinna mieć kontaktu z tkankami głębokimi.

Zastosowanie maści ichtiolowej

Ze względu na szerokie właściwości wykorzystywana jest w wielu problemach dermatologicznych. Produkt ten stosuje się nie tylko przy niewielkich wykwitach skórnych, ale również wspomaga leczenie ciężkich stadiów trądziku pospolitego, czyraków, a także guzków ropnych. Maść ichtiolowa pomaga wydostać się treści ropnej z głębokich warstw skóry.

Inne zastosowanie

Maść ichtiolowa – przeciwwskazania

Dużą zaletą maści ichtiolowej jest fakt, że nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Mimo to należy unikać jej w przypadku:

  • ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym);
  • wieku poniżej 12 lat (po konsultacji z lekarzem).

Uwaga!

Aplikacja maści ichtiolowej na skórę częściej niż dwa razy dziennie może wywołać podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Ile kosztuje maść ichtiolowa?

Należy podkreślić, że jest to produkt dostępny w aptece bez recepty. Jedno opakowanie (20 ml) maści waha się w granicach 2 -3 zł.

Jak korzystać z maści ichtiolowej?

Ze względu na to, że maść ichtiolowa nie wchłania się w skórę, należy korzystać z niej w specyficzny sposób. W tym celu należy:

  • dokładnie oczyścić skórę;
  • na skórę nałożyć cienką warstwę maści;
  • nakleić plasterek z opatrunkiem w dane miejsce, aby całkowicie je zakrył;
  • z tak przygotowaną skórą można położyć się spać;
  • rano należy zdjąć plasterek i zmyć delikatnie maść przy użyciu żelu do oczyszczania skóry.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław