Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Palenie papierosów w negatywny sposób odbija się, zarówno na skórze jak i zdrowiu całego organizmu. Niemniej jednak to właśnie skóra stanowi idealny obraz skutków ubocznych palenia tytoniu. Zjawisko to sprawia, że w szybkim tempie naskórek traci nawilżenie, dodatkowo staje się wiotki i cienki.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę

Jak wiadomo palenie papierosów działa wręcz wyniszczająco na cały organizm. Pierwsze oznaki tego widać jednak na skórze, włosach oraz paznokciach. Cera staje się szara, zęby żółkną, włosy stają się matowe i łamliwe, a paznokcie rozdwajają się. Związki obecne w papierosach takie jak np. nikotyna niszczą urodę kompleksowo. Papierosy przyspieszają procesy starzenia nawet o kilka lat i mogą sprawić, że kobieta w sile wieku będzie wyglądać znacznie starzej.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Palenie tytoniu aktywuje procesy starzenia się skóry, które spowodowane są obecnością toksycznych związków występujących w dymie tytoniowym. Należy zaznaczyć, że nałóg palenia papierosów odbija się dużo wyraźniej na skórze kobiet niż mężczyzn. Wynika to z procesu hydrolizacji estradiolu inicjowanego paleniem. Przyczynia się to do obniżenia poziomu estrogenów (grupa hormonów płciowych), które odpowiedzialne są m.in. za kondycję włosów, skóry i paznokci.

Na skutek palenia papierosów zostaje również utrudniona pielęgnacja skóry. Wszystko dlatego, że istnieje ryzyko powstawania podrażnień w wyniku, których naskórek traci jędrność, sprężystość oraz uwidaczniają się zmarszczki.

U osób palących często mówi się, że mamy do czynienia ze cerą palacza. Charakteryzuje się pojawieniem tzw. zmarszczek palacza, które zlokalizowane są w obrębie ust. Na uwagę zasługują również zmarszczki mimiczne występujące w okolicach oczu oraz te, przebiegające wzdłuż policzków. Palenie papierosów przyczynia się też to pękania naczyń krwionośnych, czyli tworzenia się tzw. teleangiektazji.

Zobacz również: Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?

Cechą charakterystyczną osób palących są również głęboko rozszerzone pory skóry. Ze względu na obecność w dymie papierosowym substancji smolistych na skórze pojawiają się liczne przebarwienia. W sposób trwały zmienia się również koloryt cery na bardziej ziemisty. Staje się poszarzała i traci swój naturalny blask.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Poprzez spowolnione krążenie krwi oraz przewlekłe niedotlenienie skóry, dochodzi do zaburzeń w procesie syntezy kolagenu, a to z kolei przekłada się na utratę jędrności i elastyczności naskórka. Palenie papierosów w wyraźny sposób obniża procesy obronne skóry, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji skórnych.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.

W związku z tym u osób palących skóra w szybszym tempie ulega różnym niedoskonałościom, a także chorobom dermatologicznym. Może dojść więc do pojawienia się objawów trądziku pospolitego oraz łuszczycy. Ponadto nałóg papierosowy wpływa na inne funkcje skóry. Może dochodzić do rozwoju nadmiernej potliwości oraz łojotoku skóry, co w znacznym stopniu utrudnia gojenie się wykwitów skórnych.

Osoby palące narażone są również na utrudnione procesy gojenia się ran. W związku z tym w okresach okołozabiegowych lekarz dermatolog lub kosmetolog zaleca odstawienie lub mocne ograniczenie palenia papierosów.

Palenie papierosów – wpływ na włosy i paznokcie

Wyżej wymienione negatywne skutki palenia papierosów dotyczą nie tylko skóry. Niekorzystnym zmianom ulegają również nasze włosy oraz paznokcie. Włosy stają się matowe i tracą swój blask. Nałóg palenia przyczynia się również do siwienia i ich utraty. Z kolei paznokcie łamią się, stają się cienkie i kruche.

Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.

Inne skutki palenia papierosów

Do innych skutków ubocznych palenia papierosów należy:

1. Nieprzyjemny oddech.

Dym papierosowy w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii, a to przekłada się na ryzyko pojawienia się próchnicy czy paradontozy. Dodatkową wadą jest nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto z biegiem czasu szkliwo zębów zmienia się na żółty oraz dochodzi do gromadzenia się kamienia nazębnego.

2. Nieprzyjemny zapach.

Nałogowe palenie papierosów wywołuje negatywne efekty, które m.in. lokalizują się na naszej skórze. Nadmierne palenie może spowodować nawet „przesiąknięcie” skóry dymem papierosowym jaki i naszej codziennej odzieży.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *