Hiperwitaminoza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hiperwitaminoza określana jest jako zjawisko nadmiernej ilości witamin w organizmie. Jej objawy uwarunkowane są przedawkowaniem konkretnych rodzajów witamin. W związku z tym mogą wystąpić zaburzenia ze strony układu pokarmowego, kostnego, nerwowego, a także pojawić się symptomy skórne.

Hiperwitaminoza

Witaminy

Witaminy to związki, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Należy podkreślić, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ich produkować, w związku z tym muszą być dostarczane z zewnątrz w postaci pożywienia lub suplementów diety. Kiedy ich ilość w organizmie nie jest wystarczająca wówczas mamy do czynienia z awitaminozą. W tym momencie w zależności od brakującego związku można odczuwać zmęczenie, problemy ze wzrokiem lub pogorszoną kondycję skóry. Warto wiedzieć, że nie tylko niedobór witamin może być niebezpieczny. Nadmierna ilość przyjmowanych witamin może również przyczynić się do poważnych skutków. Mowa tu przede wszystkim o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach, ponieważ, w odróżnieniu od rozpuszczalnych w wodzie, są one magazynowane w organizmie.

Hiperwitaminoza

Składniki odżywcze, do których należą witaminy mimo, że nie dostarczają energii oraz nie stanowią elementów budulcowych, zapewniają właściwe funkcjonowanie organizmu, ze względu na udział w ważnych procesach biochemicznych.

Oznacza to, że o odpowiedni poziom witamin w organizmie należy dbać, ponieważ ich nadmiar może również zaszkodzić zdrowiu i wywołać tzw. hiperwitaminozę. Zjawisko to dotyczy jedynie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie wydalany jest z organizmu wraz z moczem.

Hiperwitaminoza witaminy A

Nadmierna ilość witaminy A gromadzi się w wątrobie. W związku z tym objawem jest powiększenie wątroby, ból głowy, nadmierna pobudliwość, osłabienie organizmu, a także osłabienie widzenia. Istotną informacją jest fakt, że witamina A wykazuje działanie teratogenne, w związku z tym jest szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Oznacza to, że wszelkie decyzje związane z suplementacją witaminy A powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Hiperwitaminoza witaminy D

Nadmierna ilość witaminy D w organizmie przyczynia się do zwiększania wchłaniania wapnia z układu pokarmowego, na skutek czego dochodzi do hiperkalcemii. Jej objawem jest zmęczenie, wymioty, biegunka oraz zwiększone pragnienie.

Hiperwitaminoza witaminy E

Gromadzenie witaminy E w organizmie powoduje zaburzenia czynności ze strony układu pokarmowego, do których należą nudności, biegunka czy wymioty. Ponadto często dochodzi do zmęczenia oraz osłabienia.

Hiperwitaminoza witaminy K

Przyczynia się do rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów), a następnie anemii. Dodatkowym objawem może być nadmierna potliwość, uczucie gorąca, zaś u niemowląt żółtaczka oraz uszkodzenie struktur mózgu.

Zobacz również: Żółtaczka u noworodków.

Hiperwitaminoza – skutki uboczne

Nadmierna ilość witamin może mieć negatywne skutki odbijające się na kondycji zdrowia. Efektem tego może być powiększona wątroba i śledziona, wykwity skórne oraz zmiana zabarwienia skóry na żółty. Oprócz tego może wystąpić ryzyko rozwoju miażdżycy oraz kamicy nerkowej. Dochodzi do zwiększania się wydalania wapnia z moczem, co może skutkować zwapnieniem tkanek oraz narządów wewnętrznych (serce, płuca, nerki). Duże ilości witaminy E działają antagonistycznie na witaminę K powodując tym zmniejszoną krzepliwość krwi. Dodatkowo mogą nastąpić zaburzenia w procesie widzenia, osłabienie pracy tkanki mięśniowej, zmniejszenie odporności organizmu, a także metabolizmu przysadki mózgowej, tarczycy oraz nadnerczy.

Diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować wystąpienie hiperwitaminozy niezbędne jest wykonanie badań krwi. Z kolei najskuteczniejszą metodą leczenia jest zrezygnowanie z przyjmowanych dotychczas suplementów diety. W codziennej diecie natomiast warto postawić na zdrowe i zbilansowane posiłki każdego dnia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *